Kopernikańskie dziedzictwo mądrości 2.0 Realizacja programu edukacyjno – profilaktycznego: „Ścieżką Kopernika z Akademią Pomorską!” - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Kopernikańskie dziedzictwo mądrości 2.0 Realizacja programu edukacyjno – profilaktycznego: „Ścieżką Kopernika z Akademią Pomorską!”

11 kwietnia 2018, 8:13
Kopernikańskie dziedzictwo mądrości 2.0  Realizacja programu edukacyjno – profilaktycznego: „Ścieżką Kopernika  z Akademią Pomorską!”
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 zbiegło się z rozpoczęciem projektu: „Ścieżką Kopernika z Akademią Pomorską!” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój (POWR 03.01.00-00-CO38/16) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (dofinansowanie w wysokości 186 270,00 PLN ze środków UE) adresowanym do młodzieży szkol ponadgimnazjalnych ze Słupska i powiatu słupskiego. Zajęcia prowadzone dla 42 uczniów (3 grupy po 14 osób) posłużyły podnoszeniu kompetencji oraz świadomości społecznej młodzieży w zakresie zachowań prozdrowotnych.

Główny cel projektu skoncentrowano wokół aktywności zmierzającej do pogłębiania wiedzy z zakresu: funkcjonowania organizmu, umiejętności w stosowaniu profilaktyki zdrowotnej wzbudzania nastawień i dyspozycji psychicznych (w tym emocji) – służących tworzeniu lub zmianie stosunku do własnego ciała i zdrowia. Zajęcia realizowano z wykorzystaniem zasobów infrastrukturalnych Akademii Pomorskiej (laboratoria, aparatura naukowa, sale dydaktyczni i gimnastyczne, pomoce dydaktyczne) oraz osobistych pracowników Akademii Pomorskie (Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska, Instytutu Nauk o Zdrowiu, Instytutu Pedagogiki) oraz partnerów projektu, tzn. przedstawicieli słupskiej organizacji pożytku publicznego „Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje”. Zajęcia dotyczyły 5 modułów z obszaru biologii człowieka, medycyny, psychologii, kultury fizycznej, dietetyki. Zaletą realizowanych modułów związanych z: 1) przekazywaniem najważniejszych osiągnięć biochemii, fizjologii człowieka służącej zdrowiu i profilaktyce chorób cywilizacyjnych, 2) budowania pozytywnej samooceny zachowania pod wpływem emocji, powstawania zaburzeń psychosamatycznych organizmu, 3) kształtowania pozytywnych relacji interpersonalnych, 4) edukacji żywieniowej oraz oceny żywności i stanu odżywiania młodzieży szkolnej, 5) znaczenia aktywności fizycznej w zachowywaniu i pomnażaniu zdrowia.

Każdy z realizowanych modułów obok części teoretycznej, oferował uczestnikom udział w warsztatach umożliwiający trening zdobywanych umiejętności oraz możliwość krytycznego odniesienia się do nich jak również warsztaty w laboratoriach, gdzie młodzież miała okazję do samodzielnego wykonania oraz interpretacji badań. Zajęcia w module: „Aktywność fizyczna ścieżką do Twojego stylu życia” realizowała dr hab. prof. AP Agnieszka Zalewska – Meler (pracownik Zakładu Pedagogiki Ogólnej i Podstaw Edukacji Instytutu Pedagogiki) oraz mgr Klaudia Żelechowska – Durka (pracownik Zakładu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Społecznych Katedry Pracy Socjalnej, licencjonowany instruktor fitness). W części teoretycznej oraz praktycznej modułu skoncentrowanej wokół aktywności fizycznej jako pozytywnego miernika zdrowia – zajęcia prowadzono z wykorzystaniem metod aktywizujących, np. „debata za i przeciw”, burza mózgów i pytań, analiza materiałów prasowych, warsztaty prozdrowotne oraz zajęcia z elementami jogi, crossfitu, treningu zdrowotnego, które finalnie przełożyły się na opracowanie „Ścieżki zdrowia jako projektu realizacji w środowisku życia” oraz projektu fotograficznego „Moje ścieżki do zdrowia” (prezentacja wystawy na holu Wydziału nauk Społecznych AP na przełomie maja i czerwca 2017).

Z kwestionariusza wywiadu kierowanego do uczestników projektu „Moje ścieżki do zdrowia i sprawności fizycznej” wynika, że aktywność fizyczna to istotny choć nie zawsze uświadamiany na co dzień składnik stylu życia. Optymistycznymi są stwierdzenia: „ (…) ruch to nie dla mnie problem. To energia dla mnie na cały dzień”, „Kiedy się ruszam zawsze się uśmiecham – teraz to sobie uświadamiam”, „Kiedy biegam łapię się na tym że jestem wolny. Fajnie wypoczywam”. Pozostaje mieć nadzieję, że realizacja drugiej części projektu przewidziana na następny rok szkolny okaże się równie satysfakcjonująca tak dla uczestników jak i prowadzących go wykładowców.

Kopernikańskie dziedzictwo mądrości 2.0  Realizacja programu edukacyjno – profilaktycznego: „Ścieżką Kopernika  z Akademią Pomorską!”Kopernikańskie dziedzictwo mądrości 2.0  Realizacja programu edukacyjno – profilaktycznego: „Ścieżką Kopernika  z Akademią Pomorską!”Kopernikańskie dziedzictwo mądrości 2.0  Realizacja programu edukacyjno – profilaktycznego: „Ścieżką Kopernika  z Akademią Pomorską!”