Przepisy kiszonek ze Słupska - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przepisy kiszonek ze Słupska

10 lutego 2020, 8:06
Przepisy kiszonek ze Słupska

Marcin Kisielewski to pasjonat kiszonek. Kisi niemal wszystkie warzywa i owoce. W Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku jest nauczycielem fizyki, informatyki oraz przedmiotów zawodowych, ale w swoim mieście znany jest z czegoś zupełnie innego - z kiszonek właśnie.

Od kilku lat prowadzi koło zajęć pozaszkolnych KISICIELE na którym przekazuje młodzieży tajniki fermentacji bakteriami kwasu mlekowego. Nabytą na zajęciach wiedzę młodzież przekazuje dalej, KISICIELE prowadzą warsztaty z kiszenia warzyw i owoców w przedszkolach, szkołach podstawowych, festynach, imprezach charytatywnych czy w szpitalach.

Kiszonki które tworzy Marcin są nieco niestandardowe np. kiszony wężymord z figą i morelą, dodaje do warzyw jadalne kwiaty jak aksamitki czy bratki, eksperymentuje z przyprawami np. kiszonki z cynamonem, zamienia zwykłą solankę na maślankę lub miód, kisi owoce, np. kiszony melon miodowy jest obłędny.

  • Po skomponowaniu słoika i po ukiszeniu jego zawartości należy spróbować czy kiszonka jest smaczna. Moja żona jest tutaj niezbędna, próbuje i ocenia kiszonki, można powiedzieć dopuszcza przepis do publikowania - mówi Marcin Kisielewski

Przepisy wraz ze zdjęciami kiszonek umieszcza na portalach społecznościowych, aby każdy z chętny mógł taką kiszonkę wykonać w domu. I tak właśnie o pasji Pana Marcina dowiedziało się wydawnictwo SBM z Warszawy i zaproponowało mu współtworzenie książki “Kiszonki - zdrowie na talerzu”.

  • To jest druga wersja tej książki. Głównym autorem jest Pani Magdalena Pinkos, a wydawnictwo zaprosiło mnie do współpracy dzięki zdjęciom kiszonek, które zrobiły wrażenie. Umówiliśmy się że zrobię 20 dodatkowych przepisów wraz ze zdjęciami.W tej kwestii pomogli uczniowie z Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza w Słupsku. Ja przynosiłem kiszonki wraz z przyborami kuchennymi i przyprawami, a uczniowie dobierali aranżację i robili zdjęcia.

W swoich przepisach słupszczanin zamieścił nietypowe połączenia np. kiszone suszone figi z orzechami włoskimi oraz kardamonem lub kiszenie w mleczku kokosowym.

Kiszonki - zdrowie na talerzu to kontynuacja przygody i pasji związanej z przygotowywaniem kiszonek, ale także z propagowaniem informacji o zdrowotnym wpływie na organizm człowieka bakterii kwasu mlekowego.

Przepisy kiszonek ze SłupskaPrzepisy kiszonek ze Słupska