Zapraszamy do współpracy w ramach projektów edukacyjnych ZUS - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zapraszamy do współpracy w ramach projektów edukacyjnych ZUS

6 października 2020, 9:47

Projekty edukacyjne ZUS powstały z potrzeby upowszechniania wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów. Ta wiedza będzie im niezbędna w podejmowaniu świadomych decyzji na rynku pracy.

Każdy z projektów dostosowany jest do wieku uczniów i metod, które są używane na danym etapie kształcenia. Zapewniamy atrakcyjne materiały dydaktyczne oraz wsparcie merytoryczne dla nauczycieli.

Dla szkół podstawowych

"Projekt z ZUS" to propozycja wprowadzenia elementów wiedzy o ubezpieczeniach społecznych aktywizującą metodą projektu edukacyjnego. Polega na przeprowadzeniu przez nauczyciela lekcji, podczas której przybliża uczniom tematykę ubezpieczeń społecznych. We współpracy z metodykiem nauczania przygotowaliśmy materiały dydaktyczne do lekcji o ubezpieczeniach społecznych.

Drodzy Nauczyciele, możecie korzystać ze scenariusza lekcji, prezentacji, które zawierają kilkuminutowy film, karty projektu i arkuszy ocen. Po lekcji uczniowie wykonują projekt edukacyjny, w którym mają wyjaśnić, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Projekt może mieć formę filmu, plakatu lub komiksu. Najlepsze prace konkursowe z tego roku zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.

Dla szkół ponadpodstawowych

W projekcie „Lekcje z ZUS” zachęcamy nauczycieli liceów, techników i szkół zawodowych do przeprowadzenia czterech lekcji o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Oferujemy materiały dydaktyczne – również online. Projekt ten jest realizowany od siedmiu lat.

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Dla zwycięzców oraz finalistów czekają cenne nagrody oraz indeksy i preferencyjne warunki rekrutacji do uczelni wyższych w Polsce. Znaleźliśmy się w wykazie olimpiad tematycznych MEN. Niesie to wymierne korzyści zarówno uczniom jak i samej szkole. Uczniowie, którzy kształcą się w zawodach - technik ekonomista i technik rachunkowości i zostaną laureatami naszej Olimpiady będą zwolnieni w roku szkolnym 2021/2022 r. z części pisemnej egzaminu zawodowego, która będzie dotyczyć kwalifikacji EKA.05 – „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”. Wpis do wykazu dostarcza nam także kolejne korzyści, bowiem sukcesy uczniów w olimpiadach stanowią 25% punktacji w prestiżowym rankingu szkół ponadpodstawowych „Perspektywy”. Oczywiście udział w Olimpiadzie nie jest obowiązkowy, ale warto już teraz siać ziarno i sprawdzić jak wyglądają poszczególne etapy.

Jeżeli są Państwo zainteresowani udziałem w projekcie edukacyjnym z zakresu ubezpieczeń społecznych prosimy o kontakt mailowy z koordynatorem ds. komunikacji społecznej edukacji: joanna.szewczyk01@zus.pl lub telefoniczny pod numerem: 59 84 19 240

Do pobrania