„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka S zkoły Podstawowe nr 11 - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka S zkoły Podstawowe nr 11

2 listopada 2020, 14:57
uczniowie prezentują Wyprawkę Czytelniczą podczas zajęć przeprowadzonych w bibliotece szkolnej

„Miłość do książek

to prezent na całe życie”

/Grzegorz Leszczyński/

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” – to projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. W ramach ww. projektu, Instytut Książki przygotował pozycje, za sprawą których zaproszono pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej podróży, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu – przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Książka pt. „Pierwsze abecadło” – to antologia tekstów literackich napisanych przez najwybitniejszych twórców literatury dla dzieci (np. Tadeusza Kubiaka, Janusza Korczaka, Małgorzatę Musierowicz). Oprócz książki, w Wyprawce Czytelniczej znajduje się broszurka pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role – jest zarówno poradnikiem dla rodziców, podpowiadającym jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z książkami. Ponadto dla uczniów przygotowano także kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania.

W naszej szkole, uczniowie otrzymali Wyprawkę Czytelniczą podczas zajęć przeprowadzonych w bibliotece szkolnej. Jesteśmy przekonani, że wspólna lektura tekstów zamieszczonych w książce oraz zabawy literackie w gronie rodzinnym, utwierdzą pierwszaki w przekonaniu, iż warto wyruszyć w niezwykłą podróż czytelniczą, by odkryć radość płynącą z lektury.
pierwszoklasiści pokazują kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania