Zapraszamy do współpracy w ramach projektów edukacyjnych ZUS - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zapraszamy do współpracy w ramach projektów edukacyjnych ZUS

24 września 2021, 13:54

Projekty edukacyjne ZUS powstały z potrzeby upowszechniania wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów. Ta wiedza będzie im niezbędna w podejmowaniu świadomych decyzji na rynku pracy.

Każdy z projektów dostosowany jest do wieku uczniów i metod, które są używane na danym etapie kształcenia. Zapewniamy atrakcyjne materiały dydaktyczne oraz wsparcie merytoryczne dla nauczycieli.

Dla szkół podstawowych

"Projekt z ZUS" to propozycja wprowadzenia elementów wiedzy o ubezpieczeniach społecznych aktywizującą metodą projektu edukacyjnego. Polega na przeprowadzeniu przez nauczyciela lekcji, podczas której przybliża uczniom tematykę ubezpieczeń społecznych.

Drodzy Nauczyciele, możecie korzystać ze scenariusza lekcji, prezentacji, które zawierają kilkuminutowy film, karty projektu i arkuszy ocen. Po lekcji uczniowie wykonują projekt edukacyjny, w którym mają wyjaśnić, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Projekt może mieć formę filmu, plakatu lub komiksu. Najlepsze prace konkursowe z tego roku zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.

Dla szkół ponadpodstawowych

W projekcie „Lekcje z ZUS” zachęcamy nauczycieli liceów, techników i szkół zawodowych do przeprowadzenia czterech lekcji o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Oferujemy materiały dydaktyczne – również online.

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Dla zwycięzców oraz finalistów czekają cenne nagrody oraz indeksy i preferencyjne warunki rekrutacji do uczelni wyższych w Polsce. Znaleźliśmy się w wykazie olimpiad tematycznych MEN. Niesie to wymierne korzyści zarówno uczniom jak i samej szkole. Uczniowie, którzy kształcą się w zawodach - technik ekonomista i technik rachunkowości i zostaną laureatami naszej Olimpiady będą zwolnieni w obecnym roku szkolnym z części pisemnej egzaminu zawodowego, która będzie dotyczyć kwalifikacji EKA.05 – „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”. Wpis do wykazu dostarcza także kolejne korzyści, bowiem sukcesy uczniów w olimpiadach stanowią 25% punktacji w prestiżowym rankingu szkół ponadpodstawowych „Perspektywy”. Oczywiście udział w Olimpiadzie nie jest obowiązkowy, ale warto już teraz siać ziarno i sprawdzić jak wyglądają poszczególne etapy.

Nowość w tym roku szkolnym: konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku”.

Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkół wyższych. Uczestnicy muszą przygotować pracę – materiał informacyjny, który będzie przedstawiał korzyści z posiadania i korzystania z konta w banku przez osoby starsze. Do wyboru są cztery kategorie prac w zależności od wieku i poziomu szkoły. Można je wykonywać indywidualnie lub zespołowo. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej konkursu „Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku

Zgłoszenia przyjmujemy do 29 października 2021 r. Łączna pula nagród dla laureatów wynosi 35 tys. zł.

Jeżeli są Państwo zainteresowani udziałem w projekcie edukacyjnym lub konkursie zapraszam do kontakt: joanna.szewczyk01@zus.pl lub pod numerem telefonu: 59 84 19 240.


Oddział ZUS w Słupsku zaprasza na dyżur telefoniczny dyrektorów szkół oraz nauczycieli i doradców zawodowych, który odbędzie 28 września 2021 r. od godz. 11.00 do 13.00 pod numerem telefonu 59 84 19 317.

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji udzieli Państwu informacji na temat przygotowanej oferty edukacyjnej. Nasze projekty edukacyjne to:

a) dla uczniów szkoły podstawowej - "Projekt z ZUS"
b) dla uczniów szkoły średniej - "Lekcje z ZUS", w tym Olimpiada MEN "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych",
c) konkurs dla dzieci i młodzieży "Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku".