W "Ekonomiku" debatowano na temat pandemii - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

W "Ekonomiku" debatowano na temat pandemii

5 listopada 2021, 8:13
uczestnicy debaty: Ewa Zalewska, Anna Malec, Dominika Wysocka, uczennice: Agata Lewandowska i Natalia Królak. Prowadzący debatę: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski. W tle  młodzież "Ekonomika" z klas trzecich technikum)
W środowe przedpołudnie uczniowie klas trzecich technikum wzięli udział w debacie pod hasłem "Jak zmienia nas pandemia?" zorganizowanej przez nauczycieli: Agatę Marzec i Tomasza Stempkowskiego. Na jej pomysł organizatorzy wpadli już w ubiegłym roku szkolnym, ale przedłużający się reżim sanitarny uniemożliwiał przeprowadzenie spotkania na żywo, a tylko takim byli zainteresowani uczestnicy.

Do rozmowy zaproszono przedstawicielki środowiska medycznego: pielęgniarki - Ewę Zalewską i Annę Malec oraz psychologa szkolnego - Dominikę Wysocką i dwie uczennice - Agatę Lewandowską i Natalię Królak z 2 G. Z różnych perspektyw opowiadały one o wyzwaniach i problemach związanych z pracą i nauką w dobie pandemii koronawirusa, włączając do rozmowy chętnych uczniów.

Nie zabrakło jednak refleksji na temat pozytywnych zmian, jakie wywołała nieoczekiwana zaraza. Podkreślano umacniającą się właśnie wartość rodziny i przyjaźni, dostrzeżenie roli matki jako wzorowej gospodyni w domu, docenienie zdrowia i zdrowego odżywiania się, jak również przywiązanie do szkoły i edukacji stacjonarnej. Pojawiły się akcenty humorystyczne, np. anegdoty związanych ze sposobami radzenia sobie z ciągłą obecnością bliskich pod jednym dachem.

Debata składała się z trzech modułów:
1. Jak wyglądało codzienne życie szkolne i pozaszkolne przed pandemią?
2. Co złego i dobrego wywołała pandemia?
3. Jak zmieni się świat po pandemii i jak to na nas wpłynie?
Pytania podstawowe wywołały szereg innych: Jak zmienia się nasz system wartości? Jak radzimy sobie z trudnościami i problemami?

- Moje umiejętności językowe i dykcja znacznie pogorszyły się przez pandemię, co słychać - przyznała jedna z uczestniczek debaty. - Dlatego musimy rozmawiać, wymieniać poglądy i już więcej się nie izolować.

Słowa te były idealnym podsumowaniem debaty, którą zakończono sformułowaniem cennych wniosków.


uczestnicy debaty: Ewa Zalewska, Anna Malec, Dominika Wysocka, uczennice: Agata Lewandowska i Natalia Królak. Prowadzący debatę: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski. W tle  młodzież "Ekonomika" z klas trzecich technikum)uczestnicy debaty: Ewa Zalewska, Anna Malec, Dominika Wysocka, uczennice: Agata Lewandowska i Natalia Królak. Prowadzący debatę: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski. W tle  młodzież "Ekonomika" z klas trzecich technikum)uczestnicy debaty: Ewa Zalewska, Anna Malec, Dominika Wysocka, uczennice: Agata Lewandowska i Natalia Królak. Prowadzący debatę: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski. W tle  młodzież "Ekonomika" z klas trzecich technikum)uczestnicy debaty: Ewa Zalewska, Anna Malec, Dominika Wysocka, uczennice: Agata Lewandowska i Natalia Królak. Prowadzący debatę: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski. W tle  młodzież "Ekonomika" z klas trzecich technikum)uczestnicy debaty: Ewa Zalewska, Anna Malec, Dominika Wysocka, uczennice: Agata Lewandowska i Natalia Królak. Prowadzący debatę: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski. W tle  młodzież "Ekonomika" z klas trzecich technikum)