„Las bliżej nas” w Szkole Podstawowej nr 10 - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

„Las bliżej nas” w Szkole Podstawowej nr 10

21 stycznia 2022, 10:02
2. Uczniowie improwizują łańcuch pokarmowy nr 1.

W czwartek, 20.01.2022 r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku na jakiś czas zamieniła się w las. Podczas warsztatów przyrodniczych, uczniowie klasy 3d wcielili się w rolę zwierząt, by bliżej poznać środowisko ich życia oraz występujące między nimi zależności pokarmowe.

Organizatorem warsztatów była pani Dorota Laskowska. Podczas zajęć dzieci opisywały poszczególne typy lasów oraz rozpoznawały gatunki rosnących w nich drzew. Wskazywały też sposoby przystosowania zwierząt do życia w różnych warstwach lasu. Improwizowały tworzenie łańcuchów pokarmowych oraz pięter lasu. Podczas warsztatów wykorzystane zostały wcześniej przygotowane maski i stroje będące odzwierciedleniem zwierząt.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na zabawę i integrację. Wilki bawiły się z zającami, a lisy z wiewiórkami. Wszyscy pędzili tym samym „pociągiem”. Dzieci nauczyły się, że zwierzęta, z uwagi na zależności pokarmowe, nie zawsze mogą być dla siebie przyjaciółmi. Zrozumiały też, jak w życiu ludzi ważna jest empatia, tolerancja oraz wzajemna pomoc, bo dzięki nim tworzą się łańcuchy koleżeństwa i przyjaźni. To była niezwykła wyprawa w leśny świat.


3. Uczestnicy ustawiają się w łańcuchu pokarmowym nr 2.4. Tworzenie łańcuchów przyjaźni.5. Leśny pociąg.