Wyniki V Międzyszkolnego Konkursu Literackiego “Największe cuda powstają w największej ciszy”
ogłaszając V Międzyszkolny Konkurs Literacki „Największe cuda powstają w największej ciszy”, mieliśmy cichą nadzieję, że tym razem pandemia nie pokrzyżuje nam planów i pozwoli od początku do końca przeprowadzić go z Waszym czynnym udziałem. Tak też się stało! Wielu z Was osobiście przynosiło do siedziby organizatora prace i dzieliło się z nami swoimi wrażeniami z pisania. Następnie nasi jurorzy, w ciszy, która była mottem przewodnim konkursu, pochylili się nad otrzymanymi tekstami i dali się ponieść ich treści.
W jury zasiadły:
Joanna Puć – doświadczona polonistka, wcześniej pracowała z dziećmi, aktualnie pracuje z młodzieżą ZSE. Miłośniczka literatury i poezji.
Maria Rój-Krupińska – uwielbiana przez uczniów ZSE polonistka z ogromnym doświadczeniem i głową wciąż pełną pomysłów. Opiekunka projektu „Zdolni z Pomorza”, organizatorka wielu uczniowskich wymian międzynarodowych.
Agata Marzec – nauczyciel języka polskiego w ZSE oraz nauczyciel bibliotekarz, autorka cyklu opowiadań „Reminiscencje”, tomów poezji "A w moim ogrodzie rosną", “Pan Demiurg” oraz powieści "Wieża z piasku" i „Cena złudzeń”, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pomysłodawczyni konkursu.
Renata Cierniak – polonistka, sprawowała opiekę merytoryczną nad uczniami w wielu konkursach literackich i recytatorskich. Doświadczona nauczycielka, egzaminator i weryfikator matury z języka polskiego.
Joanna Cieślak - nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, konsultantka z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Jolanta Betkowska - absolwentka filologii polskiej, doktor literaturoznawstwa, od ponad 20 lat pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku. Współtwórczyni i koordynatorka Pomorskiego Konkursu Literackiego dla Nauczycieli, popularyzatorka twórczości lokalnych pisarzy na łamach “Powiatu Słupskiego”.
Z przyjemnością ogłaszamy, że komisja ustaliła werdykt i jest gotowa przekazać go Wam – młodym Literatom!
Wcześniej jednak pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim Uczestnikom konkursu, którzy otworzyli przed nami serca i podzieli się efektami obcowania ze stanem szeroko, w tym metaforycznie, pojętej ciszy. Dziękujemy również Nauczycielom-Opiekunom, bo pozwolili swoim podopiecznym rozwinąć skrzydła i czuwali nad ich warsztatem literackim. Dziękujemy Dyrektorom, bo potrafili zmobilizować zarówno uczniów, jak i nauczycieli, do pracy nad trudnym, dodatkowym zadaniem. Stworzyliście niezapomniane dzieła literackie, których lektura była czystą przyjemnością, jak również twórczą refleksją nad życiem.
Na V Międzyszkolny Konkurs Literacki wpłynęło 29 prac.
- w kategorii: poezja – szkoły podstawowe: 7 tekstów,
- w kategorii: proza – szkoły podstawowe: 7 tekstów,
- w kategorii: poezja – szkoły ponadpodstawowe: 8 tekstów,
- w kategorii: proza – szkoły ponadpodstawowe: 7 tekstów.
Niestety, nie wszystkie teksty spełniały wymogi regulaminowe konkursu. Braki formalne uzupełnialiśmy na bieżąco, dzięki czemu udało się ostatecznie zakwalifikować wszystkie nadesłane i przekazane nam utwory do konkursu.
Po wnikliwej weryfikacji jury oceniło w sumie 29 tekstów. Spośród ich autorów (anonimowych, posługujących się pseudonimami!) wybrało laureatów V Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Największe cuda powstają w największej ciszy”. Oto oni!
Szkoły podstawowe - poezja:
I miejsce: Dobrawa Szuwalska, I Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. Mikołaja Reja w Słupsku za tekst “Cierpienie” (Oszczędność formy uwydatnia tajemnicę zapisaną w słowach. Czytelnik szuka, czyta kilkakrotnie, by w ciszy słów znaleźć ważne sensy.”).
II miejsce: Bartosz Michalczyk, Szkoła Podstawowa nr 11 w Słupsku za tekst “Morskie fantazje” (“Wyzwolone pokłady wyobraźni. Dobrze oddany nastrój chwili i poetycko sportretowana cisza.”).
III miejsce: Wiktoria Mazur, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku za tekst “Szukanie ciszy” (“Uważna obserwacja otaczającego świata, zwłaszcza w realiach zdalnej nauki. Temat potraktowany z przymrużeniem oka. Lekka forma i autoironia.”).
Szkoły podstawowe - proza:
I miejsce: Hanna Królikowska, I Społeczna Szkoła Podstawowa STO im. Mikołaja Reja w Słupsku za tekst “Jesienne liście” (“Niezwykle wnikliwe zrozumienie tematu przewodniego! Pięknie pokazany aspekt ciszy i jej wpływu na działanie człowieka - aspekt wewnętrzny ciszy.”).
I miejsce: Zofia Szaciłło, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku za tekst “Największe cuda powstają w największej ciszy” (“W ciekawy i piękny sposób zrealizowany temat. Umiejętne pokazanie ciszy jako porozumienia bez słów.”).
III miejsce: Justyna Sułkowska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku za tekst “Był letni sierpniowy poranek” (“Piękne ukazanie aspektu ciszy, skupienia w kategorii efektów, jakie się z tym wiążą. Wzruszająco odnosi się do relacji międzyludzkich i chęci pomagania innym.”).
Szkoły ponadpodstawowe - poezja:
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Klaudia Seemann, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku za tekst “Spoczywam wśród polnych chabrów” (“Wiersz wywiedziony został z głębokiej refleksji nad ulotnością chwili. Autorka uważnie obserwuje rzeczywistość. Potrafi celnie skomentować obraz świata, zmusić czytelnika do myślenia nad istotą czasu i natury. Inspirację stanowi to, co niezauważalne, widziane przez to, co ulotne.”).
III miejsce: Aniela Kurkiewicz, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku za tekst “Święty Spokój” (“Za precyzję wypowiedzi, próbę głębszego zdefiniowania ciszy, oszczędność środków językowych świetnie oddających charakter ciszy.”).
Szkoły ponadpodstawowe - proza:
I miejsce: Wiktoria Różycka, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku za tekst “Tytan” (“Ciekawy, bardzo dobrze napisany tekst. Obrazowy, z klimatem, do refleksji.”).
II miejsce: Alicja Małek, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku za tekst “Moneta nad Colne” (“Interesująca historia, bardzo sprawnie napisana. Świetne dialogi.”)
oraz
Katarzyna Boschke, Liceum Szkół Plastycznych im. S. I. Witkiewicza w Słupsku za tekst “Anamorfoza i izolacja” (“Niesamowita atmosfera. Bogactwo interpretacyjne. Przemyślana kompozycja pełna zaskakujących rozwiązań.”).
III miejsce: Michał Drozdowski, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Słupsku za tekst “Rosaline” (“Dobrze napisana, przejmująca opowieść. Z przesłaniem.”).
W konkursie udział wzięły następujące szkoły: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10, Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa prowadzona przez STO, I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Liceum Szkół Plastycznych im. S. I. Witkiewicza.
Pisaliście o blaskach i cieniach codziennego życia, przyjaźniach, miłości, lękach i głęboko ukrytych marzeniach. Raz byliście poważni, innym razem posłużyliście się żartem lub ironią. Cisza nabrała dzięki Wam licznych wymiarów: dosłownych, metafizycznych, symbolicznych, egzystencjalnych itd. Cenicie ją, jednocześnie czasem wywołuje stany lękowe. Jednak szukacie jej w swoim życiu, choćby na chwilę, żeby napisać wiersz lub opowiadanie. I usłyszeć siebie.
Za nami gala finałowa konkursu, która odbyła się 27 maja w auli “Ekonomika”. Większość laureatów odebrała swoje nagrody osobiście, w dodatku usłyszała własne teksty w interpretacji i wykonaniu uczennic klasy 3 E: Julii Burzyńskiej, Natalii Cieśli, Kingi Rutkowskiej i Marioli Żakowskiej. Niektórym wzruszenie dosłownie odebrało mowę. Wcześniej swoimi wrażeniami podzieliły się reprezentantki jury: Jolanta Betkowska i Joanna Cieślak. Przyznały, że poziom konkursu był bardzo wysoki i za zaszczyt można uznać lekturę niektórych prac. Emocjom związanym z ogłaszaniem laureatów towarzyszyły wzruszenia wywołane występami artystycznymi. Scenę opanowali wokaliści i aktorzy z grupy wokalno-teatralnej “Bąk” prowadzonej przez Mariusza Mojsiuka: Alina Reznichenko (w piosence: “Kto, jak nie ty?” zaśpiewanej po ukraińsku), Patryk Jakubowski i Katarzyna Jachurska (w ekspresywnej recytacji wiersza o ciszy), Kalina Marczuk z I LO (w poetycko wykonanej piosence “Szyba”) oraz Natalia Kisielewska - tegoroczna absolwentka “Ekonomika”, która zakończyła imprezę piosenką “O północy wejdźmy na dach.
Nagrody książkowe ufundowali: Pani Maria Pietryka-Małkiewicz - zaangażowana we wspieranie młodych talentów literackich działaczka kulturalna i polonistka oraz Urząd Miasta Słupska. Gratulacje przekazał laureatom Pan Marek Goliński - Zastępca Prezydenta Miasta Słupska. Nawiązał on słowami do ciszy, jaką często sami na siebie nakładamy, chowając twarz za telefonem i zadowalając się zawartą w nim treścią. Przyznał, że choć sam nie przepada za czytaniem książek, z przyjemnością wysłuchał tekstów nagrodzonych autorów.
Galę finałową poprowadziła Agata Marzec - pomysłodawczyni konkursu i jego koordynatorka. Pani Agata odbyła spontaniczne rozmowy z laureatami, dzięki którym można było lepiej zrozumieć intencje, inspiracje i przesłania młodych twórców.
Dziękujemy Wam za udział w naszym konkursie i zapowiadamy, że już we wrześniu 2022 roku ogłosimy na stronie www.ekonomik.slupsk.pl jego szóstą edycję!