Podsumowanie VIII edycji plebiscytu Pociąg do Kultury. - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Podsumowanie VIII edycji plebiscytu Pociąg do Kultury.

15 czerwca 2022, 9:37

We wtorek 14 czerwca w słupskiej Galerii Kameralnej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie VIII edycji plebiscytu „Pociąg do kultury”, który galeria z powodzeniem realizuje od 2013 roku. Po dwuletniej, pandemicznej przerwie VIII edycja została zrealizowana pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Kuratora Oświaty, Prezydent Miasta Słupska i Burmistrza Miasta Ustka.

„Pociąg do kultury” jest plebiscytem skierowanym do wszystkich szkół i przedszkoli na terenie miast Słupsk i Ustka. Jego celem jest tworzenie pomostu pomiędzy Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej, a placówkami oświaty, który stwarza przestrzeń do współpracy, polegającej na zachęceniu grup zorganizowanych, ale także poszczególnych uczniów i nauczycieli do uczestnictwa w działaniach edukacyjnych oferowanych przez galerię.

Pomimo trudności spowodowanych wciąż zmieniającymi się restrykcjami pandemicznymi, z powodzeniem udało się zrealizować VIII edycję plebiscytu, a działania edukacyjne oferowane przez BGSW cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież w ramach plebiscytu mogła korzystać z lekcji o sztuce do aktualnych wystaw, warsztatów czy brać udział w zajęciach w pracowniach specjalistycznych: fotograficzno-filmowej, rzeźby i ceramiki oraz sitodruku.

W VIII edycji plebiscytu placówkom, które otrzymały najwięcej punktów za uczestnictwo w działaniach edukacyjnych naszej galerii i wykazały się największym zaangażowaniem zostały przekazane przechodnie statuetki oraz miano "Maszynisty kultury" w trzech kategoriach.

Zgodnie z podsumowaniem punktacji w VIII edycji wyniki uplasowały się następująco:

KATEGORIA I - PRZEDSZKOLE z ilością 40 punktów:

 • PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 7 "KOLOROWE KREDKI" W SŁUPSKU

Kategoria II – szkoła podstawowa z ilością 100 punktów:

 • SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 5 IM. GRYFITÓW W SŁUPSKU

SP 5 w Słupsku tym samym po raz trzeci zwyciężyła w swojej kategorii (2014 i 2017), co oznacza, że otrzymana statuetka pozostaje w szkole na stałe.

Kategoria III – szkoła średnia z ilością 163 punktów:

 • I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA KRZYWOUSTEGO W SŁUPSKU

W kategorii II organizatorzy postanowili przyznać także 2 wyróżnienia dla szkół, które równie wysoko uplasowały się na podstawie zgromadzonej punktacji:

 • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 IM. ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ W SŁUPSKU – 90 punktów

 • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KMDRA BOLESŁAWA ROMANOWSKIEGO W USTCE – 90 punktów

Pozostałe placówki biorące udział w plebiscycie tradycyjnie otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Poza laureatami Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej przyznała także indywidualne wyróżnienia uczniom, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w działania BGSW.

 1. Amelia Hinc - I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA KRZYWOUSTEGO W SŁUPSKU, kl. III D – uczestniczka pracowni sitodruku

 2. Alicja Piątak - I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA KRZYWOUSTEGO W SŁUPSKU, kl. I B – uczestniczka pracowni fotograficzno-filmowej

 3. Rozalia Szapiel ZST DRZEWNIAK, kl. IV TF ZST – pracownia fotograficzno-filmowa

Za owocną współpracę, zaangażowanie z koordynowaniu działań edukacyjnych w ramach VIII edycji plebiscytu Pociąg do Kultury oraz za starania upowszechniające kulturę i sztukę wśród dzieci i młodzieży, szczególne podziękowania otrzymali następujący nauczyciele:

 1. Monika Kostrzewska (PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 7 "KOLOROWE KREDKI" W SŁUPSKU)

 2. Renata Gwardzik (SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 5 IM. GRYFITÓW W SŁUPSKU)

 3. Irena Dwulit (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 IM. ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ W SŁUPSKU)

 4. Aldona Feszler (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KMDRA BOLESŁAWA ROMANOWSKIEGO W USTCE)

 5. Małgorzata Adamczuk (SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY IM. UNICEF W SŁUPSKU)

 6. Wanda Kowalik (I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA KRZYWOUSTEGO W SŁUPSKU)

Tegoroczne upominki dla laureatów plebiscytu i wyróżnionych ufundowali: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Słupsk, Miasto Ustka, "Wodociągi Słupsk" Sp. z o.o. oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej.

W VIII edycji plebiscytu wzięły udział:

34 szkoły i przedszkola ze Słupska i Ustki. Wiele szkół zaangażowało się w konkurs, a tym samym podniosło swoją aktywność kulturalną.

Odwiedziło nasz 1516 uczniów (1328 w Słupsku i 188 w Ustce). Łącznie zebrano 954 punkty.

Odbyły się 44 lekcje o sztuce, 16 zdalnych lekcji o sztuce (w czasach obostrzeń) oraz 30 spotkań na wystawach, a także wiele warsztatów artystycznych i cyklicznych zajęć w pracowniach specjalistycznych.

Zgodnie z regulaminem placówki, które dotychczas od początku trwania plebiscytu trzykrotnie zwycięży w swojej kategorii otrzymują statuetki na stałe. Są to następujące placówki:

 1. PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 15 W SŁUPSKU – 2015, 2016, 2017

 2. ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 IM. NOBLISTÓW POLSKICH W SŁUPSKU -2016, 2017, 2018

 3. ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH (I LICEUM PLASTYCZNE) W SŁUPSKU – 2014, 2015, 2019

 4. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 IM. LUDWIKA WARYŃSKIEGO W SŁUPSKU – 2018, 2019, 2020

 1. SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 5 IM. GRYFITÓW W SŁUPSKU – 2014, 2017, 2022

IX edycja a ZMIANY W REGULAMINIE:

Od przyszłego roku placówki, która otrzymały na stałe statuetkę za trzykrotne zwycięstwo, po wpływie 3 lat znów ponownie mogą ubiegać się o Miano Maszynisty Kultury.

Wraz z IX edycją nastąpią także drobne zmiany w regulaminie dotyczący przyznawanej punktacji za uczestnictwo w działaniach.