W “Ekonomiku” debatowali o zdrowiu psychicznym - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

W “Ekonomiku” debatowali o zdrowiu psychicznym

3 października 2022, 9:26

W poniedziałkowe popołudnie w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku odbyło się wyjątkowe spotkanie młodzieży z “Ekonomika” oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego. Uczniowie klas pierwszych technikum oraz klasy humanistycznej i psychologiczno-społecznej w liceum wypełnili aulę po brzegi, aby podyskutować na temat stanu zdrowia psychicznego człowieka XXI wieku i wspólnie stworzyć receptę pomagającą skutecznie radzić sobie z problemami dnia codziennego. Na pomysł debaty wpadli: Agata Marzec - bibliotekarka i polonistka z ZSE i Maciej Maraszkiewicz - psycholog i nauczyciel w ILO, którzy po jednej z wcześniejszych debat otrzymali sygnały od młodzieży, że po okresie zamknięcia i izolacji w pandemii nie do końca udało się jej odzyskać równowagę wewnętrzną. Postanowili wyjść tej sugestii naprzeciw i szczerze porozmawiać o psychicznych i psychologicznych stanach towarzyszących trudnym momentom życiowym. Ostatecznie debatę pt. “Zanurzeni we współczesnym świecie. Czy potrafimy wypłynąć na powierzchnię?” przygotowali: Agata Marzec i Tomasz Stempkowski z ZSE oraz Maciej Maraszkiewicz i Wojciech Wróblewski z I LO.

Do celów i założeń debaty należało: wywołanie dyskusji na temat źródeł lęków i negatywnych emocji współczesnego człowieka; zaproponowanie sposobów ich oswajania i zwalczania; zachęcenie młodzieży do podejmowania pracy nad sobą w zakresie samodzielnego pokonywania kryzysów emocjonalnych, jak również do odważnego proszenia o pomoc; zwrócenie uwagi na społeczne uwarunkowania stanów psychicznych młodego człowieka w wieku dojrzewania, wywołanie pozytywnego nastawienia i odwagi do przyjmowania spadków nastroju oraz traktowanie ich jako naturalnego przejawu natury człowieka.

Gośćmi debaty, którzy reprezentowali głos młodzieży i dorosłych byli:

 1. Maciej Maraszkiewicz - socjolog i psycholog. Współpracował z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i prowadził wiele nowatorskich inicjatyw, np. tydzień bez telefonu;

 2. Wojciech Wróblewski - nauczyciel języka polskiego w I LO;

 3. Magdalena Wróblewska-Majchrowska - nauczycielka języka polskiego w I LO;

 4. Dominika Wysocka – psycholog, trenerka umiejętności społecznych, edukatorka seksualna;

 5. Szymon Jasik z III G w ZSE - miłośnik rysunku, siedemnastolatek bojący się publicznych wystąpień i nawiązywania bliższych relacji z rówieśnikami;

 6. Noemi Szwajkowska z 4E w ZSE – przyszła ekonomistka i jedna z najlepszych uczennic w szkole, którą uwielbia, choć wybrała ją jej mama – absolwentka "Ekonomika", pracująca również jako księgowa;

 7. Kacper Dzidkowski z III G w ZSE - uczeń klasy graficznej interesujący się muzyką i militariami;

 8. Małgorzata Soroka z ILO - uczennica klasy pierwszej o profilu psychologiczno-społecznym;

 9. Hanna Królikowska z IB z ILO - uczennica klasy o profilu humanistycznym, mocno interesująca się literaturą, zwłaszcza XIX i XX wieku, a także wybranymi zagadnieniami historycznymi, np. Rewolucją Francuską i wojnami napoleońskimi. Zdecydowała się wziąć udział w debacie, aby popracować nad swoimi umiejętnościami publicznego przemawiania.

Wypowiadających się wspierali na bieżąco uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w sali, aktywnie zadając pytania i komentując usłyszane treści. Z każdą kolejną minutą uczestnicy wykazywali coraz więcej odwagi do mówienia o swoich lękach, strachach i dylematach. I chociaż w debacie wzięli udział głównie uczniowie klas pierwszych, będący u progu edukacji w szkole ponadpodstawowej, rozmawiali dojrzale, poważnie i z pełnym poszanowaniem współrozmówców, nawet jeśli się z nimi nie zgadzali.

Prowadząca debatę Agata Marzec zaproponowała następujący porządek dyskusji:

MODUŁ I Czego i dlaczego się boimy?

 1. Co ściąga nas na emocjonalne dno i nie pozwala cieszyć się życiem?

 2. Jakie są główne przyczyny lęków człowieka zanurzonego we współczesnym świecie?

MODUŁ II Czy współczesny człowiek potrafi skutecznie zadbać o zdrowie psychiczne?

 1. Gdzie najczęściej szukamy pomocy w kryzysach emocjonalnych i czy jest to skuteczne?

 2. Samodzielnie czy z pomocą specjalistów – jak najlepiej pokonywać wewnętrzny kryzys?

 3. Jaką receptę na uzyskanie dobrostanu psychicznego wypisałbyś innym?

Na koniec wspólnie stworzono Współczesną Receptę na Pokonywanie Trosk i Problemów, zaprezentowano uczniom numery telefonów zaufania oraz instytucji niosących pomoc w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie nie wstydzili się przepisywania ich do swoich prywatnych notatek…

Pani Agata Marzec jako koordynatorka „Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” realizowanego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku przypomniała, że już niedługo pojawi się w szkole zestaw nowych książek i poradników psychologicznych, które będą służyć wsparciem w pracy nad rozwojem osobowości człowieka w każdym wieku.

Kooperacja uczniów z “Ekonomika” i I LO podczas debaty była pierwszą w historii obu szkół, ale wypadła pomyślnie i zaowocowała wytworzeniem twórczej energii do zmagania się z własnymi trudnościami natury emocjonalnej. Uśmiech, który zagościł na twarzach zintegrowanych uczniów, był najlepszym podsumowaniem debaty.

Debacie przysłuchiwał się Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Słupska Marek Goliński.