Warsztaty ze Stowarzyszeniem Seniorów Ziemi Słupskiej "Alternatywa". - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Warsztaty ze Stowarzyszeniem Seniorów Ziemi Słupskiej "Alternatywa".

20 grudnia 2023, 8:16
Słoik do 3/4 wypełniony burakami. Obranymi i pokrojonymi w kawałki. Obok stoi drugi słoik w którym widać ząbki czosnku i parę kawałków buraków. W oddali stoi więcej słoików, zakrętki, obok leżą obierki buraków
Niezwykle aktywna grupa wymaga niezwykle treściwych warsztatów. W świetnej atmosferze przekazywałem informacje jak ukisić zakwas buraczany na wigilijny barszcz. Jeśli ktoś jest bardziej z białych barszczy, żurów czy zalewajek to kisiliśmy także mąkę żytnią oraz pszenną. Z fermentacji beztlenowej bakteriami kwasu mlekowego przeszliśmy do fermentacji mieszanej bo z udziałem drożdżaków unoszących się w powietrzu. Robiliśmy zakwas z mąki żytniej na chleb. Kilka dni dokarmiania i można własny chleb na wigilijny stół upiec. No i na koniec ocet jabłkowy z przepysznych renet. Będzie gotowy za kilka miesięcy. Pozdrawiam serdecznie i życzę samych udanych i pysznych fermentacji. W warsztatach pomagali Kisiciele z Mechanika w Słupsku - Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych z klasy 2R: Marcin Wodziński, Bartosz Duras i Jerzy Piekarski. Chłopaki podczas warsztatów przedstawiali także matkę octową i jakie cuda można z niej zrobić.
Uczniowie Mechanika ze Słupska. Jerzy i Bartosz stoją przed rollupem Kisicieli. Trzymają skrzynkę z jabłkami (renetami), które zaraz będziemy rozdawać uczestnikom warsztatów. Będziemy z nich przygotowywać ocet jabłkowy.