Zintegrowana Platforma Edukacyjna jako element obowiązkowy w nowoczesnej szkole - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku

ul. Narutowicza 9, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 20 • e-mail: • www: http://ppp.slupsk.pl/

Zintegrowana Platforma Edukacyjna jako element obowiązkowy w nowoczesnej szkole

25 sierpnia 2022, 12:11

Zintegrowana Platforma Edukacyjna jako element obowiązkowy w nowoczesnej szkole

Edukacja w Polsce przechodzi nieuniknione przemiany. Nie ma się temu co dziwić – ciągłej zmianie ulega otaczający nas świat, zmienia się rynek pracy i potrzeby uczniów. W odpowiedzi na nowe wyzwania powstała Zintegrowana Platforma Edukacyjna (ZPE), czyli narzędzie dla nauczycieli i uczniów, wspomagające zarówno stacjonarną naukę w szkole, jak i kształcenie zdalne.

Zintegrowana Platforma Edukacyjna to kompletne, stale modyfikowane narzędzie ułatwiające codzienną naukę w szkole i przenoszące ją na nowy poziom. Zawiera bezpłatne e-materiały, do których szybki dostęp mają uczniowie i nauczyciele. Ułatwia rozwijanie umiejętności i budowanie wiedzy uczniów poprzez różnorodne formy aktywności i przekazu, ćwiczenia interaktywne i materiały multimedialne, umożliwia planowanie ścieżek nauki, które pomagają uczniom w stopniowym zdobywaniu wiedzy, samodzielne tworzenie łatwo dostępnych materiałów czy prowadzenie wideokonferencji i czatów, które eliminują potrzebę użytkowania narzędzi zewnętrznych. To nauka na wyciągnięcie ręki!

Czemu warto z niej skorzystać i dlaczego jest elementem obowiązkowym w nowoczesnej szkole? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wraz z postępem technologii i zmianami w społeczeństwie uczniowie potrzebują nowych bodźców czy inspiracji. Nauczyciele i szkoła nie powinny i nie mogą stać w miejscu. Zintegrowaną Platformę Edukacyjną można wykorzystać także w przedszkolu. Działanie z duchem czasu jest dzisiaj koniecznością.

ZPE umożliwia tworzenie lekcji interdyscyplinarnych, autorskich, nauczycielskich wersji podręcznika, pracę grupową czy kształcenie indywidualne – dostosowane do potrzeb ucznia. Wszystkie materiały zawarte na platformie są bezpłatne i dostępne z poziomu różnego rodzaju urządzeń. Bez problemu otworzymy je na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie, smartfonie czy monitorze interaktywnym. Opinie użytkowników o Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej są pozytywne. Warto samodzielnie sprawdzić, co to ZPE i wprowadzić swoje kształcenie na wyższy poziom!

Jak to działa? Zintegrowana Platforma Edukacyjna zawiera kilkanaście tysięcy materiałów edukacyjnych, współfinansowanych głównie z funduszy unijnych. E-materiały to kompleksowy zbiór otwartych zasobów edukacyjnych zgodnych z podstawą programową, przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli na różnych etapach kształcenia.

Po odwiedzeniu strony ZPE nauczyciel natychmiast otrzymuje dostęp do wszystkich treści. Ich ilość może zrobić niemałe wrażenie, jednak dzięki wygodnej wyszukiwarce w prosty sposób można znaleźć te, które nas interesują. Intuicyjny interfejs platformy sprawia, że jej obsługa nie wymaga szczególnych kompetencji informatycznych i każdy jest w stanie sobie z nią poradzić.

Wystarczy kilka kliknięć, wpisanie frazy kluczowej czy wybranie odpowiedniej podstawy programowej i gotowe – dostępne jest wiele e-materiałów, które pomogą w przeprowadzeniu zajęć. Z pozycji narzędzia można następnie wysyłać uczniom linki do wyszukanych zagadnień za pomocą wiadomości SMS, Facebooka czy na dzielonej z uczniami platformie. Ta ostatnia forma sprawi, że wszystkie materiały dydaktyczne znajdować się będą w jednym, bezpiecznym i przyjaznym dla uczniów miejscu.

Potrzebujesz więcej informacji na temat obsługi ZPE? Bez obaw! Wejdź na zpe.gov.pl, gdzie znajdują się dokładne instrukcje, poradniki krok po kroku czy samouczki. Nie czekaj i już dziś wykorzystaj ZPE w codziennej pracy!

Działanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz budżetu państwa.

3 najważniejsze zalety Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej

Czy wiesz już, czym jest Zintegrowana Platforma Edukacyjna? To funkcjonalne narzędzie, wielowymiarowo wspierające pracę nauczycieli zarówno podczas nauki stacjonarnej w szkole, jak i edukacji zdalnej. Jak za jego pomocą usprawnić swoją pracę, co mogą zyskać uczniowie dzięki ZPE i dlaczego jest obowiązkowym elementem nowoczesnej szkoły? Poznaj jej najważniejsze zalety!

Co to jest ZPE? To powstałe w 2019 roku profesjonalne, przyjazne i bezpieczne narzędzie rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, zawierające bazę e-materiałów dydaktycznych, współfinansowanych głównie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które ma za zadanie urozmaicać i unowocześniać proces kształcenia. To także nowoczesne środowisko edukacyjne, w którym nauczyciel może stworzyć jak najlepsze warunki nauki. ZPE wspiera i wzbogaca proces interakcji z nauczycielem, oferując także możliwości do samokształcenia. To platforma odpowiadająca na potrzeby uczniów, którzy muszą mierzyć się z zupełnie innymi trudnościami niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dostosowane do ich potrzeb materiały multimedialne są nie tylko dodatkiem do codziennego nauczania, ale także jego przyszłością. To edukacja na wyciągnięcie ręki, idąca z duchem czasu i podana w przystępnej formie.

Wciąż zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać to narzędzie w codziennej pracy z uczniami? Poznaj 3 najważniejsze zalety Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, obok których nie można przejść obojętnie!

Dostępność

Próby encyklopedycznego zebrania zdigitalizowanych materiałów odbywały się już w przeszłości. Przewagą ZPE okazała się jednak jej dostępność. To platforma skierowana do wszystkich uczniów i nauczycieli i sposób na to, by naukę mieć zawsze „pod ręką” – nawet jeśli byłby to ekran smarfona czy laptop. Jest środowiskiem edukacyjnym, którego dostępność należy odczytywać także jako przystosowanie dla tych uczniów, przed którymi stają szczególne trudności związane z nauką czy bariery edukacyjne o różnym podłożu. Wszystkie nowe materiały tworzone są z uwzględnieniem standardów dostępności WCAG, dzięki czemu mogą korzystać z nich wszyscy uczniowie.

Wszystkie znajdujące się na niej treści są bezpłatne, a ZPE działa zarówno na komputerach, laptopach, tabletach czy smartfonach, jak i na monitorach interaktywnych. Wystarczy wykorzystać wygodną aplikację czy odwiedzić stronę zpe.gov.pl, by otrzymać dostęp do tysięcy materiałów, skomunikować się z nauczycielem czy uczniami i zgłębić wybrane zagadnienia.

Kilka kliknięć i gotowe! ZPE to intuicyjna platforma dostosowana do osób w każdym wieku. Jej użytkowanie nie jest skomplikowane, ale w razie potrzeby z pomocą przychodzą dostępne poradniki czy samouczki.

Rzetelna wiedza

Nowoczesna edukacja to nie tylko technologia – to przede wszystkim rzetelna wiedza, co do której jakości nie ma żadnych wątpliwości. Wykorzystując Zintegrowaną Platformę Edukacyjną, masz pewność, że materiały są poprawne merytorycznie – zgodne z podstawą programową i dostosowane do wieku ucznia. Chociaż jest ich już kilkanaście tysięcy, można mieć pewność co do ich jakości. Wszyscy wiemy, jak wiarygodne informacje można znaleźć w Internecie – teraz jest miejsce, w którym sprawdzona wiedza to podstawa!

Narzędzia dostosowane do potrzeb uczniów

Wszystko to wzbogacone jest o szereg przydatnych funkcjonalności, które nie tylko ułatwiają codzienną pracę nauczyciela, ale także są dostosowane do potrzeb uczniów. ZPE umożliwia nauczycielom nie tylko wygodne udostępnianie materiałów za pomocą kodów czy wysyłanych linków, ale także korzystanie z komunikatora wszystkim użytkownikom platformy – np. w celu omówienia nagłych spraw na wbudowanym czacie czy poprzez organizację wideokonferencji wewnątrz platformy.

ZPE korzysta z danych pochodzących z Systemu Informacji Oświatowej dotyczących struktur szkół i placówek, umożliwiając wygodne i szybkie odwzorowanie klas, co dodatkowo ułatwia korzystanie z platformy.

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej nauczyciel w prosty sposób może stworzyć także tak zwane „ścieżki nauki” – specjalne zbiory materiałów wykorzystywane przez dłuższy okres, np. tydzień, miesiąc czy cały semestr. Po zrealizowaniu i wykonaniu zadań lub ćwiczeń w określonym terminie odkrywany jest kolejny temat. Każdy z nauczycieli ma także możliwość tworzenia za pomocą łatwego w obsłudze kreatora własnych materiałów – testów, quizów czy krzyżówek uatrakcyjniających naukę.

To nie wszystko! Na ZPE można także w łatwy sposób tworzyć tak zwane „teczki”, czyli wygodne zbiory materiałów do zapoznania przesyłane podopiecznym. Platforma umożliwia na bieżąco monitorowanie postępów zarówno całej klasy, jak i indywidualnych uczniów, które wyświetlane są za pomocą czytelnego, procentowego wskaźnika. Możliwość takiej analizy sprawia, że łatwiej można modyfikować organizację pracy nauczyciela i sposób nauczania danej grupy!

Nic dziwnego, że opinie o Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej są pozytywne. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu codzienna nauka staje się prostsza i bardziej przystępna dla wszystkich jej uczestników. Warto wykorzystać ją w swojej pracy i już dziś odwiedzić zpe.gov.pl!

Działanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz budżetu państwa.