II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku
Menu
Dokumenty
Rekrutacja
Psychologia na co dzień
Akademia Pomorska w Słupsku przyłączyła się do akcji "Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści", w ramach której zaprosiła uczniów szkół ponadgimnazjalnych na bezpłatne warsztaty "Zarządzanie stresem" oraz "Jak radzić sobie z gniewem i złością? Trudne emocje w życiu codziennym".
W dniu 22.11. 2016 również klasy trzecie, klasa II D i I A naszego liceum a także klasa I A gimnazjum uczestniczyły w wykładzie na wyżej wspomniane tematy. Zajęcia prowadził pan Piotr Modzelewski z Instytutu Pedagogiki i Pracy Socjalnej.
Piotr Modzelewski to psycholog, pedagog i psychodietetyk. Szkolił się w psychoterapii krótkoterminowej, skoncentrowanej na rozwiązaniach i psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Jest pracownikiem naukowym i wykładowcą w Akademii Pomorskiej w Słupsku, autorem kilkunastu artykułów naukowych z zakresu psychologii i pedagogiki. Jest również absolwentem Szkoły Liderów Centrum Inicjatyw Obywatelskich oraz członkiem Stowarzyszenia Naukowego Psychologia i Seksuologia Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej oraz Towarzystwa Psychodietetyki.
Z trzygodzinnego wykładu dowiedzieliśmy się, jak rozwijać w sobie i utrzymywać dobre stosunki społeczne, dzielić się uczuciami, wspomagać poczucie własnej skuteczności i od jakich czynników zależy nasze szczęście.
Aby wzmacniać nasze szczęście należy, m.in. wyrażać wdzięczność, zwalczać w sobie tendencje do zamartwiania się, zaradność oraz dbać o ciało.
Aby opanować stres i sprawić, aby był mobilizujący a nie paraliżujący, można stosować wiele technik relaksacyjnych. Do najbardziej znanych należą: akceptacja emocji, trening autogenny (rozluźniający mięśnie), wizualizacja, technika oddechu osłabiającego niepokój, medytacje czy "szczepionka na stres".
Pan Modzelewski podpowiedział, że aby skutecznie opanowywać złość, trzeba zmienić swoje nastawienie do rzeczywistości, częściej się uśmiechać, starać się być miłym dla innych, wyrażać empatię oraz być tolerancyjnym dla siebie.
Żałujemy tylko, że oprócz udziału w wykładzie nie mogliśmy uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, które pomogłyby nam spróbować, jak można te rady wykorzystać w życiu.