Uczniowie II LO z wizytą w mieście Kopernika (i piernika) - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku

Adama Mickiewicza 32, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 48 94 • e-mail: • www: http://lo2.slupsk.pl/

Uczniowie II LO z wizytą w mieście Kopernika (i piernika)

5 listopada 2021, 11:37

Młodzież pozuje przed zabytkowym budynkiem.W dniach 28 – 30 października 2021 roku uczniowie II LO uczestniczyli w międzyklasowej wycieczce szkolnej do Torunia - miasta piernikiem i astronomią stojącym. Wyjazd możliwy był dzięki funduszom Ministerstwa Edukacji i Nauki i pozwolił wytypowanej grupie podopiecznych, a także ich opiekunkom: Marcie Chrościckiej - Wnętrzak, Beacie Piłce, Dorocie Kłos, Halinie Machurze, Sylwii Milczarek, Iwonie Tłuchowskiej, na zwiedzenie – jednej z dwóch stolic województwa kujawsko – pomorskiego. Transport zapewniła firma Delfin Travel.

W czwartek późnym wieczorem cała wycieczka dojechała na miejsce - do Toruńskiego Domu Pielgrzyma. Piątek został rozplanowany tak, by wykorzystać każdą wolną godzinę, minutę i sekundę. Cały dzień spędziliśmy na przepięknej toruńskiej starówce; Tam, nad brzegiem Wisły, przed bramą klasztorną dołączyła do nas przewodniczka - pani Kasia, która towarzyszyła nam przez resztę dnia, oprowadzając nas od muzeum do muzeum, opowiadając przy tym ciekawe miejskie legendy i historie.

Poznawanie Torunia zaczęliśmy się od zwiedzenia Domu samego Mikołaja Kopernika, który okazał się nowoczesnym muzeum. Znajdujące się on w kamienicy zamieszkiwanej przez słynnego - i nie tylko – astronoma. Ojciec Kopernika był zamożnym kupcem i mógł pozwolić sobie na spory, kilkupiętrowy budynek, który obecnie jest siedzibą muzeum bogatym w eksponaty i interaktywne ekspozycje. Zobaczyć można w nim takie przedmioty, jak średniowieczne, oryginalne skórzane buty, podejrzeć życie codzienne ludzi tamtych czasów, ale przede wszystkim: poznać fakty z życia astronoma i faksymile jego dzieł, w tym najsłynniejsze O obrotach sfer niebieskich. Dzięki rozmaitym, interaktywnym multimediom Dom Kopernika nie okazał się jeszcze jednym nudnym obiektem do zaliczenia na trasie wycieczki.

W trakcie naszych wędrówek między lokacjami młodzież zatrzymywała się obok ciekawych, znanych w Toruniu rzeźb. Pierwszą był Osioł - Pręgierz dla żołnierzy toruńskich, który nawiązuje to jednego z sposobów tortur stosowanych na żołnierzach toruńskich sił zbrojnych. Inną atrakcją toruńskiej starówki jest rzeźba psa Filusia, pupila należącego do prof. Filutka, bohatera „Przekroju”. Jak głosi legenda, by mieć powodzenie w miłości należy pogłaskać Filusia lewą ręką po ogonku, prawą po głowie, by mieć dość rozumu (i dobre oceny), a kto chce mieć powodzenie w finansach, powinien chwycić za parasolkę. Oczywiście wszyscy uczniowie głaskali rzeźbę pieska po głowie:)

W trakcie spaceru po Toruniu uczniowie mieli okazję zwiedzić wiele trzy świątynie, gotycką Katedrę Świętych Janów, gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także znajdujący się najbliżej centrum starówki późnobarokowy Kościół Ducha Świętego, wzniesiony jako ewangelicki zbór. Będąc na rynku oglądano sąsiadujący obok Kościoła Ducha Świętego Dwór Artusa, który był określany jako “dom spotkań”, “dom towarzyski”. W czasie spaceru po starówce baczne oko turysty mogło zauważyć znajdujące się w Toruniu, w różnych miejscach, ceramiczne figury mieszczan toruńskich. Figurki zostały stworzone przez toruńskich artystów w celu ożywienia zabytkowej architektury. W czasie sobotniej chwili czasu wolnego, grupa młodzieży zwerbowana przez panią prof. Dorotę Kłos postanowiło wejść na wieżę Ratusza Staromiejskiego wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w centrum zabytkowego rynku Torunia.

Kolejnym przystankiem na liście wycieczki było Muzeum Podróżników im. Tony - ego Halika, torunianina z urodzenia. Znajdujące się w uroczej, limonkowo - zielonej kamieniczce, zawiera wiele informacji na temat słynnego polskiego XX - wiecznego podróżnika, a także jego wszelakich odkryć, pism i – przede wszystkim - programów. Każdy zainteresowany mógł poznać kolejno życiorys, przeszłość, obejrzeć różniste nagrania dziennikarza i podziwiać piękną kolekcję przedmiotów z całego świata - od Afryki po Azję. Najwięcej było jednak dzianiny plemiennych i rdzennych ludów Amerykańskich - ubrania ze Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Peru.

Po krótkim odpoczynku i lunchu udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć „skansen w centrum Torunia”. Muzealia umieszczone w tej części obiektu to głównie budynki mieszkalne oraz gospodarcze z przełomu XIX i XX wieku, w tym zagroda kaszubska, remiza strażacka z pełnym inwentarzem, czy wiatrak wybudowany w 1896 roku i użytkowany przez trzy pokolenia młynarzy. Z pewnością było to nietuzinkowe doświadczenie, biorąc pod uwagę niezwykłą lokalizację skansenu, został bowiem on ulokowany w samym centrum miasta.

Pobyt w Toruniu nie może obejść się bez zwiedzenia tamtejszego Muzeum Piernika – symbolu miasta. Młodzież w muzeum bawiła się doskonale, z zaciekawieniem czytała informacje o sposobie wyrobu lokalnego smakołyku, a także oglądała filmy i multimedialne prezentacje. Mogliśmy się dowiedzieć, z czego musi składać się ciasto piernikowe, a także poznać genezę nazwy „katarzynki” – rodzaju pierników o charakterystycznym kształcie, popularnych zwłaszcza za czasów PRL. Na piętrach poświęconych XIX wiekowi i okresowi Polski Ludowej słupscy licealiści wykonali masę zdjęć, tym samym upamiętniając ten wyjazd.

Nie zabrakło także czasu na wieczora zwiedzanie starówki. Po obiadokolacji udaliśmy się ponownie do centrum miasta, aby podziwiać rozświetloną starówkę. Mieliśmy okazję poznać nocne życie miasta – a trochę się w nim dzieje – a także kupić korzenne prezenty bądź piernikową herbatę.

Trzeciego, a tym samym ostatniego dnia wycieczki, udaliśmy się do Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Sam wygląd zewnętrzny, neogotycki styl budynku przykuł naszą uwagę, ale seans wewnątrz zachwycił wszystkich jeszcze bardziej. Siedząc w wygodnych fotelach, niczym w sali kinowej, mieliśmy okazję w czasie 40 minut odbyć kosmiczną wędrówkę nie tylko przez Układ Słoneczny, ale przez niemalże cały Wszechświat. To, co zobaczyliśmy, zrobiło na nas ogromne wrażenie Z ust narratora dowiedzieliśmy się wiele o budowie i funkcjonowaniu Wszechświata, a wszystko było opatrzone hipnotyzującą muzyką.

Niestety, nadejść musiał koniec wycieczki. Po trzech aktywnie spędzonych udaliśmy się w drogę powrotną do Słupska. Podróż minęła szybko, spędzona na zabawnych i ciekawych rozmowach. W końcu - mieliśmy co omawiać, co komentować, o czym opowiadać. Tak właśnie wyglądał wyjazd uczniów LO II w Słupsku do Torunia.

Dobranowska Julia, Basiński Borys, Bokacz Kacper, Zakrzewski Michał, Żurawik Konrad

– klasa III C

FOTOGALERIA