NAUCZYCIEL XXI WIEKU W OCZACH WSPÓŁCZESNEGO UCZNIA - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku

Adama Mickiewicza 32, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 48 94 • e-mail: • www: http://lo2.slupsk.pl/

NAUCZYCIEL XXI WIEKU W OCZACH WSPÓŁCZESNEGO UCZNIA

21 marca 2013, 10:53
NAUCZYCIEL XXI WIEKU W OCZACH WSPÓŁCZESNEGO UCZNIA
15 marca b.r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku z inicjatywy Klubu Myśli Społecznej odbyła się I Młodzieżowa Konferencja Naukowa z udziałem uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń edukacyjnych pomiędzy uczniami słupskich szkół w zakresie nowatorskich i atrakcyjnych metod nauczania, a także próba określenie wizerunku nauczyciela, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego ucznia. Spotkanie z udziałem Dyrektora Szkoły- Mariusza Domańskiego poprowadziła pani Joanna Jaśniewicz- koordynator przedsięwzięcia.
Gimnazjaliści i licealiści w kilkuminutowych sugestywnych wystąpieniach zaprezentowali ciekawe spojrzenie na dzisiejszą edukację, dzieląc się swoimi, często bardzo osobistymi, spostrzeżeniami i pomysłami. Młodzież próbowała między innymi odpowiedzieć na pytania: kim powinien być współczesny nauczyciel, jaka jest jego rola i jak powinien wyglądać nowoczesny system edukacyjny, który byłby atrakcyjny dla współczesnego ucznia.
Ciekawymi i kontrowersyjnymi spostrzeżeniami na temat nauczycieli podzieliła się uczennica klasy trzeciej Gimnazjum nr 3 w Słupsku - Julia Chalecka, która sprecyzowała oblicze prawdziwego nauczyciela na miarę dzisiejszego wieku. Jej zdaniem taki pedagog to mieszanka nietuzinkowej osobowości, sprawiedliwości oraz poczucia humoru, a także dobrej znajomości nowinek technologicznych.
Z kolei uczennica usteckiego gimnazjum - Martyna Riabczyk przedstawiła najatrakcyjniejsze, z punktu widzenia ucznia, metody pracy na lekcji. Jej zdaniem w szkole nadal przeważa teoria, a nowoczesna placówka wymaga większej ilości zajęć praktycznych i dopasowania się do wymagań dzisiejszego świata. Podkreśliła również, że ważną rolą nauczyciela jest pozytywne myślenie, budowanie w uczniu wiary we własne możliwości i odkrywanie w nim pasji.
Ciekawymi doświadczeniami edukacyjnymi podzieliły się również uczennice II LO w Słupsku- Joanna Olszewska i Katarzyna Szkutnik, które we wspólnym wystąpieniu opowiedziały o wizerunku idealnego nauczyciela, zwracając uwagę na atrakcyjność i pomysłowość pedagoga w prowadzeniu zajęć, jak i na szereg cech takich jak: wyrozumiałość, obiektywizm w ocenie, konsekwencja czy zdyscyplinowanie oraz dystans do samego siebie.
Jednym z ciekawszych wystąpień było przemówienie Klaudii Galas, uczennicy Gimnazjum nr 3, która swoje przemyślenia poparła wynikami przeprowadzonej wśród rówieśników ankiety, z której wynika, że uczniowie cenią sobie nauczyciela konsekwentnego i stanowczego, lecz w większości woleliby, aby nauczyciel był uległy wobec swoich wychowanków. Jej zdaniem dobry nauczyciel potrafi wzbudzić zainteresowanie i zaskoczyć, jest wzorem i autorytetem dla swoich uczniów, a przede wszystkim jest dumny ze swoich podopiecznych i stara się ich zrozumieć.
Zgodnie z myślą Henry’ego Adamsa, który stwierdził, że „nauczyciel ociera się o wieczność i nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ", wszyscy prelegenci jednomyślnie zwrócili uwagę na to, że zawód nauczyciela to trudna i wymagająca ciągłego samodoskonalenia się profesja. Jedno jest pewne: trafne, przenikliwe, czasami dowcipne, czasami nawet kąśliwe spostrzeżenia młodych ludzi powinny stać się punktem wyjścia do przemyśleń, dla każdego, kto jest lub dopiero zamierza zostać nauczycielem na miarę XXI wieku.

NAUCZYCIEL XXI WIEKU W OCZACH WSPÓŁCZESNEGO UCZNIA (galeria: 2)NAUCZYCIEL XXI WIEKU W OCZACH WSPÓŁCZESNEGO UCZNIA (galeria: 3)