1A w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku

Adama Mickiewicza 32, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 48 94 • e-mail: • www: http://lo2.slupsk.pl/

1A w Miejskiej Bibliotece Publicznej

17 lutego 2012, 11:04
1A w Miejskiej Bibliotece Publicznej
15.02.2012r. klasa 1a LO w ramach lekcji wiedzy o kulturze wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, znajdującej się przy ulicy Grodzkiej w Słupsku. Uczniowie mogli podziwiać wystawę pamiątek, zdjęć i odznaczeń Marii Zaborowskiej – osobistości zasłużonej dla naszego miasta. Z życiorysem pani Marii licealistów zapoznała pracownica biblioteki – Agnieszka Wardowska. Uczniowie zafascynowali się historią i osiągnięciami warszawianki, która miała zaszczyt objąć kierownictwo słupskiego muzeum. Byli pod wrażeniem jej hartu ducha i uporu w osiąganiu założonych celów. Klasa dowiedziała się, iż Marii Zaborowskiej Słupsk zawdzięcza m. in. ocalenie wielu cennych zabytków. W 1948 z jej inicjatywy odnaleziona została dokumentacja niemieckiego Haimatmuseum (fotografie, negatywy, części kart i ksiąg inwentarzowych). Działaczka Stronnictwa Demokratycznego dbała o przechowanie zabytków niemieckich, zabiegała o zabezpieczenie dzieł sztuki i zabytków kultury materialnej, często za własne pieniądze kupowała muzealia oraz książki. Zaskoczeniem dla uczniów naszej szkoły było to, że Maria Zaborowska jest pochowana w Alei Zasłużonych słupskiego cmentarza przy ulicy Kaszubskiej. W 1982 jej imię otrzymała jedna z ulic Słupska, położona na Osiedlu Niepodległości.
Po inspirującym spotkaniu z przeszłością klasa udała się poznawać nowoczesną część biblioteki. Uczniowie dostali możliwość zejścia w podziemia, gdzie znajduje się najnowszej generacji pracownia digitalizacji. Dowiedzieli się, iż skanowane i obrabiane są tam publikacje, które udostępniane są w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.
Klasa 1a była zachwycona poznaniem części historii Słupska, jak i jego modernistycznym fragmentem. Dziękujemy pani profesor Barbarze Gadomskiej za okazję wspólnego poznania naszego miasta. Mamy nadzieję, że takie wyjścia pozwolą nam poszerzać wiedzę na temat miasta i regionu nie tyko w szkolnych ławkach.

1A w Miejskiej Bibliotece Publicznej (galeria: 2)1A w Miejskiej Bibliotece Publicznej (galeria: 3)1A w Miejskiej Bibliotece Publicznej (galeria: 4)