Obraz przedszkola - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 5 "Wesoła Piąteczka" w Słupsku

Juliana Niemcewicza 9, 76-200 Słupsk • telefon: 883 599 717, 530 988 729, 515 932 685 • e-mail:

Obraz przedszkola

Obraz przedszkola


Przedszkole Miejskie nr 5 "Wesoła Piąteczka" w Słupsku jest jednym z najstarszych przedszkoli w mieście. Usytuowane jest przy ul. Juliana Niemcewicza 9, w północnej części miasta, wśród zieleni, w bezpiecznej odległości od głównej ulicy. Jego historia sięga pierwszych lat powojennych. Budynek był mały, nietypowy jak na lokum przedszkolne – była to poniemiecka willa. Mieściły się tam dwa oddziały i uczęszczało do niego 60 dzieci. Od 1952 roku przedszkole figuruje w aktach jako Państwowe Przedszkole nr 3 w Słupsku. Nietypowy budynek przedszkola wielokrotnie podlegał modernizacji i remontom, aby był lepiej przygotowany do pełnionej funkcji i był jak najbardziej użyteczny. Na bieżąco starano się wymieniać stary sprzęt, meble, zabawki, uzupełniano pomoce dydaktyczne. W 1957 roku w związku ze zmianami podjętymi przez Wydział Oświaty Przedszkole nr 3 przemianowano na Państwowe Przedszkole nr 5 i numer ten nosi do dziś. 1 września 1960 roku decyzją Inspektora Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Słupsku zarejestrowano budynek przedszkolny jako własny, nietypowy, jako willę dostosowaną do potrzeb przedszkola. 3 września 1969 roku ustalono nową liczbę oddziałów i miejsc dla dzieci. Od tej pory przedszkole miało trzy oddziały z 107 miejscami dla dzieci. Najważniejszym problemem z jakim musiała borykać się Pani Dyrektor było podniesienie estetyki placówki oraz rozbudowa i modernizacja budynku. Po wielu latach starań prace nad rozbudową rozpoczęły się w 1985 roku i trwały do roku 1991. Dobudowano jednopiętrowy budynek dydaktyczny z dwiema dużymi salami, zapleczem sanitarnym oraz częścią administracyjną. Jednocześnie przy okazji prac budowlanych zmodernizowano sale zajęć dla dzieci 3-4 letnich, łazienki i toalety w budynku podstawowym. Poprawiono także jego strukturę wizualną poprzez odnowienie elewacji. Przez kilka lat w przedszkolu było pięć oddziałów, w tym dwie tzw. „0” dla dzieci 6-letnich. Dziś są tu cztery oddziały (108 dzieci) w wieku 3-6 lat. Dzieci mają do dyspozycji cztery kolorowe sale zabaw, estetycznie urządzone i przystosowane do potrzeb każdego dziecka, z wyodrębnionymi miejscami do różnorodnej aktywności i odpoczynku. W przedszkolu znajduje się również salka gimnastyczna, przeznaczona do zajęć i zabaw ruchowych. Wokół budynku rozciąga się duży plac zabaw, który dzięki rozbudowie przedszkola został powiększony i jest systematycznie modernizowany. Wydzielone zostały odpowiednie „kąciki zielone” przedzielone żywopłotem, wyremontowano alejki, doposażono plac w atestowany sprzęt dostosowany do wieku i możliwości dzieci.

Przedszkole wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców, zapewnia bogatą ofertę edukacyjną. Placówka stwarza każdemu szansę rozwoju na miarę jego indywidualnych możliwości. Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna wspomaga wszechstronny rozwój wychowanków poprzez różne rodzaje aktywności, wspieranie dzieci w osiągnięciu dojrzałości szkolnej z uwzględnieniem jego potrzeb, możliwości, zainteresowań, uzdolnień. Przedszkole promuje zdrowie oraz postawy przyjazne przyrodzie. Dzieci wdrażane są do aktywności ruchowej i poznawczej w naturalnym otoczeniu. Aktywnie uczestniczą w wielu akcjach na rzecz ochrony środowiska np.: zbieramy makulaturę, segregujemy śmieci, „Sprzątamy Świat”, zbieramy zużyte baterie; promujących zdrowie np.: Akademia aquafresh, Mamo tato wolę wodę, realizujemy projekt KIK 34

„Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” realizowanym w ramach Szwajcarsko -Polskiego Programu Współpracy. Realizujemy programy proponowane przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną: Czyste powietrze wokół nas i Co mi chodzi po głowie. Mając na uwadze współczesne zagrożenia w przedszkolu pojawili się już dwa lata temu ratownicy medyczni (MALTA – służba medyczna), którzy prowadzą we wszystkich grupach wiekowych zajęcia z zakresu udzielana pierwszej pomocy. Wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom dzieci powstały także programy własne:„Adaptacja wstępna dziecka 3-4 letniego do grupy przedszkolnej” ,„Słupsk – moje miasto. Kształtowanie zainteresowań dzieci 6-letnich swoim miejscem zamieszkania”, „Mały ratownik”,„Z ekologią żyję w zgodzie, pomagam przyrodzie”.

Ważnym aspektem pracy przedszkola jest współpraca z przedstawicielami lokalnego środowiska. Dzieci biorą udział w imprezach i uroczystościach proponowanych przez lokalne instytucje. Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie festynu rodzinnego oraz „Eko zabawy” przy współudziale m.in. rodziców, PGK, Doliny Słupi, Szkoły Podstawowej. W przedszkolu widoczne są osiągnięcia dzieci. Na holu wyeksponowano puchary, na ścianach korytarzy umieszczone są dyplomy, podziękowania za udział w konkursach, zawodach sportowych, akcjach charytatywnych, w których. dzieci biorą aktywny udział np.: Gorączka złota, zbiórka karmy dla zwierzaków, zbiórka plastikowych nakrętek. Kronika przedszkola oraz tabla ze zdjęciami są pełną dokumentacją udziału dzieci w różnych imprezach oraz formach aktywności.

Przedszkole ceni sobie współpracę z rodzicami, którzy uczestniczą w jej życiu i odgrywają znaczącą rolę. Wspólnie organizowane są wycieczki, rodzice czynnie uczestniczą w uroczystościach, imprezach, warsztatach.

Współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym sprzyja tworzeniu przyjaznej atmosfery, pomaga w integrowaniu środowiska, służy wszechstronnemu i harmonijnemu rozwojowi dzieci.

Przedszkole jest placówką cieszącą się bardzo dobrą opinią wśród rodziców i partnerów, w której pracownicy kierują się dobrem dziecka, relacje oparte są na wzajemnym szacunku i zaufaniu między wszystkimi członkami społeczności przedszkolnej – to sprawia, że dzieci lubią chodzić do przedszkola, czują się nim bezpieczne, rozumieją i respektują ogólnie przyjęte normy społeczne.