Regionalizm - główne zadanie na ten rok - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 6 w Słupsku

Wandy 3, 76-200 Słupsk • telefon: 504 261 221 • e-mail:

Regionalizm - główne zadanie na ten rok

„Istotą edukacji regionalnej jest powrót do domu,

do źródeł życia każdego człowieka,

do źródeł jego etyki i jego języka,

a więc do źródeł kultury domowej,

lokalnej, regionalnej, narodowej i ogólnoludzkiej”.

Kazimierz Kossak- Główczewski

Edukacja regionalna wprowadza dziecko w żywy, prawdziwy świat, pełen przeżyć, emocji, piękna, doświadczeń i odkryć. Prowadząc działania na każdym etapie edukacji, uwzględniając metody, formy pracy

i treści dostosowane do rozwoju psychofizycznego i intelektualnego naszych wychowanków. Planujemy pracę tak, aby zapewnić systematyczny ciąg działań zaspokajających naturalną ciekawość dziecka, dotyczącą środowiska społecznego, kulturowego i przyrodniczego. Realizując problematykę dziedzictwa kulturowego w regionie, skupiamy uwagę na rozbudzaniu naturalnej wrażliwości dzieci poprzez kontakt z wytworami kultury, sztuki i techniki czy też obserwowanie zjawisk, procesów zachodzących w najbliższym otoczeniu . Przedszkolna edukacja regionalna wzmacnia poczucie tożsamości narodowej i prowokuje przedszkolaka, by stał się on małym poszukiwaczem przygód w świecie historii swojego miasta, regionu, kraju i by w przyszłości owo zainteresowanie zachęcało go do zgłębiania tajników tej pięknej choć trudnej dziedziny wiedzy.

Nasze działania z zakresu edukacji regionalnej:

- kącik regionalny prezentujący dziedzictwo kulturowe naszego regionu

- współpraca z placówkami i instytucjami w naszym regionie

- wycieczki bądź spacery po naszym regionie (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Młyn Zamkowy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupska, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie)

- udział w konkursach plastycznych