Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI

Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO INTEGRACYJNEGO NR 8 W SŁUPSKU

Na podstawie:

1.        Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)

2.        Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j..: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) – rozdział 2,

3.        Ustawa z 5 marca 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j.: Dz. U. z 2012, Nr 0, poz. 788),

4.        Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t. j..: Dz. U. z  2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.),

5.        Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 ze zm.),

6.        Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j.: Dz. U 2007 r.  Nr 70, poz. 473 ze zm.),

7.        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.)

8.        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U Nr 61, poz. 624 ze zm.),

9.        Statut Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8 w Słupsku.

I.         Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków przebywania w Przedszkolu Miejskim Integracyjnym nr 8 w Słupsku.

II.        Zakres procedury

Niniejszy dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8 w Słupsku.

III.      Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie, osoby upoważnione przez rodziców (prawnych opiekunów) do odbioru dziecka z przedszkola oraz nauczyciele i pracownicy przedszkola.

IV.       Procedura przyprowadzania dziecka do przedszkola

1.        Dziecko przyprowadzane jest do przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) bądź inne osoby przez nich upoważniane. To oni odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w drodze do przedszkola, aż do momentu przekazania go nauczycielowi przedszkola.

2.        Dziecko powinno być przyprowadzone do przedszkola w godzinach od 630 do 830 (do śniadania). Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola oraz jego planowaną nieobecność w danym dniu należy zgłosić nauczycielowi grupy osobiście dzień wcześniej lub najpóźniej telefonicznie albo za pomocą systemu "iPrzedszkole" w tym samym dniu, ale nie później niż do godziny 900.

3.        Rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby przez nich upoważnione, przyprowadzając dziecko, mają obowiązek osobiście oddać je pod opiekę odpowiedniego nauczyciela grupy.

4.        Dziecko przyprowadzane do przedszkola powinno być zdrowe.

5.        W trosce o zdrowie innych dzieci nauczyciel, w wyniku podejrzeń o chorobie dziecka, ma prawo odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola.

6.        Nauczyciel odbierający dziecko od rodziców ma obowiązek sprawdzić, czy dziecko nie przynosi ze sobą przedmiotów lub zabawek, które mogą stanowić zagrożenie dla innych dzieci.

V.         Procedura odbierania dziecka z przedszkola

1.        Dziecko jest odbierane z przedszkola przez swoich rodziców (prawnych opiekunów) lub osoby przez nich upoważnione. To oni odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w drodze z przedszkola od momentu przekazania go przez nauczyciela przedszkola.

2.        Osoby upoważnione przez rodziców (prawnych opiekunów) do obioru dziecka powinny być pełnoletnie lub niepełnoletnie, ale powyżej 13 – go roku życia.

3.        Rodzice (prawni opiekunowie) mogą upoważnić inną osobę do odebrania dziecka z przedszkola tylko poprzez pisemne oświadczenie składane dyrektorowi przedszkola lub odpowiedniemu nauczycielowi grupy. Wzór takiego upoważnienia stanowi załącznik 1 do niniejszej procedury.

4.        Dziecko może być odebrane przez osobę upoważnioną tylko za okazaniem dokumentu tożsamości lub legitymacji szkolnej.

5.        W przypadku:

a)        osoby pełnoletniej upoważnionej do odbioru dziecka – pisemne upoważnienie powinno zawierać numer i serię dowodu osobistego oraz adres zamieszkania osoby wskazanej przez rodziców (prawnych opiekunów),

b)       osoby niepełnoletniej upoważnionej do odbioru dziecka – pisemne upoważnienie powinno zawierać numer legitymacji szkolnej oraz adres zamieszkania osoby wskazanej przez rodziców (prawnych opiekunów). Wraz z upoważnieniem rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do złożenia pisemnego oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka w drodze z przedszkola do domu w związku z odbiorem dziecka z przedszkola przez osobę niepełnoletnią. Wzór takiego oświadczenia stanowi załącznik 2 do niniejszej procedury.

6.        Upoważnienie powinno być podpisane przez oboje rodziców (prawnych opiekunów) dziecka, chyba że któreś z nich jest pozbawione bądź ma ograniczone lub zawieszone prawa rodzicielskie. Rodzic powołujący się na taką okoliczność ma obowiązek przedstawienia kopii odpisu wyroku dotyczącego władzy rodzicielskiej (bez uzasadnienia).

7.        Upoważnienie powinno być złożone przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, nie później jednak niż w dniu 1 września, i jest ono ważne przez jeden rok.

8.        Upoważnienie może być w każdej chwili zmienione lub odwołane.

9.        Upoważnienie powinno być przechowywane przez odpowiedniego nauczyciela w dokumentacji grupy.

10.    Rodzice (prawni opiekunowie), podpisując upoważnienie, biorą pełną odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo dziecka w czasie jego powrotu do domu z upoważnioną osobą.

11.    W przypadku osoby niepełnoletniej upoważnionej do odbioru dziecka wzbudzającej obawy dyrektora lub nauczyciela o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa w drodze z przedszkola do domu, dyrektor lub nauczyciel może odmówić osobie niepełnoletniej wydania dziecka i prosić rodziców o wskazanie innej osoby, która nie będzie wzbudzała żadnej wątpliwości

12.    Rodzicie mogą także upoważnić określoną osobę dorosłą do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola, jednakże takie upoważnienie powinno nastąpić w formie pisemnej.

13.    Żadna telefoniczna prośba rodzica (prawnego opiekuna) bez pisemnego upoważnienia do wydania dziecka nie będzie uwzględniania.

14.    Osoba odbierająca dziecko z przedszkola nie może znajdować się pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających lub w innym stanie, który będzie wskazywał, że nie będzie mogła zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W takiej sytuacji personel ma prawo nie wydać dziecka i zatrzymać je w placówce do czasu wyjaśnienia sprawy. O takich okolicznościach niezwłocznie należy powiadomić dyrektora przedszkola i jak najszybciej skontaktować się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.

15.    Rodzice (prawni opiekunowie) lub inne osoby przez nich upoważnione mają obowiązek odebrać dziecko z przedszkola najpóźniej do godziny 1700.

16.    Rodzice (prawni opiekunowie) lub osoby przez nich upoważnione zobowiązani są odebrać dziecko osobiście od nauczyciela prowadzącego grupę bezpośrednio z sali zabaw lub z ogrodu przedszkolnego, dokładając wszelkich starań, aby fakt odbioru dziecka był odpowiednio zaakcentowany.

17.    Obowiązkiem nauczyciela jest upewnienie się, że dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu.

VI.       Postępowanie w przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola

1.        W przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola w godzinach jego funkcjonowania, nauczyciel odpowiedzialny za dziecko zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie dyrektora przedszkola, a także skontaktować się telefonicznie z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka lub inną upoważniona osobą, wskazaną w upoważnieniu.

2.        W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub innych osób upoważnionych nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji policję.

3.        Do czasu odebrania dziecka przez rodziców (prawnych opiekunów), inną upoważnioną osobę lub policję nauczyciel nie może wyjść z dzieckiem poza teren przedszkola ani pozostawić dziecka pod opieką innej osoby.

VII.     Postanowienia końcowe

1.        Projekt procedury w powyższym brzmieniu został zatwierdzony przez radę pedagogiczną na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2013 r.

2.        Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy rodzicie (opiekunowie prawni) na zebraniach z rodzicami w miesiącu wrześniu danego roku.

3.        Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.

……………………………………..

(podpis dyrektora przedszkola)

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8

76-200 Słupsk, ul. Wiatraczna 10, tel./fax. (059) 841-78-69

Konto: BRE BANK S.A. nr 21114011530000217681001001

Załącznik 1

do Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci z PMI nr 8 w Słupsku

wprowadzonego Zarządzeniem 12/2013 dyrektora z dnia 30 sierpnia 2013 r.

............................................................

............................................................

(Imiona i nazwiska rodziców/prawnych opiekunów)

........................................................................

........................................................................

(Miejsce zamieszkania)

UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA

Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO INTEGRACYJNEGO NR 8 W SŁUPSKU

W ROKU SZKOLNYM 20... / 20...

My, niżej podpisani, upoważniamy następujące osoby do odbioru naszego dziecka ......................................................................... z przedszkola:

Lp.

Imię i nazwisko osoby upoważnionej

Nr dowodu osobistego/ legitymacji szkolnej

Nr telefonu kontaktowego

Jednocześnie oświadczamy, że bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka w drodze z przedszkola do domu pod opieką w/w osób.

Ponadto zobowiązujemy się pisemnie zgłaszać nauczycielkom grupy fakt niezaplanowanych zmian dotyczących powierzenia opieki nad naszym dzieckiem. W razie nie dotrzymania formalności w tym zakresie przyjmujemy do wiadomości, iż dziecko nasze nie zostanie wydane osobom postronnym.

Słupsk, dnia ...................................                                                      ..................................................................

(podpisy rodziców/prawnych opiekunów)

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8

76-200 Słupsk, ul. Wiatraczna 10, tel./fax. (059) 841-78-69

Konto: BRE BANK S.A. nr 21114011530000217681001001

Załącznik 2

do Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci z PMI nr 8 w Słupsku

wprowadzonego Zarządzeniem 12/2013 dyrektora z dnia 30 sierpnia 2013 r.

............................................................

............................................................

(Imiona i nazwiska rodziców/prawnych opiekunów)

........................................................................

........................................................................

(Miejsce zamieszkania)

OŚWIADCZENIE

My, rodzice/prawni opiekunowie dziecka ……………………………………………. oświadczamy, że przyjmujemy na siebie pełną odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka w drodze z przedszkola do domu w związku z odbiorem dziecka z przedszkola przez osobę niepełnoletnią …………………………………………….

Słupsk, dnia ...................................                                                      ..................................................................

                                                                                                               (podpisy rodziców/prawnych opiekunów)