Obraz przedszkola - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Obraz przedszkola

OBRAZ PRZEDSZKOLA

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 w Słupsku rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999r. Zlokalizowane jest na obrzeżach miasta w centrum osiedla „Batory”. Mieści się w piętrowym, nowoczesnym, wolnostojącym budynku usytuowanym z dala od ruchu ulicznego, pozbawionym barier architektonicznych. Jest wyposażone w podjazdy, windy, zaadaptowane łazienki, toalety, sale zabaw, salę gimnastyczną oraz inne pomieszczenia zapewniające bardzo dobre warunki do pracy opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznej i terapeutycznej. Znajdują się w nim gabinety do prowadzenia terapii integracji sensorycznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej, terapii ręki, EEG-Biofeedback, gabinet psychologa, sala doświadczania świata. Wyposażenie uwzględnia wszystkie potrzeby dziecka związane z prawidłowym rozwojem stosownie do wieku dziecka i jego możliwości psychofizycznych, pozwala na specjalistyczną realizację indywidualnych programów edukacyjno – terapeutycznych.

Jednym z atutów przedszkola jest duży, pomysłowo zagospodarowany ogród wyposażony w nowy, bezpieczny sprzęt oraz urządzenia do ćwiczeń ruchowych na świeżym powietrzu. Dodatkowo na terenie przedszkolnego placu zabaw jest wydzielone miejsce do prezentowania osiągnięć dzieci (np.: artystycznych, tanecznych) oraz miejsce do prowadzenia doświadczeń i obserwacji przyrodniczych.

Organizacja przedszkola dostosowana jest do jej integracyjnego profilu. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 – 17.00. Wśród wychowanków są zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne. Opieką przedszkolną objęte są dzieci w wieku od 3 do 9 lat (górna granica wieku dotyczy dzieci niepełnosprawnych). Do naszej placówki trafiają dzieci z różnymi problemami rozwojowymi (np.: zróżnicowanym stopnieniem uszkodzenia narządu ruchu), dzieci autystyczne, dzieci ze sprzężonymi zaburzeniami rozwojowymi, dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi, upośledzone w stopniu lekkim i umiarkowanym.

W każdym z czterech oddziałów jest po ok. 20 wychowanków, w tym 5 dzieci niepełnosprawnych oraz oddział specjalny, do którego uczęszcza 10 dzieci niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Grupę integracyjną prowadzą dwie nauczycielki (tj. nauczyciel prowadzący i wspomagający - oligofrenopedagog). Natomiast w oddziale specjalnym pracuje trzech nauczycieli specjalnych.Kadra pedagogiczna to nauczyciele w większości dyplomowani, z ukończonymi studiami podyplomowymi, posiadający dodatkowe kwalifikacje. Ponadto w przedszkolu są zatrudnieni specjaliści: logopeda, rehabilitant, psycholog, terapeuci integracji sensorycznej, muzykoterapeuta, terapeuta EEG-Biofeedback.

Organizacja pracy przedszkola integracyjnego wymaga od nauczycieli w nim zatrudnionych wiele inwencji w tworzeniu własnych wzorów organizacyjnych i metod pracy, wypracowania własnych standardów postępowania z dzieckiem w grupie integracyjnej i specjalnej. Efekty pracy w takich grupach zależą od systematycznej współpracy nauczyciela prowadzącego grupę i nauczyciela wspomagającego. Dlatego też współpraca między nauczycielami oparta jest na wzajemnej akceptacji, pomocy i życzliwości. Bardzo istotna jest także wzajemna wymiana informacji, spostrzeżeń i doświadczeń. W związku z tym, że każde dziecko uczęszczające do naszego przedszkola posiada specyficzne potrzeby rozwojowe motywuje to nauczycieli i terapeutów do ciągłego poszukiwania form i sposobów współpracy, systematycznych konsultacji i podwyższania swoich kwalifikacji.

W przedszkolu realizowana jest nowa podstawa programowa rozszerzona o wybrane programy wychowania przedszkolnego. Realizowane są innowacje pedagogiczne w formie własnych programów (programyadaptacyjne dla dzieci 3-letnich, programwprowadzający cyfry, program wprowadzający litery, program komputerowy, program wychowawczy, program edukacji zdrowotnej,program ekologiczny).

Przedszkole na przestrzeni swojej działalności zdobywało dyplomy, nagrody i wyróżnienia w różnych obszarach edukacyjnych. Udawało się to między innymi dzięki aktywności dzieci i rodziców, zaangażowaniu, pomysłowości i twórczej postawie personelu pedagogicznego.Z bogatej oferty nauczyciele starają się wybierać takie, które pozwalają dzieciom na rozwinięcie ich zainteresowań, wspierają działania twórcze, dostarczają radości tworzenia i budzą zaciekawienie otaczającym światem. Poprzez udział w konkursach dzieci pozbywają się lęków i zahamowań, przestają być nieśmiałe. Odkrywają swoje możliwości i w ten sposób budują poczucie własnej wartości.