Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku
Kontakty
Dokumentacja przedszkola
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Linki
- Multimedia
- Statut przedszkola
- Programy własne i innowacje
- Plan roczny pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznej na rok szkolny 2024/2025
- Kalendarz imprez i uroczystości
- Misja przedszkola
Regulaminy i procedury
- ABC bezpiecznego przedszkolaka
- Regulamin bezpieczeństwa
- Procedura postępowania w przypadku wypadków wychowanków
- Regulamin wycieczek i spacerów
- Procedura organizowania wyjść i pobytu dzieci w ogrodzie przedszkolnym
- Regulamin korzystania z sali widowiskowo - gimnastycznej
- Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
- Procedura postępowania w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola
- Procedura postępowania w przypadku problemów z odbieraniem dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub wolnym związku
- Procedura postepowania, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko jest odbierane przez rodzica (prawnego opiekuna) lub osobę upoważnioną będącą pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
- Procedura zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w czasie zajęć dodatkowych
- Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec którego stosowana jest przemoc w rodzinie lub mają miejsce zachowania agresywne
- Procedura wystawiania opinii i informacji o wychowankach dla potrzeb sądu rejonowego i innych instytucji wspierających rodzinę
- Procedura postępowania podczas wystąpienia chorób zakaźnych, zatruć i przeziębień na terenie przedszkola
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna
- Procedura organizacji Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej
- Dokumentacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- Informacja dla rodziców
- Indywidualny program pracy
- Grupowy program pracy
- Program wspomagania i korygowania rozwoju
- Ocena postępów dziecka
- Zgoda rodziców
- IPET
- Podstawa prawna pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Dzień w przedszkolu
Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.
- Scenariusz zajęć hospitowanych "Parasole"
- "Pożegnanie przedszkola"
- Dni Bezpiecznego Przedszkola
- Tłusty CZWARTEK
- Program RATOWNICZEK - Doktor Kręciołek uczy ratować.
- Ratowniczek - Nasze zdrowie.
- Ratowniczek - Opatrywanie ran.
- Ratowniczek - Stworki Ratowniczki.
- Ratowniczek - Widzę, słyszę, czuję.
- Ratowniczek - Wyposażenie apteczki.
- Wesołe zabawy na śniegu.
Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2024/2025
- Bezpieczne Przedszkole
- Kampania społeczna "Cała Polska Czyta Dzieciom"
- "Dzieciństwo bez próchnicy"
- Mamo, tato wolę wodę
- Ratowniczek
- Zdrowo - sportowo
- Kubusiowi Przyjaciele Przyrody
- Gramy zmysłami
- Kubusiowi przyjaciele przyrody
- Metoda aktywnego słuchania muzyki wg koncepcji Batti Strauss
- Ruch rozwijający zmysły
- Alfabet logopedyczny
- Monografia liczb w zakresie 0-10 na podstawie bajek własnego autorstwa
Wszystko o numerze "112"
Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2024/2025
Programy własne i innowacje
KONTYNUACJA I TWORZENIE NOWYCH PROGRAMÓW WŁASNYCH ORAZ INNOWACJI
Mając na uwadze zaspokajanie potrzeb i wyzwań edukacyjnych bardzo ważna jest realizacja programów i innowacji pedagogicznych. Wdrażanie przez nauczycieli rozwiązań nowatorskich i innowacyjnych wynika z dbałości o wszechstronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, z chęci urozmaicenia i wzbogacenia działań z dziećmi. Stosowanie ich wynika z rozpoznanych indywidualnych i grupowych potrzeb oraz wyników diagnozy potrzeb dzieci.
Obecnie w przedszkolu realizowane są następujące programy:
a) Programy adaptacyjne „Przedszkolaczek” i „Mamo, tato idę do przedszkola!” – obydwa programy wspomagają adaptację dzieci trzyletnich do uczestniczenia w życiu przedszkola.
b) Program edukacji komunikacyjnej „Bezpieczny przedszkolak” - mający za zadanie zapoznać dzieci z podstawami zasadami ruchu drogowego, kształcący pożądane postawy dotyczące bezpieczeństwa.
c) Program edukacji regionalnej „Znamy i lubimy nasze miasto Słupsk” – mający na celu zapoznanie dzieci ze swoim miastem, okolicami w sposób teoretyczny i praktyczny.
d) Program własny „Spotkania z literkami” (wydanie 2 programu autorskiego „Nauka czytania i pisania w grupie dzieci 6 – letnich w oparciu o scenariusze spotkań z literami”). Program ten umożliwia wprowadzanie treści edukacyjnych za pośrednictwem bajek, które są przez dzieci bardzo lubiane i zabaw z literkami.
e) Program własny „Przygody w Liczbolandii” – mający za zadanie rozbudzenie ciekawości poznawczej oraz rozwój umiejętności z zakresu pojęć matematycznych. Program ten kształtuje u dzieci umiejętność liczenia, mierzenia i szeregowania obiektów na podstawie bajek.
f) Innowacja logopedyczna „Grupowe zajęcia logopedyczne z elementami logorytmiki formą profilaktyki i terapii wspomagającej rozwój mowy” – umożliwia wczesne rozpoznawanie istniejących u dzieci problemów w komunikacji językowej oraz stymulację mowy i wyrównywanie opóźnień w tym zakresie.
g) Program edukacji zdrowotnej „Ratowniczek” ma na celu przybliżenie w prostej, ale ciekawej formie zagadnień dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Przygotowuje dzieci do radzenia sobie w trudnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, uczy świadomego dbania o zdrowie i utrzymania dobrego samopoczucia.
h) Program edukacji informatycznej „Mój kolega komputer” przeznaczony dla dzieci sześcioletnich. Zawiera tematykę bezpiecznego poruszania się w sieci, korzystania z programów i gier komputerowych.
Podążając za zainteresowaniami dzieci i ich możliwościami rozwojowymi bardzo ważne jest tworzenie kół zainteresowań, które ukierunkują ich energię i zapał do pracy we właściwym kierunku. Z tego właśnie względu w naszej placówce powstały następujące koła zainteresowań:
Ø koło plastyczne „Origamusie”. Biorą w nim udział dzieci zarówno uzdolnione plastycznie, jak i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dla których zajęcia są formą terapii usprawniającej motorykę małą dłoni i palców.
Ø koło badawcze „Mali badacze”, które rozbudza dziecięcą wyobraźnię i poszerza zasób wiadomości dotyczących świata przyrody i techniki;
Ø koło teatralne „Spotkania z teatrzykiem Czary - Mary" powoduje, że dzieci stają się radosne i pełne energii a umiejętności, które zdobywają na zajęciach chętnie prezentują przed publicznością.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie te zajęcia prowadzone są popołudniu dla dzieci, w grupach mieszanych. W tym czasie dzieci z różnych grup mają możliwość bliższego poznania się i zaprzyjaźnienia, a rodzeństwa mogą spędzać razem czas w przedszkolu. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Dzieci chętnie przychodzą na zajęcia, a zdobytą wiedzą i umiejętnościami chwalą się rówieśnikom w swoich grupach.