Tłusty CZWARTEK - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Tłusty CZWARTEK

TŁUSTY CZWARTEK

scenariusz zajęć zawierający elementy metody questingu

Data: 8.02.2019 r.

CELE OGÓLNE: - integracja dzieci ze wszystkich grup

- nabywanie umiejętności pracy i zabawy w zespole

- zaangażowanie do zabawy dzieci nieśmiałe

- przybliżenie dzieciom pojęć: tłusty czwartek, ostatki

- rozbudzanie zainteresowania polskimi tradycjami

CELE OPERACYJNE:

dziecko: - integruje się z dziećmi

- potrafi wyjaśnić nazwę „tłusty czwartek”, „ostatki”

- zna tradycję „tłustego czwartku”

- rozwiązuje zagadki

- potrafi wykonać zadania zawarte w questach

METODY: czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń

słowne: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia i instrukcje

percepcyjne: obserwacji

Elementy metody questingu – tworzenie nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

FORMY ORGANIZACYJNE: grupowa

indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: masa solna, gazety, obrazki pieczywa, pączków, tekst questu, opaski na głowy z emblematem pączka, pączki

PRZEBIEG:

  1. Powitanie dzieci.
  2. Wyjaśnienie tradycji tłustego czwartku, ostatków.
  3. Spacer po przedszkolu wg wskazówek zawartych w queście (załącznik

nr 1).Wykonywanie wskazanych zadań: lepienie pączków z masy solnej, rozdzielenie pączków od pieczywa, wykonanie chrustów z gazety, „nakarmienie” pana o imieniu Czwartek pączkami – kulkami z gazety.

  1. Znalezienie słodkiej niespodzianki – pączków. Degustacja smakołyków.
  2. Zabawy przy muzyce: „Tupią mrówy”, „Papuga”, „ Jade, jade…”.

QUEST „TŁUSTY CZWARTEK” (załącznik nr 1)

1.

Już wędrówkę zacząć czas kochany,

Odkryć skarb gdzieś w tym przedszkolu schowany.

2.

Idźcie tam, gdzie starszaki

buty i kurtki rano ściągają,

a na koniec dnia

się w nie ubierają.

3.

Kto lubi pączki,

niech wyciągnie rączki,

i ulepi kuleczkę,

żeby dalej móc iść na wycieczkę.

Idźcie w to miejsce dzieci,

gdzie na ścianie słoneczko żółte się świeci.

4.

Idźcie tam,

gdzie pani Magda nam pięknie gra,

a my śpiewamy tra, ra, ra?

5.

Jestem pan Czwartek

i do tego tłusty,

uwielbiam pączki i chrusty.

Wielki ze mnie łakomczuszek,

napełnijcie mój pusty brzuszek.

6.

W pokoju tym jest maszyna taka,

która skseruje wam nawet ślimaka.

7.

Czy wiecie jakie wypieki

jemy jako deserki,

a jakie na śniadanie tworzą pyszne danie?

8.

Po schodach w dół,

stoi tam stół.

9.

Przedszkolacy mili, chcemy byście zrobili chrusty,

bo dziś czwartek tłusty!

10.

Szukajcie kogoś, kto śmiesznie wygląda

i potrafi wiele śmiesznych rzeczy:

opowiada dowcipy, żongluje, a nawet czaruje.

ZAPRASZAM – napis „dymek”, umieszczony w okolicy buzi klauna.

Opracowała: Ewelina Kapiszke