Ratowniczek - Widzę, słyszę, czuję. - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Ratowniczek - Widzę, słyszę, czuję.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DODATKOWYCH Z PROGRAMU WŁASNEGO „RATOWNICZEK”

Temat: „Widzę, słyszę, czuję…”

Grupa wiekowa: 3,4,5 i 6latki

CELE GŁÓWNE: - utrwalanie przekazywania telefonicznej informacji o napotkanym wypadku, zdarzeniu właściwym służbom ratunkowym

- zapoznanie ze sposobem sprawdzenia przytomności i oddechu stosując zasadę WIDZĘ - SŁYSZĘ – CZUJĘ.

- zapoznanie z pozycją boczną bezpieczną

CELE OPERACYJNE: dziecko:

- potrafi przekazać informację o napotkanym wypadku, zdarzeniu właściwym służbom ratunkowym.

- zna numery alarmowe

- sprawdza przytomność i oddech stosując zasadę WIDZĘ - SŁYSZĘ – CZUJĘ.

- zna pozycję boczną bezpieczną

METODY: czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń

słowne: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia i instrukcje

percepcyjne: obserwacji

FORMY ORGANIZACYJNE: grupowa

indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Przypomnienie numerów alarmowych przy pomocy ilustrowanego wierszyka.

997 – policja pędzi już

998 – strażacy są tuż, tuż

999 – karetka do nas jedzie

Poradzę sobie teraz w największej nawet biedzie!

2. Utrwalanie przekazywania informacji właściwym służbom, poprzez zabawę – „Dzwonimy na pogotowie, straż pożarną, policję”. Zwrócenie uwagi na wybranie właściwego numeru telefonu oraz przekazanie w informacji odpowiednich treści.

3. Zaprezentowanie metody sprawdzania przytomności i oddechu stosując zasadę WIDZĘ - SŁYSZĘ – CZUJĘ. Próby wykonania czynności przez dzieci.

4. Poznanie sposobu udrożnienia dróg oddechowych poszkodowanego. Zapoznanie z pozycją boczną bezpieczną. Próby wykonania czynności przez dzieci.

5. Powtórzenie najważniejszych informacji.

Opracowała: Ewelina Kapiszke