Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki" - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 11 "Calineczka" w Słupsku

Kosynierów Gdyńskich 6, 76-200 Słupsk • telefon: 511 724 265 • e-mail:

Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"

28 marca 2014, 11:48
Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"

Scenariusz zajęcia z edukacji prozdrowotnej i proekologicznej

w grupie II „Biedronki”

Grupa wiekowa: 4-5 latki

Data zajęcia: 28.03.2014

Temat tygodniowy: Bezpieczny przedszkolak

Temat zajęcia: Pułapki przyrody

Cel główny: Zachowanie ostrożności podczas kontaktu z roślinami trującymi

Cele operacyjne:

DZIECKO:

  1. wie, że niektóre rośliny są niebezpieczne dla zdrowia

  2. wie, że rośliny trujące mogą wywołać zatrucie

  3. zna nazwy i wygląd niektórych roślin trujących

  4. nie dotyka i nie spożywa nieznanych roślin

  5. zna rośliny jadalne

    Metody: burza mózgów, pogadanka, zabawa dydaktyczna, opowiadanie, zajęcia praktyczne, quiz, sojusz metod, kinezjologia edukacyjna

    Formy: zbiorowa, indywidualna

    Środki dydaktyczne: zdjęcia trujących roślin trujących, napisy, opowiadanie „Zabawa z owocami śnieguliczki w ogrodzie przedszkolnym”, piłka, karty pracy, kredki

    Literatura: Regina Dąbrowska „Bezpiecznie przez życie”, Joanna Zwoleńska „Kinezjologia radosna”

    PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Słuchanie opowiadania R. Dąbrowskiej „Zabawa z owocami śnieguliczki w ogrodzie przedszkolnym”

  2. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania:

  1. Jak nazywał się krzew, z którego dzieci zerwały białe kulki?

  2. Jak wygląda krzew śnieguliczki?

  3. Kto może jeść owoce śnieguliczki? (Ptaki)

  4. Co może się stać, gdy zjemy owoc śnieguliczki?

  1. Pogadanka nauczycielki na temat innych trujących roślinami

  2. Oglądanie zdjęć roślin trujących takich jak: śnieguliczka, winobluszcz, wiciokrzew, kalina, cis, kasztany, trzmielina, wilcza jagoda, konwalia majowa

  3. Podpisanie zdjęć napisami przedstawiającymi nazwy roślin, odczytywanie globalne przez dzieci

  4. Zabawa z kinezjologii edukacyjnej „Pąk i kwiat”

    Dzieci siadają w parach. Jedno dziecko otacza dłońmi dłonie kolegi. Oboje biorą głęboki wdech. Na wdechu partner chce otworzyć swoje i kolegi dłonie. Kolega przeciwstawia się (pąk). Ponownie dzieci biorą głęboki oddech i delikatnie otwierają swoje dłonie(kwiat). Zamiana ról.

  5. Kolorowanie wybranego przez dzieci obrazka przedstawiającego trującą roślinę

  6. Zabawa z piłką dla utrwalenia nazw roślin trujących i jadalnych.

    Zabawa „Piłka „polega na rzucaniu przez nauczyciela do kolejnych dzieci piłki i jednoczesnym wymawianiu nazw roślin jadalnych i trujących. Dziecko, które złapie piłkę rzuconą podczas wymawiania nazwy trującej rośliny, musi, jako fant wypowiedzieć nazwę rośliny jadalnej.

Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"Edukacja prozdrowotna i proekologiczna w grupie II "Biedronki"