Edukacja prozdrowotne w grupie II "Biedronki" - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 11 "Calineczka" w Słupsku

Kosynierów Gdyńskich 6, 76-200 Słupsk • telefon: 511 724 265 • e-mail:

Edukacja prozdrowotne w grupie II "Biedronki"

8 kwietnia 2014, 12:31
Zajęcia edukacyjne "Niebezpieczne przedmioty"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJ

Grupa: 4-5 latki „Biedronki”

Data zajęcia: 08.04.2014

Temat kompleksowy: Dbam o swoje bezpieczeństwo

Temat zajęcia: Niebezpieczne przedmioty

Cel główny: Uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z używaniem niebezpiecznych przedmiotów i urządzeń w domu

Cele operacyjne:

DZIECKO:

  1. wie, które przedmioty i urządzenia są niebezpieczne

  2. zna skutki zabawy tymi przedmiotami

  3. zna znaki ostrzegawcze umieszczone na środkach chemicznych

  4. zna znak ostrzegający przed prądem

    Metody: Słowne, oglądowe, czynne, aktywizujące

    Formy: Indywidualna, zbiorowa

    Środki dydaktyczne: plansze przedstawiające niebezpieczne przedmioty, pudełko po zapałkach, zapalniczka, plastikowy nóż, puste opakowania po środkach chemicznych, czajnik elektryczny, opakowania po lekach, kartki z namalowanymi świecą niebezpiecznymi przedmiotami oraz kartki z konturami niebezpiecznych przedmiotów -do wyklejania wydzieranką, ilustracje znaków ostrzegawczych, płyta CD z utworem „Dla Zuzi”, kartoniki z napisami TAK, NIE, farby, pędzle, kolorowy papie

    Literatura: Milena Milczarek „Scenariusze zajęć przedszkolnych”, Regina Dąbrowska „Bezpiecznie przez życie”

    PRZEBIEG

  1. Słuchanie opowiadania „Przygoda Oli podczas prania” - rozmowa na temat opowiadania.

  2. Segregowanie środków chemicznych na pasty, płyny, proszki. Dzieci mówią, do czego służą przedstawione środki chemiczne i których używa się w ich domu.

  3. Omówienie ilustracji przedstawiających niebezpieczne miejsca i przedmioty. Nauczyciel przestrzega przed skutkami ich używania.

  4. Zabawa „Ciepło-zimno”. Chętne przedszkolaki dzieci mają za zadanie odszukać wcześniej schowane różne przedmioty. Pozostałe przedszkolaki w odnalezieniu tych przedmiotów pomagają słowami „Ciepło-zimno”. Po odnalezieniu ich, dzieci odpowiadają, do czego służy dany przedmiot, czy jest bezpieczny, czy nie i dlaczego. Następnie segregują je na te, którymi wolno się bawić a którymi nie.

  5. Umieszczenie na tablicy znaków ostrzegawczych przedstawiających ostrzeżenie przed prądem i środkami chemicznymi- omówienie ich znaczenia.

  6. Zabawa ruchowo-dydaktyczna „Znaki ostrzegają”. Dzieci poruszają się rytmicznie do utworu „Dla Zuzi”. Na przerwie w muzyce nauczyciel pokazuje obrazek przedstawiający obrazek przedmiotów na prąd (żelazko, czajnik) lub środków chemicznych (Domestos, płyn do toalet), zadaniem dzieci jest ustawienie się przy odpowiednim znaku ostrzegawczym.

  7. Praca plastyczna. Dzieci mają za zadanie zamalować farbami kartki, na których narysowane są świecą niebezpieczne przedmiot lub ozdobić wypełnić wydzieranką. Nazwanie tych przedmiotów.

  8. Quiz sprawdzający:

  1. Czy możesz samodzielnie używać wszystkich środków służących do utrzymania środków czystości?

  2. Mama poprosiła cię, abyś pod opieką wsypał proszek do pralki. Czy możesz to zrobić?

  3. Czy możesz wkładać do gniazdka elektrycznego patyki, druty, i inne przedmioty?

  4. Czy możesz sam włączyć żelazko i prasować ubranie?

    Przy odpowiedzi „Tak”, dzieci podnoszą napis z wyrazem TAK, przy odpowiedzi „Nie” podnoszą napis z wyrazem NIE.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJSCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI PROZDROWOTNEJ