Przedszkole Miejskie nr 11 "Calineczka" w Słupsku
MENU
Informacje ogólne
- Historia przedszkola
- Wizerunek przedszkola
- Oferta
- Kadra przedszkola
- Grupy przedszkolne
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
Spotkanie w siedzibie Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" nt. "Bezpieczeństwo w kontaktach z dzikimi zwierzętami"
BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK – BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE
SPOTKANIE W SIEDZIBIE PARKU KRAJOBRAZOWEGO „DOLINA SŁUPI”
CELE:
- Zapoznanie ze środowiskiem leśnym i przedstawicielami żyjących w nim zwierząt.
- Poznanie właściwego zachowania się wobec dzikich zwierząt, w tym jadowitej żmii.
17.04.2014 r. przedszkolaki z grupy II „Biedronki” uczestniczyły w zajęciu przyrodniczym na temat lasu i jego mieszkańców, które odbyło się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” w Słupsku.
Na spotkanie pojechaliśmy autokarem. Ze względów bezpieczeństwa dzieci miały na szyi odblaskowe chustki z napisem „Jestem bezpieczny”.
Gospodarzem spotkania była Anna Kasprzak specjalista ds. edukacji ekologicznej. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dostosowaną do ich wieku. W ten sposób przedszkolaki przybliżyły sobie wiedzę na temat wyglądu, zwyczajów i warunków życia takich zwierząt jak: jelenie, dziki, wilki, lisy, niedźwiedzie. Wobec tych zwierząt zachowujemy znaczną ostrożność szczególnie wtedy, gdy spotkamy te zwierzęta z młodymi. Nie zbliżamy się do zwierząt, które się nas nie boją, ponieważ mogą być chore na wściekliznę, a zarażenie się tą chorobą przez ludzi może być bardzo niebezpieczne. Pani Ania podkreśliła, że wszystkie płazy w naszym kraju są chronione i nie należy ich płoszyć i dotykać, ponieważ w ich ubarwieniu znajduje się substancja trująca. Dzieci dowiedziały się, że do lasu należy chodzić w obuwiu zakrytym ze względu na żyjące w lasach żmije zygzakowate, które spłoszone mogą zaatakować i ukąsić najczęściej w stopę. Dostanie się jadu do organizmu dziecka może spowodować poważne zagrożenie jego życiu. Teraz dzieci wiedzą jak zachować się wobec dzikich zwierząt, płazów i gadów.
Przy okazji posłuchały o żyjących w rzece Słupi trociach wędrownych, które są pod szczególną opieką pracowników Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.
Po prezentacji dzieci miały okazją do działań praktycznych takich jak: układanie puzzli, kolorowanie zwierząt na tablicy multimedialnej, zabawa kołem – utrwalenie nazw ryb, oglądanie przez lupę różnego rodzaju owadów.
Teraz wiemy, że las to nasz ogromny skarb, w którym należy szanować każde życie. I pamiętajmy – LAS LUBI CISZĘ.