"Dzieci mają swoje prawa" - zajęcie edukacyjne w grupie III "Słoneczka" - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 11 "Calineczka" w Słupsku

Kosynierów Gdyńskich 6, 76-200 Słupsk • telefon: 511 724 265 • e-mail:

"Dzieci mają swoje prawa" - zajęcie edukacyjne w grupie III "Słoneczka"

2 maja 2014, 13:58
Dzieci mają swoje prawa

Zajęcie edukacyjne w grupie III „Słoneczka” na temat „ Dzieci mają swoje prawa”

Scenariusz zajęcia

Grupa III „Słoneczka” – dzieci 5-letnie

Temat: „Dzieci mają swoje prawa”

Cele ogólne:

  1. podsumowanie wiedzy dzieci na temat znajomości praw dziecka,

  2. kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw,

  3. budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę.

Cele szczegółowe, dziecko:

  • formułuje odpowiedzi na pytania,

  • ilustruje ruchem treści wiersza,

  • rytmizuje treści hasła,

  • dostrzega odmienność drugiego człowieka,

  • układa obrazki w pary na zasadzie przeciwieństw,

  • składa obrazki w całość z kilku elementów,

  • rozwiązuje zagadki,

  • dzieli słowa na sylaby,

  • uważnie słucha poleceń nauczyciela i stosuje się do nich,

  • zgodnie współdziała w zespole.

Metody:

rozmowa, zagadki, praktycznego działania, W. Sherborne, pedagogika zabawy.

Formy:

grupowa, zespołowa, w parach, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

„Życie dziecka” – wiersz, treść hasła, chusta animacyjna, obrazki z przeciwieństwami, obrazki pocięte na kilka elementów do składania w całość, muzyka, zagadki, obrazki ilustrujące prawa dziecka, karty pracy, kredki, kartki.

Przebieg zajęcia:

  1. Zabawa integracyjna „Mały człowiek”.

    Dzieci ilustrują ruchem treść wiersza:

    Mały człowiek, duża sprawa.(dzieci przykucają, wstają i zataczają rękami koło)

    Mały człowiek ma swe prawa.(dzieci rękami wskazują siebie)

    Strzegąc praw tych należycie, ( dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)

    Układamy dziecku życie.(dzieci klaszczą, a następnie witają się przez podanie ręki).

  2. Rozmowa z dziećmi na temat „Co to są prawa?” Wypowiadanie wspólnie z dziećmi hasła: „Dzieci mają swoje prawa niech każdy się dowie, bo dziecko to także człowiek”. (dzieci wypowiadają hasło rytmicznie tupiąc, klaszcząc).

  3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź parę”. Dzieci tańczą do piosenki „Wszystkie dzieci nasze są”, a na przerwę w muzyce szukają sobie pary.

  4. „Wszyscy jesteśmy ważni pomimo różnic”. Układanie obrazków w pary na zasadzie przeciwieństw (praca w grupach): chudy – gruby, wesoły – smutny, wysoki – niski, ciemnoskóry człowiek – człowiek o białym kolorze skóry. Rozmowa: zwrócenie uwagi na prawo do akceptacji takimi, jakimi jesteśmy bez względu na różnice w wyglądzie, w kolorze skóry, włosów.

  5. Wypowiadanie wspólnie z dziećmi hasła: „Dzieci mają swoje prawa niech każdy się dowie, bo dziecko to także człowiek”.(Dzieci wypowiadają hasło rytmicznie podskakując).

  6. Prawo do imienia i narodowości. Składanie obrazków z kilku elementów w jedną całość ( dzieci różnych narodowości – Afrykańczyk, Europejczyk, Chińczyk, Indianin, Hindus) – praca w zespołach.

  7. Prawo do wolności. „Dziecko do dziecka” – zabawa integracyjna – dzieci poruszają się w rytm akompaniamentu ( muzyka), na hasło „dziecko do dziecka” – szukają pary, za każdym razem szukają innego kolegi.

  8. Prawo do zabawy.Dzieci rozwiązują zagadki dotyczące zabawek i dzielą słowa na sylaby.

Kolorowa i okrągła,

Skacze prawie tak jak zając.

Chłopcy kopią ją po trawie, a dziewczynki podrzucają.(piłka)

Siedzą w sklepie z zabawkami –

Uśmiechnięte mają minki,

Piękne suknie, złote loki.

Bardzo lubią je dziewczynki.(lalki)

Możesz z nich zbudować

Razem z kolegami

Kolorowy domek

Z dachem i oknami.(klocki)

Pluszowy przyjaciel

Z oklapniętym uszkiem

Wskakuje wieczorem

Pod twoją poduszkę.(miś)

Podobna do łyżki,

Lecz nikt nią nie jada.

Chętnie do wiaderka

Żółty piasek wkłada.(łopatka)

9. „Co lubicie robić?” – zabawa z pedagogiki zabawy, wykorzystanie chusty animacyjnej. Nauczyciel wymienia czynności, które lubią wykonywać dzieci; te dzieci, które lubią wymienione zajęcia, wchodzą pod chustę, a następnie wracają na miejsce.

10. Karty pracy pt.: „Prawo do zabawy” i „Prawo do rozwijania swoich zainteresowań” do wyboru przez dzieci.

11. „ Mam prawo do wyrażania swoich emocji” – ewaluacja wrażeń z uczestnictwa w zajęciu. Dzieci rysują swoją twarz, zaznaczając na niej uśmiech lub smutek.

Dzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawaDzieci mają swoje prawa

Do pobrania