ZAPISY DO PRZEDSZKOLA - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 12 "Niezapominajka" w Słupsku

Sławieńska 2, 76-200 Słupsk • telefon: 513 787 398 • e-mail:

ZAPISY DO PRZEDSZKOLA

1 marca 2016, 11:23
ZAPISY DO PRZEDSZKOLA

Regulamin przyjmowania dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych

w szkołach podstawowych w Słupsku w roku szkolnym 2016/2017

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z 2014 r. poz. 7, z 2015 r. poz. 357, poz. 1045, poz. 1418, z 2016 r. poz.35, poz. 64).
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1942).

§ 1

Postanowienia ogólne

  1. Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola/oddziału przedszkolnego przeprowadza się w przedszkolu co roku w miesiącu marcu na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w poszczególnych oddziałach w przedszkolu.
  2. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, w terminie 7 dni poprzedzających dzień rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego, o którym mowa w ust. 1.
  3. O przyjęciu dziecka do przedszkola decyduje dyrektor przedszkola.
  4. Ilekroć w treści zasad przyjmowania dziecka do przedszkola jest mowa o:
  1. przedszkolu – należy przez to rozumieć przedszkole miejskie w Słupsku, działające w ramach ustawy o systemie oświaty, dla którego organem prowadzącym jest Miasto Słupsk,
  2. oddziale przedszkolnym – należy przez to rozumieć oddział przedszkolny w szkole podstawowej, działającej w ramach ustawy o systemie oświaty, dla której organem prowadzącym jest Miasto Słupsk,
  3. dyrektorze przedszkola – należy przez to rozumieć dyrektora przedszkola miejskiego w Słupsku,
  4. dziecku – należy przez to rozumieć wychowanka przedszkola miejskiego/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w Słupsku,
  5. kandydacie – należy przez to rozumieć dziecko ubiegające się o przyjęcie do przedszkola miejskiego w Słupsku,
  6. organie prowadzącym – należy przez to rozumieć Miasto Słupsk,
  7. prezydencie miasta – należy przez to rozumieć Prezydenta Miasta Słupska,
  8. rodzicach – należy przez to rozumieć rodziców, prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem,
  9. rodzinie wielodzietnej – należy przez to rozumieć rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci,
  10. osobie samotnie wychowującej dziecko – należy przez to rozumieć pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że osoba ta wychowuje wspólnie, co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

§ 2

Kandydaci do przedszkola

  1. Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym kończą 3 lata i do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym kończą 6 lat, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
  2. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.
  3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
  4. Do przedszkola/oddziału przedszkolnego, w myśl obowiązujących przepisów, mogą być przyjmowane w ramach integracji, na ogólnie obowiązujących zasadach dzieci niepełnosprawne (z uwzględnieniem warunków lokalowych placówki), jeżeli nie wymagają one odrębnego trybu życia i specjalistycznej indywidualnej opieki oraz nie zagrażają bezpieczeństwu pozostałych wychowanków w oddziale.
  5. Dziecko przybywające z zagranicy jest przyjmowane do publicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego na warunkach i w trybie postępowania rekrutacyjnego dotyczących obywateli polskich.

§ 3

Deklaracja o kontynuacji wychowania przedszkolnego

  1. Rodzice w danym przedszkolu składają deklarację o kontynuacji wychowania przedszkolnego. Wzór deklaracji stanowi Załącznik nr 1.
  2. Deklaracja zawiera:
  1. Imiona i nazwisko dziecka, datę urodzenia, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  2. imiona i nazwiska rodziców dziecka,
  3. adres miejsca zamieszkania rodziców i dziecka, miejsce pracy/pobierania nauki w systemie dziennym, numer telefonu do zakładu pracy,
  4. adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców dziecka, o ile je posiadają,
  5. dodatkowe informacje o dziecku,
  6. deklarowany czas, w którym dziecko będzie przebywało w przedszkolu.
  1. Deklarację podpisują rodzice dziecka, zgodnie z sytuacją prawną i składają w kancelarii przedszkola.
  2. Deklaracje złożone po terminie, określonym w ust. 1 nie będą przyjmowane, co skutkuje koniecznością przystąpienia do procesu postępowania rekrutacyjnego.
  3. Rodzice potwierdzający wolę kontynuacji wychowania przedszkolnego w dotychczasowym przedszkolu nie mogą brać udziału w rekrutacji do innych przedszkoli.
  4. Dzieci zmieniające przedszkole podlegają rekrutacji w nowej placówce, na takich samych zasadach, jak w przypadku dziecka zapisywanego do przedszkola po raz pierwszy, tj. zgodnie z zasadami określonym w § 4.
  5. W przypadku nieprzyjęcia dziecka do przedszkola, o którym mowa w ust.6, miejsce w dotychczasowym przedszkolu nie jest dla niego gwarantowane.

§ 4

Etapy postępowania rekrutacyjnego

na wolne miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym

  1. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego.
  2. Do przedszkola/oddziału przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze Miasta Słupska.
  3. Przy rekrutacji nie jest brana pod uwagę kolejność zgłoszeń.
  4. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 2, niż liczba wolnych miejsc w przedszkolu/oddziale przedszkolnym, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria, które mają jednakową wartość, określoną liczbą pkt:
  1. wielodzietność rodziny kandydata – 30 pkt,
  2. niepełnosprawność kandydata – 30 pkt,
  3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 30 pkt,
  4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – 30 pkt,
  5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – 30 pkt,
  6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – 30 pkt,
  7. objęcie kandydata pieczą zastępczą – 30 pkt.
  1. W przypadku równorzędnych wyników na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, o którym mowa w ust. 4, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę następujące kryteria określone przez organ prowadzący, o różnej wartości, określonej liczbą pkt:

1) kandydat, który posiada rodzeństwo w przedszkolu lub szkole podstawowej, do której składany jest wniosek – 30 pkt,

2) kandydat, którego co najmniej jeden z rodziców lub prawnych opiekunów mieszkających w Słupsku rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Słupsku – 30 pkt,

3) kandydat, którego rodzice lub prawni opiekunowie są zatrudnieni lub pobierają naukę w systemie dziennym, co najmniej 8 godzin dziennie – 20 pkt,

4) kandydat, który jest wychowywany w rodzinie o wyjątkowo trudnej sytuacji rodzinnej objętej pomocą socjalną – 10 pkt.

  1. W przypadku uzyskania przez kilku kandydatów równorzędnej sumy punktów rekrutacyjnych do danego przedszkola, komisja rekrutacyjna dokonuje ostatecznej decyzji.
  2. Rodzice kandydatów zamieszkałych poza obszarem Miasta Słupska, mogą się ubiegać o przyjęcie dziecka do przedszkola po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej, czyli po 31 sierpnia jeżeli wybrane przez rodziców przedszkole będzie nadal dysponowało wolnymi miejscami.
  3. Przepisy ust. 1 – 7 stosuje się odpowiednio do postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola integracyjnego i oddziału integracyjnego w publicznym przedszkolu ogólnodostępnym, w przypadku dzieci nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
  4. Kandydaci niepełnosprawni przyjmowani są do przedszkola/oddziału przedszkolnego na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
  5. Rodzice dzieci objętych obowiązkiem szkolnym do wniosku o przyjęcie kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego lub do deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego dołączają kserokopię decyzji dyrektora obwodowej szkoły podstawowej o odroczeniu obowiązku szkolnego (oryginał do wglądu).

§ 5

Dokumentacja rekrutacyjna kandydatów do przedszkola/oddziału przedszkolnego

  1. Rodzice kandydata składają wniosek, o którym mowa w § 4 ust. 1 do wybranego przedszkola/oddziału przedszkolnego. Wzór wniosku stanowi Załącznik nr 2.
  2. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, rodzic może wskazać dwie kolejne placówki (przedszkola lub oddziały przedszkolne w szkole podstawowej) – jako placówki drugiego i trzeciego wyboru.
  3. Wniosek zawiera:
  1. imię, nazwisko kandydata, datę urodzenia, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  2. imiona i nazwiska rodziców kandydata,
  3. adres miejsca zamieszkania rodziców i kandydata, miejsce i nazwa zakładu pracy/pobierania nauki w systemie dziennym, numer telefonu do zakładu pracy,
  4. adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców kandydata, o ile je posiadają,
  5. wybrane przedszkola drugiego i trzeciego wyboru,
  6. dodatkowe informacje o kandydacie,
  7. deklarowany czas, w którym dziecko będzie przebywało w przedszkolu,
  8. kryteria rekrutacyjne.
  1. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów przez kandydata, o których mowa w § 4 ust. 4 i 5.
  2. Rodzice dziecka niepełnosprawnego posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną wraz z wnioskiem dostarczają oryginał tego orzeczenia.

§ 6

Postępowanie rekrutacyjne

  1. Proces rekrutacji do przedszkola organizuje dyrektor przedszkola, w tym:
  1. powołuje komisję rekrutacyjną i wyznacza jej przewodniczącego,
  2. przyjmuje do przedszkola kandydatów zakwalifikowanych przez komisję rekrutacyjną,
  3. informuje prezydenta miasta o nieprzyjęciu dzieci z powodu braku miejsc w przedszkolu,
  4. jest organem odwoławczym od ustaleń komisji rekrutacyjnej w postępowaniu rekrutacyjnym,
  5. przekazuje wnioski kandydatów niezakwalifikowanych do przedszkola pierwszego wyboru, do placówek drugiego i trzeciego wyboru, o których mowa w § 5 ust. 2, jeżeli dysponują wolnymi miejscami lub do innych placówek dysponujących wolnymi miejscami w celu objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym,
  6. publikuje listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
  1. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
  1. ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego,
  2. podanie do publicznej wiadomości listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola, zawierającej imion i nazwiska kandydatów, uszeregowane w kolejności alfabetycznej,
  3. sporządzenie protokołu z postępowania rekrutacyjnego.
  1. Listy, o których mowa w ust. 1 pkt 7 oraz w ust. 2 pkt 2, podaje się do publicznej wiadomości poprzez ich umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola, w którym został złożony wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Dzień podania do publicznej wiadomości listy jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście i opatrzonej podpisem dyrektora przedszkola.
  2. Jeżeli liczba dzieci, którym organ prowadzący ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze Miasta Słupska i zgłoszonych podczas rekrutacji do przedszkola, przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu i w placówkach drugiego i trzeciego wyboru oraz w innych przedszkolach, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 6, dyrektor przedszkola informuje prezydenta miasta o nieprzyjęciu dziecka. Informacje dotyczące dzieci nieprzyjętych w danym roku szkolnym do przedszkola, o których mowa w ust. 4, zawierają:
  1. imię, nazwisko, datę urodzenia dziecka oraz numer PESEL dziecka, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  2. imiona i nazwiska rodziców,
  3. adres miejsca zamieszkania rodziców i dziecka.
  1. Zgromadzone dane, o których mowa w ust. 4, przechowywane są przez okres dwóch lat od dnia przekazania tych informacji, na terenie przedszkola.
  2. Dane osobowe przyjętych kandydatów, zgromadzone w przedszkolu i w szkole z oddziałem przedszkolnym w celach postępowania rekrutacyjnego do przedszkola oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego w przedszkolu.
  3. Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych do przedszkola zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w przedszkolu, które prowadziło postępowanie rekrutacyjne, przez okres roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

§ 7

Procedura odwoławcza

  1. W przypadku kiedy dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, rodzic w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego przedszkola.
  2. Komisja sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni od otrzymania wniosku rodzica.
  3. W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia, rodzic dziecka może wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji.
  4. Dyrektor przedszkola rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania rodzica.
  5. Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

§ 8

Postępowanie uzupełniające na wolne miejsca

  1. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, z zachowaniem zasad określonych w § 4.
  2. Postępowanie uzupełniające powinno się zakończyć w terminie do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przedszkole posiada wolne miejsca, wówczas nabór jest możliwy w ciągu całego roku szkolnego.

§ 9

Terminarz postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych

Lp.

Rodzaj czynności

Termin w postępowaniu rekrutacyjnym

Termin w postępowaniu uzupełniającym

1

Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

od 14 marca do

31 marca 2016 r.

od 4 maja do

13 maja 2016 r.

2

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego i dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 20t ust. 7 ustawy

od 1 kwietnia do

6 kwietnia 2016 r.

od 16 maja do

20 maja 2016 r.

3

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

20 kwietnia 2016 r.

27 maja 2016 r.

4

Potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

od 20 kwietnia

do 26 kwietnia 2016 r.

od 27 maja do

31 maja 2016 r.

5

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych

29 kwietnia 2016 r.

3 czerwca 2016 r.

6

Procedura odwoławcza

od 29 kwietnia 2016 r.

do 6 maja 2016 r.


7

Przekazanie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata

od 6 maja 2016 r.

do 11 maja 2016 r.


8

Odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej

od 11 maja 2016 r.

do 18 maja 2016 r.


9

Rozpatrzenie odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej

od 18 maja 2016 r.

do 25 maja 2016 r.