Przedszkole Miejskie nr 12 "Niezapominajka" w Słupsku
Menu
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy przedszkolne
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
XII POWITANIE WIOSNY
XII POWITANIE WIOSNY –
POŁĄCZONE
Z PREZENTACJĄ MARZANNY
2O marca 2015r. o godz 10.00 już po raz dwunasty przedszkolaki wspólnie powitały nadejście wiosny, które co roku organizuje Przedszkole Miejskie nr 12 ,,Niezapominajka” w Słupsku. W tegorocznej edycji udział potwierdziło 19 Przedszkoli Miejskich , Przedszkole Niepubliczne ,,Mądry Maluch” oraz słuchaczki Słupskiego Uniwersytetu III Wieku.
CELE ZABAWY:
- kultywowanie tradycji ludowych – powitanie wiosny,
- zachęcenie do uprawiania wędrówek pieszych i poznawania miasta, a przede wszystkim okolicy miejsca zamieszkania,
- propagowanie walorów krajoznawczych i turystycznych miasta Słupska
- stosowanie w praktyce codziennego życia zasad ochrony środowiska, bezpieczeństwa w ruchu drogowym
- integracja środowisk słupskich przedszkolaków
POWITANIE WIOSNY
Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest pożegnanie zimy i powitanie wiosny tzw. topienie Marzanny, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna - symbol zimy - to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami. Na Śląsku odziewano ją w paradny strój weselny, na głowę wkładano wianek. Marzannę obnoszono po wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rozrzucano je po polach. Następnie topiono ją w rzece, stawie, jeziorze lub po prostu w większej kałuży. Bywało, że kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Marzannę wyprowadzano ze wsi jedna drogą, drugą zaś wprowadzano tzw. maik - ozdobione wstążkami, koralikami, kwiatami zielone gałęzie symbolizujące wiosnę. W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru. Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas dzień wiosny i... wagarowicza.
Od 12 lat przedszkolaki wspólnie tworzą nową tradycję, Marzanny zamiast zaśmiecać rzekę Słupię cieszą oko mieszkańców miasta na wystawie przed Zamkiem Książąt Pomorskich , a dzień wagarowicza stał się dniem zabawy i radości dzieci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę : Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku, Hurtownia Warzyw i Owoców ,,Oranges”, Dyrekcja Muzeum Pomorza Środkowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, Rada Rodziców PM12 ,,Niezapominajka”.
FILMIK:http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150320/SLUPSK/150329986