Przedszkole Miejskie nr 12 "Niezapominajka" w Słupsku
Menu
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy przedszkolne
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
Regulamin Przedszkola Miejskiego Nr 12
REGULAMIN
PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO nr 12
,,NIEZAPOMINAJKA"
w SŁUPSKU
PRZEDSZKOLE JEST INSTYTUCJĄ OŚWIATOWĄ , WYCHOWAWCZO-OPIEKUŃCZĄ I REALIZUJE ZADANIA ZAWARTE W STATUCIE PRZEDSZKOLA.
INFORMACJE O PRZEDSZKOLU:
1.Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez Organ Prowadzący, na wniosek dyrektora przedszkola.
2.Dzienny czas pracy przedszkola ustala Prezydent Miasta Słupska na wniosek dyrektora przedszkola i Rady Rodziców, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5-godzin dziennie.
3.Zasady odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolu na dany rok szkolny z uwzględnieniem art.6pkt.1 Ustawy o Systemie Oświaty ustala Rada Miejska w Słupsku.
4.Terminy przerw w pracy przedszkola ustalane są z organem prowadzącym i zatwierdzane są w arkuszu organizacji na dany rok szkolny.
5. Przedszkole jest czynne w godzinach od 6.30 do 16.30 w dni robocze od poniedziałku do piątku.
DO ZADAŃ PRZEDSZKOLA NALEŻY W SZCZEGÓLNOŚCI :
1.Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z ustawy o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych , a w szczególności koncentrując się na następujących celach,
zgodnych z podstawą programową wychowania przedszkolnego:
a) Wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwoju w relacjach ze środowiskiem społeczno – kulturowym i przyrodniczym.
b) Objęcie opieką wszystkich dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków dla prawidłowego rozwoju.
.c) Współdziałanie z rodziną poprzez wspomaganie rodziny w wychowaniu dzieci, rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka.
d) Organizowanie stałej bądź doraźnej pomocy materialnej dzieciom szczególnie potrzebującym.
e) wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji .
f) budowanie systemu wartości , w tym wychowywanie dzieci tak , aby lepiej orientowały się w tym , co jest dobre , a co złe.
g) kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej w nowych trudnych sytuacjach , w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażki .
h) rozwijanie u dzieci umiejętności społecznych . Które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi.
i)stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach intelektualnych i fizycznych.
j)troska o ich zdrowie i sprawność fizyczną
k)zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych
l)budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym ,przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
ł)wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę , małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne .
m)kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny ,grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej ) oraz postawy patriotyczne.
n)zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości , aktywności i samodzielności , a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności , które są ważne w edukacji szkolnej.
2.Wynikające z powyższych celów zadania przedszkole realizuje w ramach następujących obszarów edukacyjnych:
a) Kształtowanie czynnej postawy dzieci wobec własnego zdrowia i bezpieczeństwa oraz rozwijanie ich sprawności ruchowej.
b) Budzenie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej oraz wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną.
c) Nabywanie przez dziecko kompetencji językowej, a w tym nabywanie umiejętności czytania i kreślenia symboli graficznych.
d) Integrowanie treści edukacyjnych.
f) Wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka z wykorzystaniem jego własnej inicjatywy oraz tworzenie okazji edukacyjnych w celu wyrównania tempa rozwoju wychowanków.
g) Identyfikowanie i indywidualne wspomaganie zdolności intelektualnych dziecka.
h) Zapewnienie opieki dzieciom specjalnej troski.
i) Planowanie działań, dostarczających wiedzy nauczycielom, rodzicom i dzieciom na temat przestrzegania praw dziecka.
OBOWIĄZKI RODZICÓW:
Do podstawowych obowiązków rodziców (prawnych opiekunów) dziecka należy:
1. Przestrzeganie postanowień statutu Przedszkola Miejskiego nr 12..
2. Dopełnienie obowiązku zgłoszenia dziecka 6 letniego do przedszkola w celu odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego i zapewnienie dziecku regularnego uczęszczania na zajęcia.
3. Zaopatrzenie dziecka w niezbędne przedmioty, przybory i pomoce.
4. Respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej, podjętych w ramach jej kompetencji.
5. Przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub przez nich upoważnioną na piśmie osobę pełnoletnią zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
6. Terminowe uiszczanie odpłatności za świadczone usługi przez przedszkole.
7. Informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu (trwającej powyżej 2 tygodni), a także o niezwłoczne zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych dziecka.
8.W przypadku zatrucia pokarmowego i choroby zakaźnej dziecka, rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie dyrektora przedszkola.
9. Wspieranie nauczycieli w celu osiągnięcia gotowości szkolnej dziecka.
§ 1
1. Rodzice (prawni opiekunowie) i nauczyciele zobowiązani są ze sobą współdziałać w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określenia drogi jego indywidualnego rozwoju.
2. Rodzice (prawni opiekunowie) mają prawo do:
- zapoznania się z programem wychowania przedszkolnego oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy wychowawczo – dydaktycznej w danym oddziale przedszkolnym,
- uzyskiwanie na bieżąco rzetelnej informacji na temat rozwoju i zachowania swojego dziecka,
- uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy,
- wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi przedszkola wniosków z obserwacji pracy przedszkola,
- wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez swoje przedstawicielstwo tj. Radę Rodziców.
- uzyskania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka , aby mogli je w osiąganiu tej potrzeby wspomagać.
§ 2
1. Za szczególne zaangażowanie we wspieraniu pracy przedszkola rodzice mogą otrzymać, od dyrektora i Rady Pedagogicznej tytuł ,,PRZYJACIEL PRZEDSZKOLA".