Przedszkole Miejskie "Kolorowy Wiatraczek"nr 15 w Słupsku
Menu
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia Przedszkola
- Wizerunek Przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy przedszkolne
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
Koncepcja pracy Przedszkola
(Pełen tekst KONCEPCJI ROZWOJU I FUNKCJONOWANIA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 15 "KOLOROWY WIATRACZEK" W SŁUPSKU, UL. WIATRACZNA 6 DOSTĘPNY W PRZEDSZKOLU; PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY FRAGMENTY)
MISJA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 15 "KOLOROWY WIATRACZEK" W SŁUPSKU
Nasze przedszkole jest miejscem przyjaznym dziecku i jego rodzinie. Dajemy dzieciom możliwość samorealizacji, kreatywnego myślenia, poszanowania godności własnej i innych. Stoimy na straży praw dziecka, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa.
Kontynuując najlepsze tradycje stwarzamy warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka na miarę jego indywidualnych możliwości, dzięki czemu nasze dzieci zdobywają wiedzę oraz umiejętności pozwalające sprostać wymaganiom stawianym w szkole i dorosłym życiu. Dzieci w naszym przedszkolu są aktywne, radosne, wrażliwe i wierzą w swoje możliwości.
Dbamy o dobre stosunki i dobrą komunikację. Pomagamy sobie i szanujemy siebie nawzajem. Stawiamy na tolerancję, życzliwość, poszanowanie innych. Wspólnie z rodzicami realizujemy działania wychowawczo-opiekuńcze, dzięki czemu wysiłki przedszkola i domu są w pełni skoordynowane a rodzice są najlepszymi sojusznikami wychowawców. Stwarzamy rodzicom i dzieciom możliwość bycia współgospodarzami przedszkola.
Zapewniamy wszechstronny rozwój poprzez zabawę. W procesie edukacji wdrażamy innowacje pedagogiczne, programy autorskie, realizujemy adoptowane i własne projekty edukacyjne, co podnosi jakość pracy. Nauczyciel naszego przedszkola jest osobą kreatywną, twórczą w pracy dydaktyczno-wychowawczej i otwartą, życzliwą w kontaktach z rodzicami, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom dziecka; systematycznie doskonali się, rozwija swoje umiejętności w zgodzie z nowoczesnymi trendami w pedagogice.
Specyfiką naszego przedszkola jest jego wielopokoleniowy charakter. Byli wychowankowie powierzają nam swoje dzieci, co świadczy o dużym zaufaniu. Wspólnie z rodzicami ustalamy kierunek działań wychowawczo-edukacyjnych i decydujemy o wzbogacaniu bazy materialnej. Naszymi walorami są: dobrze wyposażona placówka, cicha i spokojna okolica, piękny ogród.
Nasze przedszkole jest silnie związane ze środowiskiem lokalnym. Wykazujemy się szczególną aktywnością we współdziałaniu z zaprzyjaźnionymi placówkami. Inicjujemy wymianę doświadczeń zawodowych i kulturalnych.
WIZJA
Absolwenci naszego przedszkola to dzieci otwarte, twórcze, komunikatywne, przygotowane do podjęcia obowiązków szkolnych. Znają siebie i swoje możliwości, akceptują odrębność innych, potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, rozwiązują problemy, dążą do osiągnięcia sukcesu i radzą sobie z porażkami.
Zajęcia wychowaczo-dydaktyczne dostosowane są do możliwości rozwojowych dzieci i prowadzone na wysokim poziomie. Dzieci mają warunki do twórczego działania, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i możliwościami.
Przedszkole zapewnia opiekę i wychowanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Dzieci mają możliwość samorealizacji i aktywnego odkrywania swoich możliwości. Dzięki bogatej ofercie rozwijają swoje zainteresowania wzbogacając wiedzę o otaczającym świecie.
Wspierają ich w tym nauczyciele zapewniając każdemu dziecku podmiotowe traktowanie, dbając o jego wielostronny rozwój. Nauczyciele współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą w atmosferze życzliwości.
Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania. Angażuje rodziców do pracy na rzecz przedszkola. Rodzice są sojusznikami nauczycieli i pracowników przedszkola; wszyscy współpracują ze sobą tworząc przyjazną atmosferę sprzyjającą optymalnemu rozwojowi dziecka.
Baza lokalowa jest nieustannie doskonalona, sale przedszkolne wyposażone w funkcjonalny, bezpieczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i zabawki. Plac zabaw zaspakaja potrzeby ruchowe dzieci, zachęca do zabawy. Dobra baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń oraz działania dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawcze wpływają na wysoką ocenę i dobrą opinię w środowisku lokalnym.
CELE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, celem wychowania przedszkolnego jest:
1. wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji,
2. budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe,
3. kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek,
4. rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi,
5. stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych,
6. troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych,
7. budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,
8. wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne,
9. kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej, zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważnej w edukacji szkolnej.
Zgodnie z naszą koncepcją, w wyniku realizacji powyższych celów nasz ABSOLWENT :
– jest wyjątkowy; zna swoja wartość,
– otwarty na nowe sytuacje,
– rozwija swoje zainteresowania i zdolności,
– odpowiedzialne za własne czyny, dokonuje właściwych wyborów,
– komunikatywny, otwarty; również na problemy innych,
– zna swoje prawa i obowiązki,
– jest kulturalny, przestrzega umów i reguł,
– dba o bezpieczeństwo swoje i innych osób
– dba o swoje zdrowie, aktywnie odpoczywa,
– jest koleżeński, pomaga innym,
– potrafi słuchać, dyskutować,
– potrafi wyrażać swoje emocje; prawidłowo funkcjonuje w grupie,
– kultywuje tradycje rodzinne,
– jest dumny ze swojego kraju,
– szanuje tradycje narodowe,
– utożsamia się z wizerunkiem Europejczyka otwartego na świat i ludzi.