Słupski Chłopczyk - dlaczego taka nazwa - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 19 "Słupskiego Chłopczyka" w Słupsku

Norwida 4, 76-200 Słupsk • telefon: 513 787 710 • e-mail:

Słupski Chłopczyk - dlaczego taka nazwa

Społeczność Przedszkola Miejskiego nr 19 w Słupsku postawiła przed Słupskim Chłopczykiem nowe zadania - ma być obrazową, namacalną postacią, która pozwoli nam w małych obywatelach naszej społeczności wykształcić postawy tolerancji, otwartości oraz poszanowania dla innych kultur i narodów. Jednocześnie, będą mogli stawać do dialogu z przedstawicielami innych nacji na zasadzie partnerstwa i równości. Będąc dumnymi ze swojej małej ojczyzny i przywiązanymi do niej, być może nie będą ślepo i bezrefleksyjnie podążać za kulturą masową i zachodnimi trendami. Słupski Chłopczyk – jest dla nas postacią, która została wymyślona tu, w naszym mieście i stąd ten mały chłopczyk wyruszył 100 lat temu w świat , rozsławiając nasze miasto. Już w latach dwudziestych XX wieku układano o „Słupskim Chłopczyku” wierszyki, wydawano pocztówki miasta, na których głównym elementem była postać chłopca. Był też markowym produktem na paryskiej wystawie EXPO w 1927 roku, gdzie został nagrodzony Złotym Medalem i Krzyżem Zasługi. Na wydanej z tej okazji pocztówce widać triumfalny pochód „Słupskiego Chłopczyka” przez Paryż. Towarzyszy mu aplauz międzynarodowej publiczności, symbolizującej kraje całego świata. Słupski Chłopczyk był tak znany, że w latach XX wyparł ze stempla pocztowego samego twórcę karty pocztowej Heinricha von Stephana. Wówczas to na stemplach pojawił się napis: „Die Stadt des Stolper Jungchen (Miasto Słupskiego Chłopczyka)” - wspomina w wydanej w 1988 roku w Stuttgarcie książce „Podróż na Pomorze” Christian Graf von Krockow. Choć przedmiotem zawartych w niej wspomnień są raczej miejscowości i ludzie, nie zabrakło też wzmianki o słynnym chłopcu. Współcześni mieszkańcy też nie zapomnieli o Słupskim Chłopczyku. Powstała bajka, spektakl teatralny, młodzież przedstawia go w komiksach, dzieci śpiewają piosenki. Jest elementem historii miasta, która uczy nas, że należy szanować dorobek tych, którzy mieszkali, tworzyli i budowali nasze piękne miasto. W 2013r. postać Słupskiego Chłopczyka została również przedstawiona w konkursie zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego. Konkurs „Słupsk w sercu przedszkolaka”. Dzieci przedstawiły : symbole miasta słupska, Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz, Baszta Czarownic, był też Słupski Chłopczyk. W 2014r. Prezydent Miasta Słupska zaprosił uczniów do udziału w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu komiksu pt. „Podróże Słupskiego Chłopczyka”.[1] Cytuję: Dzięki konkursowi chciałbym Wam przypomnieć postać Słupskiego Chłopczyka – słynnego bohatera etykiety serka wytwarzanego niegdyś w Słupsku, który przyniósł naszemu miastu niezwykłą sławę. Liczę na to, że Wasze plastyczne zdolności, pomysłowość oraz chęć rywalizacji spowodują, że powstaną ciekawe prace, w formie komiksu, opowiadające o przygodach i podróżach naszego bohatera.” - mówił Maciej Kobyliński, Prezydent Miasta Słupska.

Idea aby Słupski Chłopczyk „zamieszkał” w przedszkolu, narodziła się w 2013r. Zauważyliśmy bowiem, że postać Słupskiego Chłopczyka jest wspaniałym przewodnikiem pod tematyce regionalnej. Uśmiechnięta buzia chłopca pomaga nam od dwóch lat „zadomowić” Słupsk w sercach naszym milusińskich, aby były dumne z tego, gdzie mieszkają i nie miały marzeń- Jak dorosnę to stąd wyjadę. Tworząc na nowo Słupskiego Chłopczyka, wyznaczając mu nowe zadania zachowaliśmy oryginalne elementy logo. Dalej jest odziany w czerwony surdut i czerwoną czapeczkę. Jest też cyfra 19- to numer naszego przedszkola. Bo dziewiętnastka choć nie ma jeszcze 100 lat, też zdążyła wpisać się pozytywnymi zgłoskami w historię Słupska. Czynnie uczestniczymy w życiu naszego miasta, mimo, że nasi wychowankowie mają dopiero kilka lat. Bierzemy udział w wielu przedsięwzięciach mających na celu afirmowanie wyjątkowości nasze małej ojczyzny, ale również pokazujemy, że jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami świata.

Mamy nadzieję, że przekonamy społeczeństwo Słupska o zasadności wyboru nazwy. Nazwy, która pochodzi stąd. Nie jest wymyślona, nie jest zapożyczona z bajki. Postać Słupskiego Chłopczyka, jego historia, jest dla nas – całej społeczności przedszkola symbolem, który pozwoli nam w praktyce łączenia tego co „stare i nowe”. Dla nas jest to postać , która ściśle jest związana z historią miasta Słupska i pozwoli nam mówić z dziećmi o wszechobecnej wielokulturowości. Nasz wspólny słupski regionalizm rodzi się każdego dnia, a postać Słupskiego Chłopczyka należeć będzie do każdego z nas bez względu skąd przyszliśmy.

Przedszkole pełni szczególną rolę w środowisku, wspomaga rodziny naszych mieszkańców w wychowaniu i opiece największego skarbu jaki posiadamy- naszych dzieci. Jesteśmy pewni, że wybrana nazwa będzie również symbolem wysokiej jakości słupskiej edukacji.