Przedszkole Miejskie nr 25 "Kubuś Puchatek" w Słupsku
Menu
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Linki
- Multimedia
- Kontakt
- Deklaracja dostępności.
- Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia przedszkola
- Wizerunek przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy przedszkolne
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
- Regulamin Przedszkola Miejskiego nr 25 "Kubuś Puchatek" w Słupsku
- STATUT PRZEDSZKOLA
- Standarty Ochrony Małoletnich
- Rekrutacja 2025/2026
- Dyżur przedszkola w wakacje
NABÓR DO PRZEDSZKOLA 2025/2026
Ważne - informacja na temat zakrywania ust i nosa - maseczki
W Polsce mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej.
Aktualne przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 367) nakazują nadal (do dnia 14 marca 2021 r.) zakrywanie, tylko przy pomocy maseczki, ust i nosa (z określonymi odstępstwami).
Oznacza to, że z dniem 27 lutego 2021 r. nie możemy zakrywać ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
W związku z powyższym przesyłam informację na temat maseczek, ich rodzaju, oznaczeń, skuteczności oraz zasad ich prawidłowego noszenia.
Najczęściej stosowane są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Ich zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią przed większymi cząsteczkami, o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm), a nie przed samymi wirusami o średnicy mierzonej w nanometrach (w przypadku koronawirusa jest to 60–140 nm). Stanowią jednak skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy. Jeśli chodzi o stopień filtracji, standardy takich maseczek określa norma europejska EN 14683, według której maseczki chirurgiczne dzielimy na trzy rodzaje: typ I (skuteczność filtracji ≥ 95), typ II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98) .
Jednorazowe maski chirurgiczne nabierają wilgoci, w związku z czym nie nadają się do długiego noszenia. Powinny być zdejmowane po kilkunastu minutach od założenia. Po użyciu trzeba je wyrzucić. Osoby chore powinny nakładać takie maseczki antywirusowe, by zapobiegać rozpylaniu wirusa, znajdującego się w mikrokroplach pary wodnej, podczas mówienia czy kaszlu. Należy jednak pamiętać, że maski chirurgiczne nie zapewniają pełnej szczelności, ponieważ są luźno dopasowane do twarzy.
Półmaski filtrujące – maski medyczne FFP3 a N95
Półmaski, które mają za zadanie zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli, składają się nie tylko z materiału (o bardzo gęstym splocie), ale także z filtra oczyszczającego. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku (w tej grupie są maski antysmogowe). Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowe (maks. 8 godz. użytkowania). W maseczkach wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr (co 28 dni lub częściej).
Zgodnie z normą PN-EN 149 możemy wyodrębnić półmaski o trzech klasach: FFP1 (najniższy poziom ochrony), FFP2 (średnia skuteczność) i FFP3 (duża skuteczność). Różnią się one granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego (czyli nieszczelności wynikającej z niecałkowitego przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy). Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25 proc., dla FFP2 11 proc., natomiast dla FFP3 5 proc. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej.
-
maseczki FFP1 – ≥ 1 μm
-
maseczki FFP2 – 0,5 ÷ 1 μm
-
maseczki FFP3 – 0,3 ÷ 0,5 μm
Oznaczenia masek różnią się w zależności od kraju produkcji. W Chinach stosuje się oznaczenie KN, natomiast w USA – N (N95, N99, N97). Amerykańskie CDC do użytku medycznego podczas pandemii koronawirusa zaleca maskę N95, która pod względem stopnia zatrzymywania cząsteczek jest zbliżona do maski FFP2.
Maseczki antywirusowe – skuteczne tylko przy prawidłowym noszeniu
Maseczki antywirusowe spełniają swoją funkcję ochrony przed wirusami jedynie wtedy, gdy są prawidłowo użytkowane. Ważne jest zatem nie tylko przestrzeganie zaleceń podczas zakładania, zdejmowania i utylizacji, ale też noszenia maseczek. Noszenie maseczek antywirusowych umożliwia zasłanianie ust i nosa, dlatego ten środek ochronny powinien być stosowany właśnie w ten sposób, by faktycznie zakrywać usta oraz nos. Zsuwanie maseczki na brodę czy noszenie jej jedynie na ustach (z odsłoniętym nosem) mija się z celem i nie zapewnia należytej ochrony.