INFORMACJA W ZAKRESIE DYSTRYBUCJI PREPARATU JODOWEGO NA WYPADEK ZDARZEŃ RADIACYJNYCH NA TERENIE MIASTA SŁUPSKA - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 25 "Kubuś Puchatek" w Słupsku

Powstańców Wielkopolskich 1, 76-200 Słupsk • telefon: 514 830 863 • e-mail:

INFORMACJA W ZAKRESIE DYSTRYBUCJI PREPARATU JODOWEGO NA WYPADEK ZDARZEŃ RADIACYJNYCH NA TERENIE MIASTA SŁUPSKA

INFORMACJA W ZAKRESIE DYSTRYBUCJI PREPARATU JODOWEGO NA WYPADEK ZDARZEŃ RADIACYJNYCH NA TERENIE MIASTA SŁUPSKA

W przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego powodującego zagrożenie dla ludności, mieszkańcy miasta będą niezwłocznie poinformowani o możliwych do zastosowania środkach ochrony zdrowia oraz o działaniach, jakie powinni podjąć w razie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, ponadto sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki .

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.

Prezydent Miasta Słupska podjął określone działania zmierzające do ewentualnej i natychmiastowej dystrybucji preparatu jodowego dla mieszkańców miasta.

W tym celu na terenie miasta zabezpieczono odpowiednią ilość preparatu jodowego i w oparciu o opracowane procedury będzie on natychmiastowo dystrybuowany.

W uzgodnieniu z kierownikami określonych podmiotów przygotowano punkty dystrybucji preparatu jodowego na terenie Słupska.

Są to między innymi:

  • apteki;

  • przychodnie;

  • inne doraźnie zorganizowane punkty.

Dokładny wykaz punktów dystrybucji preparatu jodowego na terenie Słupska zostanie przekazany mieszkańcom w chwili jego dystrybucji, w każdy możliwy i dostępny sposób. Powyższa informacja będzie rozpowszechniana na terenie miasta przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku, działające służby, inspekcje i straże oraz lokalne media.

Tabletki będą dystrybuowane dla mieszkańca tylko w ilości przeznaczonej do zażycia, zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia.

Ważne informacje

  • tabletki z jodem powinny być przyjmowane tylko podczas zdarzenia radiacyjnego w sytuacji, gdy takie zalecenie wyjdzie od władz;

  • tabletki te chronią tylko przed radioaktywnym jodem, blokując wchłanianie radioaktywnego jodu i zmniejszając ryzyko zachorowania na raka tarczycy, a nie przed innymi substancjami radioaktywnymi;

  • tabletki powinny być przyjmowane w zasadzie tylko raz po zdarzeniu radiacyjnym, ale w szczególnych sytuacjach z uporczywym narażeniem na radioaktywny jod, władze mogą zalecić nową dawkę po 24 godzinach (nie dotyczy to niemowląt, kobiet w ciąży i karmiących piersią);

  • osoby niepełnoletnie powinny przyjąć produkt leczniczy pod nadzorem rodzica/opiekuna lub osoby wykonującej zawód medyczny;

  • należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Rekomendacja Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2022 r. w zakresie podawania tabletek jodku, które będą dystrybuowane wśród mieszkańców miasta:

Dawkowanie produktu należy przeprowadzić zgodnie z opisem zamieszczonym w „Charakterystyce produktu leczniczego” dla tabletek jodku potasu o mocy 65 mg.

1 tabletka zawiera 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu.

Dawkowanie:

  • dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 100 mg jodu (2 tabletki);

  • dzieci od 3 do 12 lat: 50 mg jodu (1 tabletka);

  • dzieci od miesiąca do 3 lat: 25 mg jodu (1/2 tabletki);

  • noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: 12,5 mg jodu (1/4 tabletki);

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek); 100 mg jodu (2 tabletki).

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając wodą lub innym chłodnym napojem.


--

Z poważaniem

Jerzy Janiak

Szef MCZK w Słupsku
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Do pobrania