EWALUACJA 2017/2018 - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 31 "Bajkowa Kraina" w Słupsku

Witosa 1, 76-200 Słupsk • telefon: 513 407 295 • e-mail:

o nas

Informacje ogólne

Ewaluacja

Opłaty

Kadra Przedszkola miejskiego nr 31

Ogólnopolskie certyfikaty

Nabór na rok szkolny 2024/2025

Nabór na rok szkolny 2018/2019

Nabór na rok szkolny 2019/2020

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego 2021

EWALUACJA 2017/2018

EWALUACJA

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 31

"BAJKOWA KRAINA" W SŁUPSKU

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

PRZEDMIOT EWALUACJI:

wyrównywanie szans edukacyjnych

CEL EWALUACJI:

ustalenie w jaki sposób i w jakim stopniu przedszkole zapewnia wyrównywanie szans edukacyjnych wychowanków

III. Podsumowanie wyników badań

W Przedszkolu Miejskim nr 31 "Bajkowa Kraina" w Słupsku udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna zapewniając wyrównywanie szans edukacyjnych wychowanków, co wynika z przeprowadzonych badań.

Nauczyciele rozpoznają możliwości i potrzeby swoich wychowanków podczas obserwacji (8), zajęć dydaktycznych (5), podczas zabaw dowolnych (6), rozmów z rodzicami (4), rozmów z dziećmi (2), podczas przeglądania prac plastycznych dzieci (2), rozmów z gronem pedagogicznym (2), rozmów z dyrektorem (1), wypełniając arkusz obserwacji (1), podczas czynności samoobsługowych oraz innych aktywności dziecka (1).

Na terenie przedszkola organizowane są specjalistyczne zajęcia: terapeutyczne (9), logopedyczne (9) i gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna (9). Z analizy dokumentów oraz z wywiadu z dyrektorem wynika, że wszyscy nauczyciele stosują pracę na poziomach w zależności od potrzeb i możliwości wychowanków oraz umożliwiają rozwój talentów poprzez udział dzieci w konkursach, przeglądach, występach itp. Ponadto w rozmowach z rodzicami nauczyciele zachęcają do rozwijania zdolności, poprzez udział dzieci w zajęciach odbywających się poza przedszkolem np. szkoła baletowa, szkoła muzyczna itp.

Formami udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej są zajęcia indywidualne (9) i grupowe (9).

Nauczyciele współpracują z rodzicami dzieci objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną (9) poprzez przestrzegania zaleceń z PPP (1), udzielanie wskazówek rodzicom (3), w trakcie rozmów indywidualnych z rodzicami (7), poprzez wspólne ustalanie zasad postępowania z dziećmi, poprzez pokazanie ćwiczeń do utrwalenia w domu (1), a także poprzez wypełnianie wniosków przyniesionych przez rodziców z PPP (1).

Zajęcia terapeutyczne odbywają się w przedszkolu 4 razy w tygodniu (9), logopedyczne – 4 razy w tygodniu (9), a gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna 2 razy w tygodniu (9)

Rodzice są informowani o konieczności udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie ustnej (9) oraz pisemnej (9)

Rodzice są informowani również o zakresie, formach i sposobach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dziecku ustnie(9) i pisemnie (9).

Nauczyciele zgodnie odpowiedzieli, iż współpracują z poradnią psychologiczno-pedagogiczną w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom (9)

Współpraca ta polega między innymi na uczestniczeniu w szkoleniach i radach tematycznych (2), uwzględnianiu opinii i orzeczeń z poradni (6), w trakcie rozmów indywidualnych z rodzicami (2), w ramach zaistniałych potrzeb (1), wypełniając wnioski przyniesione przez rodziców (3), jak również podczas rozmowy z psychologiem obserwującym dane dziecko (1).

Ankietowani nauczyciele współpracują innymi instytucjami lub osobami w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom (9). Biorąc udział w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez instytucje (1), prowadząc rozmowy z nauczycielami prowadzącymi zajęcia specjalistyczne w przedszkolu (7), uwzględniając orzeczenia i opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznej (4), współpracują także z lekarzem pediatrą poprzez kierowanie dziecka z zaświadczeniem na zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej (1).

Nauczyciele zgodnie stwierdzili, iż dokonują analizy efektów udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej swoim wychowankom(9) podczas: obserwacji (8), poprzez analizę wytworów prac oraz postępy w trakcie pracy (1), poprzez rozmowy z wychowawcami prowadzącymi grupę (1), rozmowy z rodzicami (1).

Nauczyciele zauważają efekty udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom podczas zajęć terapeutycznych (9). Obserwują, iż u dzieci nastąpiła poprawa sprawności manualnej i intelektualnej (5), poprawa skupienia uwagi (2), dzieci sprawniej klasyfikują zbiory (1), mają ustaloną rękę dominującą (1), ich wypowiedzi są zrozumiałe dla słuchacza (1), rozpoznają litery i cyfry (1), doprowadzają rozpoczętą czynność do końca (1), poprawiła się percepcja wzrokowa, słuchowa i ruchowa (3). Nauczyciele zauważają aspekty wychowawcze (2), dzieci znacznie lepiej funkcjonują w grupie (2), są bardziej samodzielne (1), bardziej integrują się z grupą (1), u dzieci następuje poprawa zaburzonych funkcji (percepcja, grafomotoryka) (2).

Nauczyciele zauważają również efekty udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom podczas zajęć logopedycznych (9). zaobserwowali, że u dzieci polepszyła się wymowa (7), wychowankowie mają bogatsze słownictwo (1), chętniej się wypowiadają (1). Natomiast u dzieci, które dłużej uczęszczały na zajęcia ( np. drugi rok) zostały wywołane wszystkie głoski (1), wypowiedzi dzieci są zrozumiałe dla otoczenia (3), poprawnie wyodrębniają głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej (1). Dzieci pierwszy rok uczęszczające na zajęcia wypowiadają się w sposób bardziej zrozumiały, u niektórych wywołano poszczególne głoski (1).

Ankietowani nauczyciele zauważają efekty udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wychowankom podczas zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej (9). Nastąpiła u dzieci poprawa postawy (7), sprawniej wykonują ćwiczenia gimnastyczne (3). Dzieci mają świadomość konieczności wykonywania ćwiczeń gimnastycznych (1), wiedzą, że ważna jest systematyczność wykonywania ćwiczeń (1).

Rodzice nie wnosili uwag do udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom (8). tylko jeden z rodziców życzyłby sobie, aby zajęcia odbywały się jeszcze częściej.

Rodzice są zorientowani, że w przedszkolu organizowane są zajęcia specjalistyczne: terapeutyczne (32), logopedyczne (34), gimnastyki korekcyjno-kompensacyjne (30). Ankietowani rodzice wykazali się znajomością form udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej: Indywidualne (18), grupowe (31). Rodzice przyznali, iż współpracują z nauczycielami w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej (14). głównie podczas rozmów indywidualnych z nauczycielami (1), rozmów i konsultacji (1) oraz poprzez porady wychowawcy w zakresie braków dziecka w edukacji (1).

Rodzice są zorientowani jak często odbywają się zajęcia specjalistyczne. Przyznali, że są informowani o konieczności udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej ustnie (37) oraz pisemnej (23). Są informowani także o zakresie, formach i sposobach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom (34), w formie ustnej (33) i pisemnej (30).

Opinia rodziców na temat udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest w większości pozytywna.

Ankietowani rodzice zauważają efekty udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na zajęciach terapii pedagogicznej (25), logopedycznych (27), a także na zajęciach gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej (17).

Tylko jeden rodzic miał uwagę do udzielanej dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a mianowicie uważa, iż zajęcia te powinny odbywać się częściej.

IV. Wnioski i rekomendacje

Z przeprowadzonych badań wynika, że przedszkole zapewnia wyrównywanie szans edukacyjnych wychowanków. Wybrane sposoby udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej są trafne, różnorodne i skuteczne. Poziom wiedzy dotyczący udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej wśród rodziców oraz nauczycieli jest wysoki. Zarówno rodzice jak i nauczyciele zauważają efekty udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na zajęciach terapii pedagogicznej, logopedycznej oraz na zajęciach gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

Wnioski z przeprowadzonego badania:

· nauczyciele rozpoznają możliwości i potrzeby wychowanków;

· pedagodzy planując pracę z dzieckiem, współpracują ze sobą;

· udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dotyczy organizacji zajęć terapeutycznych, logopedycznych i gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz na rozwijaniu zdolności i talentów dzieci;

· praca z dzieckiem jest planowana i systematycznie realizowana;

· rodzice są informowani o konieczności udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

· rodzice są również informowani o zdolnościach dzieci, nauczyciele zachęcają rodziców do zajęć poza przedszkolem;

· współpraca z rodzicami w tym zakresie przebiega dobrze, rodzice są motywowani do dokonywania diagnozy dziecka w poradni;

· przedszkole współpracuje z poradnią oraz lekarzami w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej swoim wychowankom, współpracuje również z instytucjami, które organizują konkursy, przeglądy np. PGK, Wodociągi Słupskie, MDK, słupskie przedszkola, organizatorami spoza Słupska;

· nauczyciele dokonują analizy efektów udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej

· w efekcie uczestniczenia dzieci w zajęciach terapii pedagogicznej usprawnione zostały zaburzone funkcje, następuje poprawa w zachowaniu, przyswajaniu wiedzy określonej w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz funkcjonowaniu w sferze społecznej i emocjonalnej, u wszystkich podopiecznych nastąpił progres;

· na zajęciach logopedycznych u wychowanków zostały wywołane głoski, usprawniono komunikację werbalną, usprawniono narządy artykulacyjne, nastąpiła znaczna poprawa mowy;

· w efekcie uczestniczenia w zajęciach gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej wszyscy podopieczni kontrolują utrzymywanie właściwej postawy ciała, mają świadomość konieczności wykonywania ćwiczeń korekcyjnych, sprawnie wykonują ćwiczenia profilaktyczne;

· zapisy rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej są znane i stosowane;

Rekomendacje

· nauczyciel powinien pracować tak, aby utrzymać wysoką jakość pracy w zakresie wyrównywania szans wychowanków oraz rozwijaniu ich zdolności;

Przedszkole spełniło wymagania w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej zapewniając wyrównywanie szans edukacyjnych wychowanków poprzez organizację zajęć terapeutycznych, logopedycznych i gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz poprzez stosowanie pracy na poziomach w zależności od potrzeb i możliwości wychowanków, umożliwiając rozwój talentów, udział dzieci w konkursach, przeglądach, występach. Rodzice są zadowoleni z udzielanej pomocy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach, które wpływają na podwyższenie poczucia własnej wartości.