Koncepcja pracy przedszkola 2019 - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 31 "Bajkowa Kraina" w Słupsku

Witosa 1, 76-200 Słupsk • telefon: 513 407 295 • e-mail:

o nas

Informacje ogólne

Ewaluacja

Opłaty

Kadra Przedszkola miejskiego nr 31

Ogólnopolskie certyfikaty

Nabór na rok szkolny 2024/2025

Nabór na rok szkolny 2018/2019

Nabór na rok szkolny 2019/2020

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego 2021

Koncepcja pracy przedszkola 2019

Koncepcja pracy Przedszkola Miejskiego nr 31 „Bajkowa Kraina” w Słupsku

Kierunki pracy przedszkola to dążenie do ciągłego podnoszenia jakości pracy oraz rozwijanie i kontynuowanie współpracy z wieloma instytucjami m. in. Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, policją, strażą pożarną, Biblioteką "Bolek i Lolek", Miejską Biblioteką Publiczną, Biblioteką Pedagogiczną, SP nr 8 i 10, ZSO nr 3 w Słupsku, LOP-em, MOPR-em, słupskimi przedszkolami oraz innymi instytucjami sprzyjającymi edukacji działającymi na terenie miasta Słupska i kraju.

Szczególną wagę przywiązujemy do:

· respektowania praw dziecka,

· pracy na poziomach,

· dobrowolności wykonywania zadań proponowanych przez nauczyciela,

· zabawy jako podstawowej formy pracy,

· zapewnienia dziecku możliwości doświadczania,

· działania, obserwacji, manipulacji,

· samodzielnego wyciągania wniosków.

Zadaniem nauczyciela jest organizowanie sytuacji, w których dziecko może działać i dyskretne kierowanie poczynaniami wychowanków. W takich warunkach dziecko może wszechstronnie się rozwijać.

Nauczyciel wykorzystuje różnorodne bodźce, aby pobudzić twórczą aktywność swoich wychowanków, np. poprzez organizowanie wyjść i wycieczek, poza teren przedszkola, aby poznać przyrodę, nasze miasto, region.

Inne obszary ,które mają wpływ na rozwój osobowości dzieci i ich rozwój to:

· wychowanie przez sztukę - zachęcanie do odgrywania ról w zabawach parateatralnych, prezentowanie inscenizacji podczas przedszkolnych uroczystości, oglądanie sztuk, teatrzyków dziecięcych itp.

· zwiększanie aktywności twórczej poprzez -ekspozycja prac plastycznych przedszkolaków na

korytarzu przedszkola, udział w konkursach plastycznych i nie tylko,

-pokazy taneczne, recytatorskie przy okazji imprez okolicznościowych,

· integracja sensoryczna - przez zabawę przyjemną i interesującą dla dziecka dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań i usprawnianie pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju umiejętności takich jak jazda na rowerze, czytanie czy pisanie

· kształtowanie u dzieci postaw społecznie przyjętych: życzliwości, przyjaźni, otwarcia na drugiego człowieka, wzajemnego szacunku, kultury bycia,

Pragniemy, w każdym dziecku rozbudzać ciekawość świata i ludzi, spostrzegawczość i wrażliwość. Chcemy wychować dziecko z bogatą wyobraźnią twórczą, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli, otwarte na pomysły i inspiracje płynące od innych osób oraz gotowe szukać nowych, lepszych i oryginalnych rozwiązań.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników tworzymy placówkę przyjazną dziecku i rodzinie.

Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi współpartnerami przedszkola, dlatego bardzo istotne jest uświadomienie rodzicom wartości preferowanych przez przedszkole i dążenie do tego, żeby były one wspólnie akceptowane przez nauczycieli i rodziców. Będziemy wspomagać rodziców w pracy wychowawczej poprzez udzielanie rzetelnych informacji o dziecku i pomocy pedagogicznej.

Będziemy tworzyć warunki do uczestnictwa rodziców w życiu przedszkola, tak, żeby rodzice czuli się współodpowiedzialni za to, co dzieje się w przedszkolu m.in. poprzez wspólne organizowanie imprez nie tylko dla naszych wychowanków, ale dla całych rodzin.

Ponadto pragniemy zapewnić:

· Wysoko wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną

· Podmiotowe traktowanie wychowanków

· Cierpliwość ,życzliwość i wyrozumiałość

· Bogatą ofertę edukacyjną aktywne metody pracy

· Bardzo dobre przygotowanie 6-latków do podjęcia obowiązku szkolnego