Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 "Tęczowa Dolina" w Słupsku
MENU
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia przedszkola
- Wizerunek przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy + wychowawcy
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
Delfinoterapia czyli DAT
Delfinoterapia czyli DAT (Dolphin Assisted Therapy) jest metodą wspierającą rehabilitację i proces zdrowienia, stosowaną z powodzeniem na całym świecie. Jej skuteczność i jednocześnie unikalność polega na równoległym oddziaływaniu terapeutycznym: ultradźwięków, wytwarzanych przez delfina w trakcie echolokacji; kontaktu z niezwykłym i akceptującym zwierzęciem oraz kierującym procesem terapii terapeutą. Dodatkowym wzmocnieniem efektu jest środowisko wodne, w którym odbywa się sesja.
Delfinoterapia to jedna z form animaloterapii, która polega na bliskim kontakcie pacjenta z delfinem. Po raz pierwszy delfinoterapia była wprowadzona przez amerykańskiego psychologa Dawida Nathansona w 1978 roku, który stosował ją u dzieci cierpiących na autyzm, mózgowe porażenie dziecięcy oraz zespół Downa. Obiecujące wyniki terapii osiągnięte przez Nathansona stały się zachętą dla specjalistów z innych krajów do stosowania tej metody. Obecnie na świecie działa wiele ośrodków, które stosują delfinoterapię i prowadzą badania naukowe dotyczące wpływu delfinoterapii na stan zdrowia pacjentów. Ważną rolę w delfinoterapii odgrywa zjawisko sonoforezy, ponieważ jest ono niedostępne przy innych formach terapii. Sonoforezą nazywane jest zwiększenie strumienia fermentów, specyficznych hormonów, przenikajacych przez membrany komórek w wyniku kawitacji pod wpływem ultradźwięku. Sonoforeza jest bezpośrednim efektem ultradźwięków emitowanych przez delfina w czasie echolokacji.
Metoda ta stosowana przez Fundację TRAMPOLINA ma podejście całościowe, systemowe (uwzględnia funkcjonowaniem całej rodziny) jak również podchodzi indywidualnie do potrzeb pacjenta ze względu na jego schorzenie (indywidualny dobór ćwiczeń podczas sesji z delfinem). Podczas sesji delfinoterapii istotne są 4 ogniwa współdziałające ze sobą : pacjent, delfin, terapeuta, trener delfina. Terapeuta w prowadzonym procesie terapeutycznym skupia się najbardziej na pacjencie, choć musi na bieżąco mieć na uwadze aktywność delfina w stosunku do pacjenta jak i niego samego. Terapeuta współpracuje z trenerem delfina, który ma za zadanie kierowanie delfinem wedle zaleceń terapeuty, wydając mu różne polecenia przez co terapeuta jest bardziej skoncentrowany na pacjencie i wykonywanych czynnościach, zadaniach, ćwiczeniach.
Najważniejsze walory delfinoterapii to kontakt z delfinem, który działa na pacjenta motywująco oraz ultradźwięki emitowane przez sonar delfina, które stymulują układ nerwowy pacjenta, poza tym środowisko wodne, w którym ćwiczenia fizyczne są łatwiejsze i skuteczniejsze. Te czynniki sprawiają, że sesja przybiera formę zabawy, co redukuje stres, dodatkowo zwiększając efektywność terapii.
Alicja z grupy Koniczynki wzięła udział w delfinoterapii. Dzięki uprzejmości mamy Alicji możemy podzielić się informacjami na temat tej metody oraz zdjęciami naszej Ali z sesji delfinoterapii.