Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 "Tęczowa Dolina" w Słupsku
Kasztanowa 1, 76-200 Słupsk • telefon: 883 945 817, 883 945 791 • e-mail: ,
MENU
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia przedszkola
- Wizerunek przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy + wychowawcy
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU W „TĘCZOWEJ DOLINIE”
4 kwietnia 2017, 0:26
Zgromadzenie Ogólne ONZ podaje, że autyzm jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych obok raka, cukrzycy czy AIDS. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, o podłożu neurologicznym, które ingeruje od wewnątrz w całą osobowość człowieka. Nieprawidłowości rozwoju zauważalne są w takich sferach rozwoju jak: mowa, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy. Autyzm diagnozowany jest najczęściej w okresie dzieciństwa. Szansą na samodzielność dla dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza oraz systematyczna terapia. Każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz stopień ich natężenia w poszczególnych sferach jest zróżnicowany u poszczególnych dzieci. Wcześnie podjęta terapia skupiająca się na kształtowaniu umiejętności dziecka, których rozwój nie przebiega prawidłowo, umożliwia oraz ułatwia integrację dziecka w grupie rówieśniczej oraz funkcjonowanie w codziennym jego życiu. Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, lecz świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka.
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, został ustanowiony przez ONZ i ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla osób dotkniętych autyzmem.
W sobotę 1 kwietnia 2017 r. odbyły się w Przedszkolu Miejskim z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 „Tęczowa Dolina” w Słupsku , bezpłatne konsultacje dla rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Akcja miała na celu udzielenie wsparcia i wskazówek rodzicom, którzy dostrzegają nieprawidłowości w rozwoju swoich dzieci. Porad udzieliły osoby na co dzień pracujące z dziećmi autystycznymi w „Tęczowej Dolinie” – logopeda, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej, surdopedagog i oligofrenopedagodzy. Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem, przybyli rodzice dzieci ze zdiagnozowanym już autyzmem u dziecka, ale poszukujący właściwych terapii i odpowiedniego przedszkola, jak i rodzice zaniepokojeni niektórymi zachowaniami swoich pociech.
Kontynuując ideę Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w poniedziałek 3 kwietnia 2017r. cała społeczność „Tęczowej Doliny”, studenci Akademii Pedagogicznej w Słupsku, przedstawiciele Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniowie dwóch klas integracyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 5, wzięli udział w marszu „Na niebiesko dla autyzmu” idąc ulicami naszego miasta – Gdyńską, Westerplatte i Hubalczyków do Szkoły Podstawowej nr 5. W imprezie udział wzięła także Pani Katarzyna Butkiewcz - starszy wizytator Kuratorium Oświaty. Gest solidarności z osobami autystycznymi został wyrażony kolorem niebieskim – symbolizującym nadzieję. Dzieci miały niebieskie baloniki, niektórzy ubiór, lub element garderoby tej barwy. W Szkole dzieci z grupy Koniczynki zaśpiewały piosenki „Rudy rydz” i „Jedzie pociąg„. Wystąpili też uczniowie wspomnianej Szkoły. Zaśpiewali piosenkę „Więc chodź pomaluj mój świat” i „Kto się lubi, ten się czubi” Na dziedzińcu Szkoły wypuszczone zostały w niebo niebieskie baloniki, oznaczające że do Przedszkola Miejskiego z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 „Tęczowa Dolina” uczęszczają dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników marszu czuwały patrole policyjne z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.
Organizatorem imprezy było Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 „Tęczowa Dolina”, a koordynatorami - nauczycielki Urszula Nieboj i Angelika Gościńska – Pańka.