Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 "Tęczowa Dolina" w Słupsku
MENU
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia przedszkola
- Wizerunek przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy + wychowawcy
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
Oddział Specjalny w „Tęczowej Dolinie”.
Od 1 września 2017 roku funkcjonuje w „Tęczowej Dolinie” Oddział Specjalny, do którego uczęszczają dzieci niepełnosprawne zarówno z naszego przedszkola, jak i z miasta. Powstanie Oddziału Specjalnego „Bratki” jest odpowiedzią na potrzeby rodziców dzieci z wieloraką niepełnosprawnością z terenu miasta Słupska. W nowo utworzonym oddziale dzieci mają zapewnione warunki do wszechstronnego rozwoju. Na chwilę obecną grupa liczy sześcioro dzieci. Większość z nich to dzieci autystyczne oraz dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością.
Organizacja tego oddziału była w ostatnich latach priorytetem dla naszego przedszkola. Pani Dyrektor z pomocą nauczycielek dokonywała wszelkich starań, aby oddział specjalny powstał i od początku funkcjonował na wysokim poziomie. W tym celu udało się pozyskać fundusze na sprzęt do szeroko rozumianej terapii oraz urządzenia i pomoce ułatwiające dzieciom naukę oraz zabawę. Salę, w której mieści się Oddział Specjalny wyposażono w: basen z piłkami, ulubione miejsce zabaw, które dzięki kolorowym aplikacjom nadają basenowi sympatyczny charakter i zachęcają do aktywności: biały domek, który stanowi doskonałe miejsce odpoczynku, relaksu i odprężenia, a po zainstalowaniu różnych urządzeń emitujących m.in. muzykę lub światło tworzy pomieszczenie sprzyjające stymulacji i aktywizacji zmysłów dzieci z zaburzeniami rozwoju, stwarza poczucie bezpieczeństwa, pozwala na wyciszenie, koncentrację i naukę; mini siłownię czyli rowerek stacjonarny i bieżnie, które wzmacniają i rozwijają sprawność fizyczną dzieci: ścianki manipulacyjne, które gwarantują dzieciom bezpieczne zabawy rozwijające fizycznie, psychicznie i intelektualnie; inne pomoce rozwijające wszystkie zmysły oraz „Magiczny dywan”, który jest największą atrakcją dla naszych dzieci.
Praca z dziećmi w Oddziale Specjalnym przebiega w sposób indywidualny. Dzieci, które uczęszczają do oddziału, komunikują się mową ciała i mimiką. Wymagają pomocy w wykonywaniu czynności samoobsługowych oraz codziennych pracach podczas zajęć. Podczas ich pobytu w przedszkolu dokonujemy wszelkich starań, aby te umiejętności rozwijać. Wykorzystujemy różnorodne metody pracy stosowane w kształceniu dzieci niepełnosprawnych.
Dzieci z naszego Oddziału Specjalnego są pozytywnie odbierane przez środowisko rówieśników. Funkcjonowanie oddziału w przedszkolu niesie ze sobą obopólne korzyści. Z jednej strony dzieci niepełnosprawne mają szansę integrować się ze zdrowymi rówieśnikami, z drugiej natomiast podnoszą poziom świadomości i akceptacji.
W najbliższym czasie planujemy rozpocząć akcję promującą nasz oddział w środowisku lokalnym. Na terenie miasta są jeszcze dzieci, które wymagają kształcenia i opieki, a z różnych powodów nie uczęszczają do przedszkola. Staramy się, aby nasze przedszkole było miejscem przyjaznym i otwartym na potrzeby dzieci niepełnosprawnych.