Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 "Tęczowa Dolina" w Słupsku
Kasztanowa 1, 76-200 Słupsk • telefon: 883 945 817, 883 945 791 • e-mail: ,
MENU
INFORMACJE OGÓLNE
- Historia przedszkola
- Wizerunek przedszkola
- Oferta przedszkola
- Kadra przedszkola
- Grupy + wychowawcy
- Ramowy rozkład dnia
- Co nas wyróżnia
DOKUMENTY
XVI Powitanie wiosny - połączone z prezentacją Marzanny
26 marca 2019, 7:03
21 marca grupa "Niezapominajek" z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 32 "Tęczowa Dolina" wraz z innymi przedszkolakami wspólnie witały nadejście wiosny, które co roku organizuje Przedszkole Miejskie nr 12 w Słupsku. Wspólnie z przedszkolakami w barwnym korowodzie przeszły zaproszone przedstawicielki Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które chętnie przystąpiły do zabawy. Wesoły i barwny korowód przeszedł ulicą Armii Krajowej i wzdłuż rzeki Słupi.
Jedną z utrzymywanych do dziś tradycji jest pożegnanie zimy i powitanie wiosny czyli tzw. topienie Marzanny, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna - symbol zimy - to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe , płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami. Na Śląsku odziewano ją w paradny strój weselny, a na głowę wkładano wianek. Marzannę obnoszono po wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rzucano je po polach. Następnie topiono ją w rzece, stawie, jeziorze lub po prostu w większej kałuży. Bywało, że kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Marzannę wyprowadzano jedną drogą ze wsi, drugą zaś wprowadzano tzw. "maik" - ozdobione wstążkami, koralikami, kwiatami zielone gałęzie symbolizujące wiosnę. W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru. Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dla dzieci i młodzieży, odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas pierwszy dzień wiosny i ... dzień wagarowicza.
Od szesnastu lat przedszkolaki wspólnie tworzą nową tradycję. Marzanny zamiast zaśmiecać rzekę Słupię cieszą oko mieszkańców miasta na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich, a dzień wagarowicza stał się dniem zabawy i radości dzieci