Złote Szkoły NBP - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Słupsku

Witolda Lutosławskiego 23, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 55 01 • fax: (59) 842 55 01 • e-mail: • www: http://sp1slupsk.pl

Złote Szkoły NBP

20 kwietnia 2021, 17:03
Złote Szkoły NBP
Wywiad z ekspertem przeprowadzony podczas spotkania 20 kwietnia 2021 roku z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku w ramach projektu Giganci finansów osobistych - ZŁOTE SZKOŁY NBP.
Naszym rozmówcą jest dzisiaj pan Paweł Wica, koordynator do spraw wsparcia biznesu i pracownik mBanku.
Czym dokładnie się pan zajmuje?
Moje stanowisko to koordynator do spraw kwestii biznesu, czyli w skrócie: przygotowuję i wdrażam plan działania. Sprawdzam innych i wspieram ich w miarę potrzeby.
Jak pan uważa, od kiedy najlepiej dostawać kieszonkowe?
Według mnie, każdy wiek, by zacząć oszczędzanie jest dobry pod warunkiem, że rodzice wyraźnie wam wytłumaczyli te zasady. Dostajecie te pieniądze i środki, w zależności, jakie każdy z was ma możliwości. Musicie być świadomi, czym są pieniądze i wiedzieć, że rodzicom od tak pieniądze nie spadają z nieba; muszą te środki przeznaczyć dla was i na utrzymanie całego gospodarstwa domowego. Pamiętajcie, że pieniędzy nie zbiera gdzieś tam, na polu. Wracając do pytania warto podkreślić, że każdy wiek jest dobry, by otrzymywać kieszonkowe, najlepiej jednak dostosować jego wysokość do wieku dziecka, czyli im niższy wiek, tym to kieszonkowe powinno być mniejsze. Im wyższy wiek, tym te potrzeby rosną.
Czy Pańską pracę można określić jako spełnienie marzeń?
Ciężko to określić , ale jestem z niej zadowolony; przynosi mi satysfakcję i cieszę się, że codziennie wstaję i jak pomyślę o moich obowiązkach, to przynoszą mi tylko i wyłącznie pozytywne odczucia. Sadzę więc, że jest spełnieniem marzeń. Można tak powiedzieć.
Jaki jest najlepszy sposób na oszczędzanie?
Moim zdaniem, najlepszy sposób na oszczędzanie to odkładanie małych sum pieniężnych. Mogą też być lokaty, tylko trzeba się liczyć z inflacją i podatkiem od lokaty.
Czy pieniądze znikną jeśli cała sieć, internet, wysiądzie?
I tutaj znalazłeś dziurę w całym. Konta bankowe są podłączone do sieci. Jeśli by odciąć kable, do którego są połączone banki, wszystko byśmy stracili. Nie działałyby karty czy telefony. Nie byłoby możliwości sprawdzenia rachunku, czy stać nas na spłacenie podatków.
Jeśli zwiększymy dochody, to czy podatki się nie zwiększą?
Was to jeszcze nie dotyczy, ale w przypadku, kiedy dorośli dostają większe wynagrodzenie, wzrasta podatek dochodowy.
Czy wiedział pan, będąc jeszcze dzieckiem, że w przyszłości chciałby pan pracować w banku, czy zrodziło się to później?
Bardzo dobre pytanie. Zawsze lubiłem finanse, chociaż z matematyki, powiem wam szczerze, nie byłem nigdy asem, ale zawsze lubiłem finanse, rachunkowość. I takie studia skończyłem: finanse i rachunkowość. Gdzieś tam zawsze się tym interesowałem. Jak byłem w waszym wieku, to moi rodzice nawet się śmiali, ponieważ lubiłem czytać gazety dla dorosłych, typu: „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”. Słuchajcie, czytając wiele artykułów czy tekstów, uczycie się lepiej wysławiać.
Czy udziela pan prywatnych porad bankowych?
Nie. Nie udzielam prywatnych porad bankowych. Jeżeli już takich potrzebujecie, zapraszam do oddziału w Słupsku. Myślę, że tam wam pomogą moi koledzy doradcy.
Czy osobiście preferuje pan płatności poprzez kartę czy telefon?
Pewnie znacie takie przysłowie, że szewc bez butów chodzi. Nie mam podłączonej mojej karty do telefon. Lubię mieć kartę w portfelu i nią płacić, ale pod względem bezpieczeństwa obie metody są bezpieczne. Pod względem funkcjonalności to chyba przez telefon jest prościej, bo telefon zawsze gdzieś tam mamy - w kieszeni, w torbie, plecaku, a kartę i portfel nie zawsze zabieramy.
Czy praca w banku jest wymagająca?
Praca w banku jest wymagająca niezależnie od jakiego stanowiska się zacznie. Na pracownikach spoczywa ogromna odpowiedzialność w oddziale bankowym, takim jaki jest np. w Słupsku, ponieważ to jest odpowiedzialność po pierwsze za pieniądze, czyli czy się wszystko zgadza, po drugie jest coś takiego w banku jak tajemnica bankowa, czyli coś, czego my nie możemy np. o was przekazywać innemu klientowi. Na to też trzeba zwracać uwagę. Możecie też się spodziewać osób, które chcą od nas bezprawnie przejąć różne rzeczy; począwszy od kradzieży, po nowoczesne metody, czyli również kradzież informacji elektronicznej. Tak więc podsumowując, jest to odpowiedzialna praca i naprawdę trzeba się pilnować, ale to wchodzi w krew i po kilku miesiącach pracy naprawdę już tak nie obciąża człowieka, dana osoba pracuje automatycznie i bezpieczeństwo ma już wpojone.
Czy można dostać pracę w banku bez doświadczenia?
Tak. Można, jak najbardziej, dostać pracę w banku bez doświadczenia. Oczywiście nowe stanowisko będzie takie, które pozwoli nabrać doświadczenia krok po kroku, aby nie wrzucić kogoś od razu do głębokiej. Absolutnie, jest taka możliwość.
Czy lepiej oszczędzać w przysłowiowej skarpecie, na karcie czy w gotówce?
Moim zdaniem, czasy chowania pieniędzy „do skarpety” to przeżytek, lepiej oszczędzać na karcie, ponieważ jak gotówkę przechowuje się w domu, to złodziej może ją ukraść, ja sam miałem taką sytuację.
Bardzo dziękujemy za rozmowę.
Ja również Wam dziękuję.
Wywiad przygotowała grupa projektowa: Weronika Grzenkowicz, Oliwia Grzelak, Malwina Borkowska, Bartosz Hann, Bartosz Duras.

Złote Szkoły NBP (galeria: 2)Złote Szkoły NBP (galeria: 3)