Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku
Menu
Dokumenty
O szkole...
FERS
eTwinning
Erasmus+
PO WER 09.2019 - 03.2020
- Ponadnarodowa mobilność uczniów
- Mobilność w Słowenii, listopad 2019
- Strona szkoły partnerskiej.
- Lekcja otwarta dla miejskich szkół.
- Newsletter
- ebook
- Co dalej?
Program Edukacja
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
Klasa VB z SP 2 szlakiem Toruń-Chełmno
Nadszedł upragniony przez wszystkich dzień 22 września - dzień wyjazdu na wycieczkę do Torunia. Spotkaliśmy się wszyscy o 4.45 i nieco zaspani ruszyliśmy do Torunia. Myślą przewodnią wyprawy było zwiedzanie miejsc bliskich Mikołajowi Kopernikowi.
Podróż przebiegła w przemiłej atmosferze, a Toruń przywitał nas sprzyjającą aurą. Około godziny 11.00 zajechaliśmy do naszego miejsca noclegu (Dom Studenta nr 6), gdzie się zameldowaliśmy. Przed południem zjedliśmy pyszny obiad w akademickiej stołówce i ruszyliśmy zwiedzać toruńskie atrakcje. O godzinie 12.30 pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem. Ku naszemu zdziwieniu podszedł do nas jakiś pan w stroju krzyżackim. Okazało się, że to p. Marcin, który będzie nam opowiadał o mieście Mikołaja.
Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia Miejskiego Ratusza, głównej budowli świeckiej toruńskiego Starego Miasta. To gotycki budynek powstały etapami w ciągu XIII i XIV w., przebudowany w XVII w. i odbudowany po zniszczeniach w XVIII w., jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Następnie ulicami miasta udaliśmy się pod jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Torunia- Krzywą Wieżę. Legenda głosi, że jest ona niejako symbolem grzechu. Pan Marcin zaproponował, że sami możemy sprawdzić swoją niewinność. Należy stanąć pod nią z plecami przypartymi do pochyłego muru, dotykając piętami jego cegieł i wyciągając przed siebie obie ręce. Jeżeli przez dłuższą chwilę uda nam się wytrzymać w tej pozycji, oznacza to, że jesteśmy bez grzechu. Bez chwili zastanowienia ruszyliśmy…….i okazało się niestety, że nie takie z nas aniołki. No cóż trzeba ruszyć dalej.
I tu czekała na nas niespodzianka, choć dla niektórych udręka - punkt widokowy na wysokości 52 metrów z wieży widokowej Katedry Świętojańskiej. Wejście na wieżę prowadziło wąskimi drzwiami i krętymi schodami (ponad 200 stopni), ale wszyscy co sił podążyliśmy na górę. Oj było warto. Mogliśmy podziwiać panoramę Średniowiecznego Torunia. Widok z wieży katedralnej niektórzy uznają za ładniejszy aniżeli z wieży ratuszowej. Upojeni pięknymi widokami ulicą Ciasną i najwęższym chodnikiem świata podążyliśmy do ruin Zamku Krzyżackiego. I to było ostatnie z miejsc które pokazał nam p. Marcin. Podprowadził nas jeszcze na ulicę Mikołaja Kopernika. Tam gromkimi brawami podziękowaliśmy za wspólne zwiedzanie. Naszym nowym przewodnikiem okazał się sam Mikołaj Kopernik. Super!!! Nie mogliśmy oderwać wzroku od jego stroju i astrolabium trzymanego w ręku. Zwiedzanie Muzeum Mikołaja Kopernika zakończyliśmy 18 - minutowym spektaklem "Makieta średniowiecznego Torunia”.
Jak wszystkim wiadomo miasto Toruń słynie ze smacznych ciasteczek zwanych piernikami. I my również postanowiliśmy spróbować swoich sił i nauczyć się piec te pyszne ciasteczka w Piernikarni Mistrza Bogumiła. Tu poznaliśmy tajniki wyrobu tutejszych najznakomitszych, korzennych ciasteczek, posłuchaliśmy ich barwnej historii. Niczym średniowieczni rzemieślnicy, samodzielnie przygotowaliśmy pierniki dekoracyjne – ozdobne, zwane po staropolsku „gościńcami”. W czasie warsztatów degustowaliśmy pyszne pierniczki a na koniec otrzymaliśmy zaszczytny tytuł czeladników piernikarskich, potwierdzony certyfikatem podpisanym przez samego mistrza Bogumiła…