Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku
Henryka Pobożnego 2, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 31 41 • fax: (59) 840 24 62 • e-mail: • www: http://www.sp2.slupsk.pl
Menu
Dokumenty
O szkole...
FERS
eTwinning
Erasmus+
PO WER 09.2019 - 03.2020
- Ponadnarodowa mobilność uczniów
- Mobilność w Słowenii, listopad 2019
- Strona szkoły partnerskiej.
- Lekcja otwarta dla miejskich szkół.
- Newsletter
- ebook
- Co dalej?
Program Edukacja
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
Kaszubskie kolędowanie
21 grudnia 2016, 13:51
Gwiȏzdor, dżȏd i baba, dëbeltowi chłop i szańdara zawitali w kaszubskiej chacie specjalnie przygotowanej w auli naszej szkoły. Kaszubskie zwyczaje bożonarodzeniowe zostały ukazane w pełnej krasie.
W tym roku młodzi aktorzy, uczniowie języka kaszubskiego ze szkoły, ukazali obyczaje obchodzone niegdyś na Kaszubach. Główni bohaterowie - starkòwie Stazja i Bòles, są samotni. Dzieci wyjechały do miasta, syn za namową żony zostawił rodziców i gospodarstwo. Starków (dziadków) odwiedził ksiądz z wielką sznëpą (wielkim katarem) i zażywali tȏbakę (tabakę). Przyszła Walkuszka - sąsiadka w potrzebie, bo zabrakło jej drożdży do ciasta. Gdy czas już był zasiąść do wigilijnej wieczerzy, niespodziewanie zjawił się syn z rodziną. Wzruszenie na scenie było ogromne. Następnie do chaty wbiegli gwiżdże (kaszubscy kolędnicy).
Podczas przedstawienia został zaprezentowany dawny zwyczaj obchodzony na Kaszubach. W wigilię gospodarz obwiązuje brzadowé (owocowe) drzewa kolorowymi wstążkami, by obrodziły w następnym roku. Młodzi aktorzy nakręcili filmik z tym zwyczajem i pokazali go widzom. Poza tym tradycyjnie odśpiewali kolędy po kaszubsku.
Przedstawienie pt.: Wilëjȏ ù starków przygotowane zostało przez uczniów języka kaszubskiego z klas I - VI pod kierunkiem Karoliny Keler i Katarzyny Mielniczuk.