Dzieje się w Dwójce - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku

Henryka Pobożnego 2, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 31 41 • fax: (59) 840 24 62 • e-mail: • www: http://www.sp2.slupsk.pl

Dzieje się w Dwójce

8 października 2017, 21:11
Dzieje się w Dwójce

W dniach 25 – 30 września nasza szkoła realizowała drugą część projektu Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży - „Taniec – międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany nogami”. Przypominamy, że projekt finansowany jest przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i po naszej wizycie w przepięknym Petersburgu gościliśmy w Słupsku grupę rosyjskich studentów.

W poniedziałek uczestnicy projektu wzięli udział w grze miejskiej, która miała na celu zapoznanie gości z naszym miastem. Pod Basztą Czarownic przywitała nas wiedźma, która zażądała aby studenci upletli wianki i puścili je po wodach Słupi. Towarzyszący im gospodarze zapoznali naszych nowych przyjaciół z historią Baszty Czarownic i Triny Papisten, z obrzędami związanymi z Nocą Kupały, a niektórzy wspomagali w pleceniu wianków. Kolejnymi przystankami w zabawie była herbaciarnia w Spichlerzu Richtera, Zamek Książąt Pomorskich i wystawa prac Witkacego, słupskie murale, Ośrodek Teatralny Rondo, gdzie uczestnicy zabawy musieli wcielić się w aktorów. Grę zakończyliśmy przy pomniku Powstańców Warszawskich.

Wtorek poświęciliśmy na zapoznanie gości z polskimi tańcami narodowymi. Dziewczynki z Marzenia uczyły tańczyć poloneza, krakowiaka i oberka. W trakcie zajęć odwiedził nas Pan Ryszard Kwiatkowski, który chwilę pogawędził z Rosjanami. Po obiedzie odbyło się spotkanie w Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego.

Środę spędziliśmy w Ustce. Tam uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych z techniki Brodway, które prowadziła pani Lidia Klein. Następnie udaliśmy się w rejs po Bałtyku i przeistoczyliśmy się w piratów. Korzystając z pięknej pogody tańce pirackie ćwiczyliśmy na plaży, a dziewczynki z Marzenia uczyły naszych gości „sztuki latania”.

W czwartek wyruszyliśmy do Trójmiasta. W Gdańsku odwiedziliśmy Muzeum Narodowe, gdzie wszystkich zaintrygował „Sąd ostateczny” Memlinga oraz odbyliśmy długi spacer po starówce. W Sopocie pokazaliśmy gościom molo, a w Gdyni obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Muzycznym. „Wiedźmin” zachwycił i nas, i rosyjskich studentów.

Piątek obfitował w wiele atrakcji. Rano naszymi gośćmi zajęli się Kaszubi. Pokazali im lekcję języka kaszubskiego, nauczyli tańców kaszubskich, a na zakończenie spotkania wszyscy razem przygotowali kaszubską sałatkę. Niektórym tak bardzo smakowała, że poprosili o przepis. Po miłych chwilach z kulturą kaszubską udaliśmy się do ratusza, gdzie odbyło się spotkanie z Panią Prezydent Krystyną Danilecką-Wojewódzką, z zastępcą Dyrektora Wydziału Edukacji – Panią Bogną Winiarczyk oraz z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta. Po spotkaniu zwiedziliśmy najciekawsze miejsca w ratuszu. Następnym punktem w programie była Miejska Biblioteka Publiczna. Tam Pani Dyrektor Danuta Sroka oprowadziła nas po bibliotece i opowiedziała o działalności placówki, a w czytelni odbyły się warsztaty salsy. Pod koniec naszego pobytu Kola i Katia zaimprowizowali mini-koncert.

Sobota to dzień podsumowania projektu. Wszyscy zainteresowani zgromadzili się w auli szkoły gdzie odbyły się: wręczanie podziękowań i certyfikatów, konferencja prasowa z uczestnikami projektu, czytanie i podpisywanie listu do władz Słupska i Petersburga, a także indywidualne rozmowy polsko-rosyjskie. W części artystycznej zaprezentowano wspólnego poloneza i krakowiaka, Katia przepięknie wyrecytowała wiersz pt. „Czardasz”, a następnie wraz z Kolą zaśpiewali piosenkę. Zespół Marzenie zaprezentował swój spektakl „Ułybka”. Dodatkową atrakcją przedstawienia był udział w nim Koli, który zdecydował się zagrać rolę cara, zastępując chorą Kingę. Wieczorem pożegnaliśmy naszych przyjaciół na dworcu. Wszyscy byli zachwyceni pobytem w Słupsku, naszą szkołą, jej uczniami i dorosłymi, których zapoznali w ciągu tego pobytu. Żegnaliśmy się ze łzami w oczach i obiecywaliśmy sobie, że na pewno się jeszcze spotkamy. Mamy nadzieję, że tak się stanie.

Szkolny Zespół Artystyczny Marzenie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta międzynarodowa przygoda była piękna, mądra i niezwykle pouczająca. Okazało się, że gdzieś tam, w dalekim Petersburgu żyją ludzie, którzy, choć trochę starsi i mówiący innym językiem, myślą, czują i są ciekawi świata i innych tak samo jak my. Że pomimo różnic możemy się świetnie ze sobą bawić i trzymać się za ręce.

Dzieje się w Dwójce (galeria: 2)Dzieje się w Dwójce (galeria: 3)Dzieje się w Dwójce (galeria: 4)Dzieje się w Dwójce (galeria: 5)