Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku
Menu
Dokumenty
O szkole...
FERS
eTwinning
Erasmus+
PO WER 09.2019 - 03.2020
- Ponadnarodowa mobilność uczniów
- Mobilność w Słowenii, listopad 2019
- Strona szkoły partnerskiej.
- Lekcja otwarta dla miejskich szkół.
- Newsletter
- ebook
- Co dalej?
Program Edukacja
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
"Jastrowi Fiurofaj" czyli wielkanocne zwyczaje u Kaszubów.
Kaszubi z „Dwójki” zaprezentowali wielkanocne zwyczaje.
Uczniowie języka kaszubskiego z SP 2 przygotowali wielkanocne przedstawienie „Jastrowi fiurofaj”. Tym razem młodzi aktorzy przenieśli nas w świat dawnych wierzeń, tradycji i obyczajów w unowocześnionej formie. Dla smakoszy była okazja do podpatrzenia przepisu na tradycyjną drożdżówkę a także posmakowania kaszubskiej drożdżówki upieczonej przez uczniów!
Zbliża się Wielkanoc, czas szczególny w kaszubskiej tradycji nie tylko w naszych domach, ale także w szkole. Szkólny (nauczyciel) przygotował przedstawienie, w czasie którego uczniowie języka kaszubskiego otrzymali zadania do wykonania.
I grupa pokazała reklamę Jastrowegó Kucha (wielkanocnego ciasta) i zademonstrowała przepis oraz sposób jego wykonania. Z pewnością woń świeżo upieczonego młodzewegó Kucha (drożdżówki) niejednego widza przeniosła w świat beztroskiego dzieciństwa, a jej smak przyprawił nas o uśmiech na twarzach.
II grupa ukazała nam starodawny zwyczaj obmywania twarzy w źródlanej wodzie przed rezurekcją. Kaszubi wierzą, że taka woda ma moc oczyszczania i uzdrawiania. Zaś kobiety, które w wielkanocną noc pójdą do strumienia, mogą śmiało odstawić wszelkie kremy przeciwzmarszczkowe, bowiem cudowna woda oczyści twarz i odmłodzi ją.
Zadaniem III grupy było pokazanie zwyczaju formowania koszyka dla zająca, który przynosi różne smakołyki dla dzieci. Aktorzy przypomnieli, ze warunkiem otrzymania podarku od zajca (zająca) jest dobre sprawowanie przez cały rok!
IV grupa zaskoczyła widzów prezentacją zwyczaju degówania (dyngowania) na Kaszubach, czyli smagania gałązkami jałowca tych, którzy długo śpią w Wielkanocny Poniedziałek.
Przedstawienie pt.: „Jastrowi fiurofaj” przygotowane zostało przez uczniów języka kaszubskiego z klas II, IV, V i VI pod kierunkiem Karoliny Keler.