LEKCJA: CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ! - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku

Hubalczyków 7, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 840 42 01 • e-mail: • www: http://www.sp5.pl

LEKCJA: CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ!

29 listopada 2012, 20:51
LEKCJA: CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ!

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem” w klasie 3c przeprowadzone zostały zajęcia (dwa ośrodki dzienne), tym razem pod nazwą „Cukier? Nie, dziękuję!”.

Wysłuchano fragmentu książki A. Milnego pt. „Kubuś Puchatek” (odwiedziny Kubusia u Królika), po czym analizowano treść i wysuwano wnioski na temat szkodliwości nadmiernego spożywania słodkości.

Na zaproszenie pani Julity Majewskiej, uczniowie 3c udali się do sali B6, by wspólnie z kolegami z klasy 3d, obejrzeć na tablicy interaktywnej prezentację „Różne oblicza cukru”. Prezentacja składała się ze zbioru slajdów, zawierających zarówno tekst, jak i elementy graficzne. Każdy obraz czytała i omawiała wychowawczyni Zdrowych Misiaków 3c. Po prezentacji, uczniowie zadawali pytania, na które udzielano odpowiedzi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, ile łyżeczek cukru (10!) zawierają ich ulubione gazowane napoje – pepsi i cola-cola. Dowiedzieli się, że cola nie tylko niszczy zęby, jest tucząca, niekorzystnie wpływa na mięśnie ale także, że jest niezłym odrdzewiaczem i super czyści srebro i gdyby nie barwniki, miałaby kolor zielony J. Wspólnie uczyli się zdrowych rymowanek, m. in.: „Od dziś zamiast słodyczy jem owoce i warzywa! Zamiast słodkich napojów piję wodę!”.

W sali gimnastycznej, uczniowie 3c uczyli się piosenki „Ruch i podskok”, bawili się rywalizując w rzędach, przechodzili przez worki – tunele.

Po zakończonych zajęciach ruchowych, ponownie dyskutowano na temat produktów o różnej kaloryczności oraz szkód, jakie może poczynić cukier w organizmie człowieka. Wymyślano proste zdrowe przepisy kulinarne, układano kolejne rymowanki mówiące o zastąpieniu słodyczy owocami i warzywami. W ramach ewaluacji wypełniono karty pracy, wykonano plakaty promujące zdrowe odżywianie.

Podczas dwudniowego cyklu zajęć uświadamiano dzieciom, że jedzenie słodyczy prowadzi do otyłości, wywołuje wiele chorób. Mówiono o konieczności ograniczenia cukru w diecie. Zachęcano do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych. Uczono je odpowiedzialności za własne zdrowie.

Efekty pracy trzecioklasistów wyeksponowano na sztaludze w holu głównym, w gablocie w segmencie B oraz na ścianie między sklepikiem, a wejściem do świetlicy.

Mirosława Skalna