Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku
Menu
Wizyta studyjna Wizyta studyjna w łódzkiej "Budzącej się szkole".
- Odhumanizowaniu szkoły
- Efektywnym testowaniu i uzupełnianiu
- Sortowaniu, szufladkowaniu, wykluczaniu
- Rozwijaniu postaw opartych na sztywnych strukturach i zakotwiczonych w ukrytym planie nauczania
- Braku kultury opartej na uznaniu i docenianiu potencjału
- Przekazywaniu wiedzy oderwanej od rzeczywistości
- Pozbawianiu motywacji do nauki
- Biurokratyzacji
- Drobiazgowym planowaniu.
Przemianę zaczęli od siebie, od zaufania w ideę Margret Rasfeld, Stephana Breidenbacha oraz Geralda Hüthera, że potrzebna jest zmiana kultury edukacyjnej - musi nastąpić współpraca wszystkich zainteresowanych: uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów (wszyscy są traktowani, jako pełnoprawne podmioty); trzeba stworzyć szkołę, która umożliwi wspieranie potencjału wszystkich uczniów; stworzyć kulturę dialogu, zaufania i szacunku.
Powoli odchodzili od tego, co wydaje się ze szkołą nierozerwalnie związane - zrezygnowali z dzwonków, zastąpili ocenianie tradycyjne informacją zwrotną, wyszli ze szkoły (lekcje odbywają się w terenie), odeszli od punktów z zachowania (rozmawiają o konsekwencjach, wyciągają wnioski), odrzucili zbędne dokumenty, obniżyli tablice, dali dzieciom poczucie sprawstwa - uroczystości szkolne przygotowują dzieci, zrezygnowali z gazetek, które tak naprawdę wykonywali nauczyciele (jak w naszych szkołach!), Zamiast jedynek stosują komunikat „jeszcze nie”, dają w ten sposób czas uczniowi na przyswojenie trudnych dla niego treści, pozwalają na klasówki w parach, w klasach szóstych wprowadzili tutoring, przed lekcjami 10 minut przeznaczają na ruch na świeżym powietrzu.
W salach lekcyjnych, do których prowadzą przeszklone drzwi, stoliki przygotowane są do pracy w grupach, przed drzwiami wisi kredowa tablica, na której nauczyciele zamieszczają tytuły projektów, zadania matematyczne, ogłoszenia…
Nie sposób opisać wszystkie odważne kroki Pani dyrektor i Jej nauczycieli. Cztery godziny w murach łódzkiej „budzącej się szkoły” minęły błyskawicznie. Nawet zmęczenie nie było bardzo odczuwalne!
Pani Dyrektor mgr Bożena Będzińska-Wosik pokazała nam, że można, że trzeba i, że warto zmienić skostniały system edukacyjny, odbiegający od rzeczywistości, w którym uczeń często jest pozbawiony motywacji, zastraszony, działający jak automat.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi mają odwagę wypowiadać się publicznie, są zaangażowani, zmotywowani, optymistycznie nastawieni do świata i ludzi, (mimo że było nas sporo i trochę przeszkadzaliśmy), a nauczyciele są opiekunami procesu nauczania, drogowskazem i wsparciem.
Gratulujemy odwagi i zazdrościmy, że im się udało! Uczestnicy wyjazdu studyjnego z SP 6 w Słupsku:
- Grzegorz Borecki - Dyrektor szkoły,
- Lidia Sadowska - nauczycielka języka polskiego,
- Iwona Nowocińska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.