Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku
Menu
Ślady "Szóstki" na Pomorskim Festiwalu Nauki
Klasa 3 B wśród naukowców
W Instytucie Nauki o Zdrowiu uczestniczyliśmy w prezentacji pracowni symulacji medycznej. Bardzo zainteresowały nas symulatory medyczne, jeden nawet z nami rozmawiał. Dowiedzieliśmy się, jak zbudowany jest człowiek "od środka" - jak wygląda żołądek, serce, nerki; mogliśmy dotknąć prawdziwy szkielet.
Studenci pokazali nam, w jaki sposób ćwiczą robienie zastrzyków, (brrrr...), jak badają podstawowe parametry życiowe. Pod opieką naukowców ćwiczyliśmy ratowanie zakrztuszonych noworodków, a ratownicy medyczni przeprowadzili z nami praktyczne zajęcia z reanimacji. Poradziliśmy sobie świetnie, wszyscy nas chwalili. Poczuliśmy się jak dorośli studenci.
Pomorski Festiwal Nauki dla klas IV-VI
W tym roku studenci i pracownicy Akademii Pomorskiej przygotowali dla mieszkańców Słupska i okolic program festiwalowy bogaty w wydarzenia dostosowane do różnego wieku i zainteresowań odbiorców.
Impreza odbyła się w kampusie słupskiej uczelni przy ul. Westerplatte.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach „Matematyka nicią wyszywana”, były to warsztaty z haftu matematycznego. Okazało się, że wyszywanie to dobry sposób, aby w niekonwencjonalny sposób przyswoić sobie pewne treści matematyczne i wzbogacić wiedzę o nowe pojęcia.
Zabawa była świetna, a uczniowie zapowiedzieli, że za rok chętnie skorzystają z oferty pomorskiej uczelni i odwiedzą Pomorski Festiwal Nauki.
Małgorzata Bączyk
Festiwal Nauki 2016 - klasa 2a
3 czerwca klasa 2a z wielką ciekawością wkroczyła na Akademię Pomorską, która zorganizowała niesamowity i bardzo bogaty w niespotykane ciekawostki FESTIWAL NAUKI 2016
Odwiedziliśmy kilka stanowisk, którymi byliśmy zainteresowani, m.in.
1. Eksperymentuj z nami - kącik doświadczalny nie tylko dla najmłodszych. Stanowisko, przy którym można samodzielnie wykonać doświadczenie fizyczne i przekonać się, że fizyka jest łatwa i przyjemna.
2. Fizyka zabawek - pokaz jak zabawki w niezwykły i tajemniczy sposób tłumaczą istotę wielu zjawisk i zasad fizycznych.
3. Łamigłówkowicze (gry i zabawy logiczne) to ciekawa propozycja nauki logicznego myślenia, poszukiwania nieszablonowych rozwiązań, a także ćwiczenia spostrzegawczości.
4. Zagrajmy w domino. Gry logiczne otwierają drzwi do świata matematyki. Celem było zachęcenie do rozwijania swoich zdolności matematyczno-logicznych poprzez gry planszowe.
5. Wypadek drogowy - symulacja zdarzenia losowego. Pokaz wypadku drogowego ze współudziałem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębnicy Kaszubskiej, Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku oraz Grupy Ratownictwa Medycznego Joannici ze Słupska.
6. Wystawa sprzętu alpinistycznego. Prezentacja sprzętu alpinistycznego używanego podczas wypraw wysokogórskich. Tam zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z alpinistą.
7. Skarby z podróży. Obejrzeliśmy wystawę pamiątek przywiezionych z różnych zakątków świata.
Do szkoły wróciliśmy bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia.
Iwona Nowocińska
Klasa 3b i piknik naukowy
W piątek, 3.06 nasza klasa uczestniczyła w drugim dniu Festiwalu Nauki na słupskiej akademii. I już nie wiemy, co nam się bardziej podobało? Czy w pierwszym dniu spotkania z naukowcami i poznawanie tajemnic ludzkiego ciała, czy w drugim dniu piknik naukowy ? Na pikniku było naukowo i wesoło ;))) Można było stworzyć sztuczną krew; można było pograć w gry logiczne, można było zarejestrować swoje własne odciski palców. Naszego Maćka i Krzysia zainteresowały gadżety - pamiątki z podróży po świecie. Dziewczynki chętnie oddały się w ręce kosmetyczek i malowały sobie twarze i włosy, jak się później okazało - chłopcy również brali udział w tej zabawie. Na miejscu zbiórki nie można było poznać niektórych naszych młodych "naukowców" ;) Trzeba jeszcze wspomnieć o super pokazach strażaków, o inscenizacji wypadku i ratowaniu ludzi. Największą sympatią cieszył się jednak pies Junior , który pełni służbę w staży granicznej. Nasze dzieciaki wybrały go gwiazdą pokazów. Po dwóch dniach zabaw wśród naukowców i studentów uczniowie z 3 B poczuły, że NAUKA TO WIELKA PRZYGODA.
Magdalena Kałucka