Festiwal Innowacyjnej Edukacji - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku

Starzyńskiego 6, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 46 66 • e-mail: • www: http://sp6slupsk.edupage.org/

Festiwal Innowacyjnej Edukacji

2 maja 2017, 20:33
Festiwal Innowacyjnej Edukacji

Dnia 26.04.2017 uczniowie naszej szkoły, dzięki Fundacji JKP, mieli możliwość uczestniczyć w Festiwalu Innowacyjnej Edukacji w Ergo Arenie w Gdańsku.

Festiwal obfitował w atrakcje: uczniowie uczestniczyli w animacjach w foyer, oglądali film pt. Uczymy, jak się uczyć i występy dziecięcego chóru Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Następnie uczniowie mieli okazję bawić się na koncercie Michała Szpaka. Wzbudził on wiele emocji, a piosenkę pt. What’s colour is your life? uczniowie odśpiewali wraz z solistą, bo przecież uczyliśmy się jej na języku angielskim.

Najważniejszym gościem festiwalu był niewątpliwie profesor Tony Buzan, który poprowadził zajęcia wprowadzające i ćwiczenia z Mind Mappingu. Podpisywał prace uczniów i rozmawiał z nimi podczas ćwiczeń w rysowaniu map. Oceniał każdą wykonaną mapę.

Nie dopisał Jasiek Mela, ale mogliśmy zobaczyć film z jego udziałem motywujący do pracy nad sobą.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również występ cieni formacji Patman Crew, a następnie ich speech motywacyjny.

Fundacja przygotowała również koszulki dla uczestników festiwalu, karty do ćwiczeń oraz drobny poczestunek. Zdrowi i zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Słupska.

Kilka słów o Tony Buzanie.

Tony Buzan (ur. 2 czerwca 1942 w Londynie)- jeden z największych światowych autorytetów z dziedziny mózgu i technik uczenia się.

Napisał ponad 140 książek w 40 językach, jest twórcą koncepcji map myśli (Mind Maps), myślenia promienistego (Radiant Thinking), umiejętności posługiwania się umysłem (Mental Literacy). Jego bestseller "Rusz głową" rozszedł się na całym świecie w ponad milionowym nakładzie.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Londynu oraz nagrodę Eagle Catcher przyznawaną ludziom, którym udaje się dokonać rzeczy niemożliwych.

Mind Mapping (dosłownie mapowanie myśli) - szczególny rodzaj notowania, zwiększający efektywność pracy i zapamiętywania oraz aktywujący intuicję dzięki wykorzystaniu współpracy obu półkul mózgowych. Metoda została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony'ego i Barry'ego Buzana.

Twórcy metody twierdzą, że podczas sporządzania notatek w sposób tradycyjny, aktywna jest jedynie lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za myślenie logiczne, linearność, analizę, słowa i liczby. Dzięki użyciu oprócz słów i symboli także kolorów, rysunków oraz efektu trójwymiarowości uaktywnia się prawa półkula mózgu odpowiedzialna za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenie, kolory i Gestalt (obraz całości) a obie półkule współpracują ze sobą.

Celem Mind Mappingu jest podniesienie efektywności pracy, a proces nauki i zapamiętywania uczynienie prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu.

Mapa myśli to innowacyjny sposób przedstawiania niektórych zagadnień ułatwiający naukę. Ma na celu przyspieszyć pracę i dać lepszy efekt zapamiętania. Do tworzenia mind map używa się rysunków i krótkich haseł. Mapa powinna być przejrzysta, czytelna, kolorowa, zwracająca uwagę na najważniejsze rzeczy - istotne dla twórcy. Należy pamiętać, że najlepsze będą pierwsze skojarzenia które przychodzą do głowy.

Od kilku lat metodą Mind Mappingu pracują uczniowie naszej szkoły. Innowacja pedagogiczna prowadzona jest przez nauczycielkę języka angielskiego panią Liliannę Iwińską-Reginia w klasach szóstych i czwartej. Wdrażane do pracy są klasy drugie (c, d) i trzecie (b,c). Cieszyć się należy, że naszej szkole nie są obce nowinki światowe w metodach nauczania.