Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku
Menu
Va,b i VIIb,c z wizytą w teatrze. Kamienie na szaniec. Inscenizacja klasyczna
Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!...
J. Słowacki Testament mój5 grudnia nasi uczniowie z klas piątych i siódmych obejrzeli utrzymaną w naturalistycznej konwencji adaptację dzieła Aleksandra Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec przygotowaną przez Teatr Współczesny w Krakowie.
Inscenizacja stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Skoncentrowana na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału narracja odsłania przed widzem trzy twarze naznaczone piętnem wojny. Młodzi przyjaciele - Alek, Zośka i Rudy wkraczają w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni wprost w wir okupacyjnej rzeczywistości muszą zejść do niepodległościowego podziemia i stać się żołnierzami, a pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi dylematami i troskami.
Klimatu opętanej wojną Warszawy dopełniła wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka.
Sugestywna gra aktorska dostarczyła naszym uczniom niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przykuły ich uwagę, koncentrując ją nie tylko na historycznym kontekście opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów, ich wchodzeniu w dorosłość, walce o własne przekonania i ideały. Dzięki temu zabiegowi historia chłopców z Szarych Szeregów stała się także, a może i przede wszystkim, pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach.
Jakie miejsce zajmuje dziś pojęcie ojczyzny, honoru, odwagi i przyjaźni?
Czy młodzi ludzie odnaleźliby w sobie takie pokłady determinacji i woli zwycięstwa?
I wreszcie, czy potrafiliby się zjednoczyć w walce o niepodległą ojczyznę?
A.K-N